Nielegalna imigracja w aspekcie kryminalistycznym, kryminologicznym i bezpieczeństwa państwa
- Autor: redakcja naukowa Paweł Łabuz Irena Malinowska Mariusz Michalski Tomasz Safjański
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-777-3
- Data wydania: 2018
- Liczba stron/format: 202/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
48.00 zł
43.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 43.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Praca zbiorowa jest odzwierciedleniem obecnego stanu wiedzy na temat zjawiska i przestępczości nielegalnej imigracji, informacji w obszarze ich przyczyn w rozpoznaniu i zapobieganiu oraz skali zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa w całym jego spektrum począwszy od ekonomicznego do potencjalnych zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych. Przedmiotowa monografia przeznaczona dla profesjonalnego odbiorcy, jak i zwykłego Czytelnika, który na kanwie prowadzonych dyskusji zechce poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.
Spis treści:
Wykaz skrótów
Wstęp
Rozdział 1. Nielegalna imigracja a bezpieczeństwo gospodarcze państw Unii Europejskiej
Iryna Babets
Rozdział 2. Działania kontrwykrywcze grup przestępczych zaangażowanych w przemyt ludzi zmierzające do ukrycia majątku związanego z przestępstwem
Paweł Łabuz, Tomasz Safjański
Rozdział 3. Destabilizacja Libii i jej wpływ na niekontrolowaną migrację ludności do Europy
Karolina Kwiecień
Rozdział 4. Zwalczanie nielegalnego przemytu ludzi i nielegalnej imigracji w prawie i praktyce państw
Paweł Łabuz, Mariusz Michalski
Rozdział 5. Europol w walce z grupami przestępczymi organizującymi przerzut imigrantów do UE
Tomasz Safjański
Rozdział 6. System bezpieczeństwa dokumentów wydawanych cudzoziemcom. Uwagi na tle projektu ustawy o bezpieczeństwie dokumentów publicznych
Anna Kalisz
Rozdział 7. Organizatorzy przerzutu nielegalnych imigrantów jako ingrediencja patologii życia kulturowego we współczesnej cywilizacji
Irena Malinowska
Rozdział 8. Migracje i handel ludźmi – ujęcie globalne i regionalne
Marta Gębska
Rozdział 9. Policja Państwowa w walce z handlem ludźmi w Polsce w okresie międzywojennym
Dariusz Buras
Rozdział 10. Wpływ imigrantów ekonomicznych na gospodarkę Polski
Aleksandra Siewert
Rozdział 11. Nielegalna imigracja a handel ludźmi
Katarzyna Gad
Zakończenie
Bibliografia
Noty autorskie
prof. dr. hab. Maciej Szostak:
(...) Publikacja stanowi wielopłaszczyznowy, bardzo sprawnie «metodycznie ułożony» zakres tematyczny, poświęcony różnym aspektom, problemom, kontrowersjom, a przede wszystkim implicite pytaniom badawczym poświęconym tej problematyce. Autorzy wyszli niejako naprzeciw potrzebom praktyki, opracowując wielopłaszczyznowy, wielowątkowy model przybliżający do etiologiczno-fenomenologicznego wyjaśnienia, próby zrozumienia i przeciwdziałania: negatywnym, niebezpiecznym zagrożeniom, mogącym płynąć z nielegalnej emigracji. Wydaje się, że Autorzy poszczególnych rozdziałów zachowali zdrowy, obiektywny dystans do prowadzonych przez siebie rozważań. Książka ta stanowi wartościową analizę teoretyczną opartą na najnowszych badaniach w zakresie rozpoznawania, wykrywania, dowodzenia, opisu, a zatem i diagnozy, jak i przeciwdziałania nielegalnej emigracji.
prof. dr. hab. Stanisław Pieprzny:
Książka jest źródłem wiedzy z zakresu nielegalnych migracji, a w szczególności nielegalnej imigracji na terenie państw Unii Europejskiej. Nasilające
się w ostatnich latach nielegalne migracje do państw UE stanowią poważny problem nie tylko regionalny, ale i globalny. W publikacji można znaleźć najaktualniejsze dane charakteryzujące kierunki migracyjne, formy i metody działalności przestępczej oraz sposoby walki z tymi patologiami.
redakcja naukowa
Paweł Łabuz
doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ma za sobą ponad dwadzieścia lat doświadczenia w strukturach policyjnych. Od 2020 r. działa na rynku prywatnym jako niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa i biegły sądowy z zakresu czynności zwalczania przestępczości operacyjno-rozpoznawczych i detektywistyki. Jest autorem lub współautorem ponad 130 publikacji z zakresu bezpieczeństwa wydanych w kraju i zagranicą. Wykładowca akademicki ? starszy wykładowca Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego w Przemyślu. Z autorem możesz skontaktować się, pisząc na adres e-mail: ekspertyzaoperacyjna@gmail.com.
ORCID:0000-0002-7795-1571
Irena Malinowska
doktor nauk społecznych. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zainteresowania naukowe: kryminologia, mediacje i negocjacje, szara strefa. Stały mediator sądowy w sprawach gospodarczych, pracowniczych i cywilnych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Autorka ponad 100 publikacji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. Stanisława Batawii. Wykładowca akademicki, adiunkt Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach.
ORCID: 0000-0002-9194-3121
Mariusz Michalski
doktor nauk prawnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu
Warszawskiego. Zainteresowania naukowe: kryminalistyka, prawo karne, prawo policyjne oraz nauki o bezpieczeństwie. Autor ponad 100 publikacji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego im. prof. Stanisława Batawii. Wykładowca akademicki, adiunkt Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach.
ORCID: 0000-0002-2268-9537
Tomasz Safjański
doktor nauk prawnych (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego), prezes Stowarzyszenia Taktyków Kryminalistyki, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, recenzent projektów badawczych NCBiR w zakresie bezpieczeństwa, ekspert zewnętrzny Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w Luksemburgu ds. bezpieczeństwa publicznego i egzekwowania prawa, członek rady naukowej Centrum Profilaktyki Społecznej, ekspert współpracujący z Flamandzkim Instytutem Pokoju w Brukseli, dyrektor ds. bezpieczeństwa prawnego w Kancelarii Bezpieczeństwa Rapacki i Wspólnicy w Warszawie. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (prymus roku 1998), Wydziału Administracji i Zarządzania UWM w Olsztynie oraz Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Emerytowany oficer Policji z doświadczeniem w krajowych i międzynarodowych strukturach policyjnych (m.in. naczelnik wydziału w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, naczelnik wydziału w Departamencie Bezpieczeństwa i Nadzoru MSWiA, ekspert Centralnego Biura Śledczego KGP, ekspert Biura Spraw Wewnętrznych KGP, zastępca dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego KGP, dyrektor krajowego biura Interpolu, szef krajowej jednostki Europolu). Po zakończeniu służby w administracji rządowej działa na rynku prywatnym jako niezależny ekspert do spraw bezpieczeństwa biznesu i biegły sądowy z zakresu bezpieczeństwa informacji.
ORCID: 0000-0003-1775-8857