Zachowania zdrowotne młodzieży. Uwarunkowania podmiotowe i rodzinne
- Autor: Magdalena Zadworna-Cieślak Nina Ogińska-Bulik
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-449-2
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 198/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
42.00 zł
9.66 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
77% taniej
W publikacji Autorki koncentrują się na uwarunkowaniach zachowań zdrowotnych podejmowanych przez młodzież. Jej oryginalność wiąże się przede wszystkim z równoczesnym ujęciem podmiotowych, jak i rodzinnych wyznaczników tych zachowań.
W monografii, opartej na najnowszej literaturze, dokonano przeglądu kluczowych koncepcji wyjaśniających zachowania związane ze zdrowiem, przedstawiono uwarunkowania zachowań zdrowotnych z uwzględnieniem rodzinnych i podmiotowych czynników wpływających na podejmowane zachowania. Książka zawiera również wyniki badań przeprowadzone na grupie nastolatków i ich rodziców. Analizowano w nich wpływ wybranych czynników rodzinnych i podmiotowych na kształtowanie się zachowań zdrowotnych młodzieży. Integralną częścią publikacji jest propozycja założeń programu profilaktycznego, opracowanego na bazie uzyskanych wyników, kierowanego zarówno do młodych ludzi, jak i ich rodziców.
Spis treści:
3.1. Społeczno-kulturowe uwarunkowania aktywności zdrowotnej
prof. dr hab. Grażyna Dolińska-Zygmunt:
Praca Magdaleny Zadwornej-Cieślak i Niny Ogińskiej-Bulik jest pierwszą publikacją na rynku krajowym poświęconą uwarunkowaniom zachowań zdrowotnych młodzieży. Książka ta stanowi cenne źródło wiedzy o podmiotowych i środowiskowych wyznacznikach aktywności zdrowotnej młodzieży i, co ważne, wyznacznikach tych zachowań ujętych w modelu interakcyjnym, akcentującym wzajemne powiązania między właściwościami osoby i oddziaływaniami rodzinnymi.
Magdalena Zadworna-Cieślak
doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, adiunkt w Instytucie Badań Społecznych Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Specjalizuje się w psychologii zdrowia. Zainteresowania naukowe koncentruje głównie wokół problematyki psychologicznych uwarunkowań zdrowego stylu życia w różnych grupach wiekowych, promocji zdrowia i profilaktyki. Jest autorką kilkunastu publikacji w monografiach i czasopismach naukowych.
Nina Ogińska-Bulik
profesor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, kierownik Zakładu Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Główny obszar zainteresowań dotyczy problematyki traumy. Autorka/współautorka licznych narzędzi pomiaru oraz 330 publikacji z zakresu psychologii zdrowia i stresu.
Książki tego autora