Zaradnik terapeutyczny. Jak pracować z seniorami w domu pomocy społecznej?
- Autor: Małgorzata Brzezińska Małgorzata Graczkowska
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-680-9
- Data wydania: 2012
- Liczba stron/format: 203/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
42.00 zł
37.80 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 37.80 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
„Zaradnik terapeutyczny. Jak pracować z seniorami w domu pomocy społecznej?” został napisany, aby zaradzić różnym trudnym sytuacjom, które mogą pojawić się w pracy terapeuty oraz, gdy te już się pojawią, pomóc je rozwiązywać. Prezentowana publikacja ma zatem na celu wsparcie osób pracujących (lub chcących pracować) z osobami starszymi poprzez zaprezentowanie form aktywizacji seniorów z różnymi niepełnosprawnościami.
Jest to swoiste vademecum, do którego można sięgnąć, gdy znajdziemy się na takim etapie pracy, że wydaje się, że nic nowego już nie wymyślimy. Szczególnie gdy pracujemy z osobami ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, czasami trudno jest znaleźć taki rodzaj terapii, który będzie dostosowany do możliwości uczestnika, ale również będzie odpowiadał jego zainteresowaniom, da mu chwilę wytchnienia, odpoczynku i może zapomnienia o swoich dolegliwościach, o tym, że dawno nikt go nie odwiedził, że współmieszkaniec nie pozwala otworzyć okna itp. Dla osób, które dopiero przygotowują się do tej trudnej i odpowiedzialnej pracy, lektura „Zaradnika…” będzie okazją do zapoznania się z jej specyfiką i przygotowania się na to, czego (i kogo) można się spodziewać. Dzięki temu terapeuci czy opiekunowie poznają zasady pracy z osobami starszymi i będą mogli już na wstępie swojej pracy wypracować sobie optymalne do niej podejście. Autorki przygotowały „Zaradnik…” nie tylko na bazie wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim na podstawie kilkuletnich doświadczeń w pracy z seniorami w domu pomocy społecznej.
Starzenie się według naukowców
dr Katarzyna Mariańczyk:
„Zaradnik terapeutyczny. Jak pracować z seniorami w domu pomocy społecznej?” jest znakomitym opracowaniem dotyczącym profesjonalnego kontaktu z podopiecznymi domów pomocy społecznej; umożliwia lepsze poznanie realiów tej pracy, a przede wszystkim daje szansę – zwłaszcza osobom, które dopiero będą pracowały w DPS, poznania swojego pracodawcy – seniora, osoby starszej, do której pełnego zrozumienia oraz przepełnionego szacunkiem podejścia uczą Brzezińska i Graczkowska. Książka wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym i konieczności zwiększania jakości opieki w domach pomocy społecznej (...).
Małgorzata Brzezińska
doktor psychologii, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Swoje zainteresowania naukowe dotyczące okresu późnej dorosłości łączy z aktywnością praktyczną, pracując z osobami starszymi. Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych, dotyczących m.in. okresu starzenia się i starości.
Małgorzata Graczkowska
magister pedagogiki specjalnej, coach, terapeuta zajęciowy z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy z seniorami. W swoich zajęciach chętnie korzysta z form teatralnych i dramowych, prowadzi również warsztaty dramowe dotyczące komunikacji, pracy w grupie i rozwijania kreatywności. Najchętniej pracuje z osobami z demencją i z osobami z zaburzeniami mowy.