• Wybrane zagadnienia z zakresu turystyki, hotelarstwa i rekreacji

Wybrane zagadnienia z zakresu turystyki, hotelarstwa i rekreacji

  • Autor: Roman Michał Dębski Maciej redakcja naukowa
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-8270-421-1
  • Data wydania: 2025
  • Liczba stron/format: 218/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

65,00 zł

58,50 zł

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 58,50 zł

10% taniej

Darmowa dostawa od 200 zł

Wysyłka w ciągu 24h


Dostępność: Duża ilość w magazynie

Turystyka jest ważną częścią gospodarki światowej. W książce szczególną uwagę zwrócono na branżę hotelarską, która w czasach pandemii COVID-19 przeżywała ogromny kryzys. W tym czasie branża hotelarska odnotowała poważny spadek rozwoju, a sektor turystyczny uległ przeobrażeniom oraz skutecznej adaptacji do nowych warunków. W opracowaniu zaprezentowano również zagadnienia związane z rekreacją, która pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka kształtując jego osobowość i charakter.

Prezentowana monografia składa się z czterech części. Część pierwsza publikacji poświęcona została ekonomiczno-społecznym uwarunkowaniom rozwoju turystyki. Przedstawiono w niej podstawowe informacje dotyczące znaczenia gospodarki doświadczeń w turystyce, jak również ukazano istotę kredytowania przedsiębiorstwa turystycznego. W tej części zwrócono również szczególną uwagę na transport psów w turystyce, który w obecnych czasach jest zagadnieniem bardzo ważnym. W części drugiej przybliżono szanse i kierunki rozwoju wybranych rodzajów turystyki. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia związane z turystyką wiejską, turystyką medyczną i kwalifikowaną. W części tej podkreślono potrzebę większego uwzględniania zainteresowań turystów w kształtowaniu oferty turystycznej. W trzeciej części monografii zaprezentowano wybrane czynniki rozwoju branży hotelarskiej. Zwrócono szczególną uwagę na kategoryzację hoteli, transfer wiedzy jako istotnego aspektu zarządzania. Znaczenie rekreacji ruchowej przedstawiono w części czwartej. Opracowania w niej zawarte dotyczą m.in. osób ćwiczących na siłowniach, jak również organizację obozów sportowych dla dzieci i młodzieży.

Książka jest adresowana do studentów turystyki, rekreacji, hotelarstwa, wychowania fizycznego, sportu, zarządzania, a także właścicieli podmiotów gospodarczych wchodzących w skład przemysłu czasu wolnego.

Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61

Recenzja

Dr hab. Teresa Skalska, prof. SGTiH Vistula, Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula:

Monografia poświęcona jest wybranym, współcześnie ważnym zagadnieniom odnoszącym się do badań podejmowanych w szeroko rozumianym obszarze turystyki. […] Oceniając przedstawioną do recenzji monografię warto wskazać na jej wiele niezaprzeczalnych walorów. Przede wszystkim należy do nich podjęcie nowych, aktualnych tematów oraz konsekwentna realizacja przyjętych celów i założeń. Walorem opracowania jest również łączenie problemów badawczych z potrzebami praktyki, które są – jak wynika z treści pracy – doskonale Autorom znane. Z kolei licznie przywoływane źródła wtórne pozwoliły na dotarcie do wyników innych badań oraz danych publikowanych (np. przez urzędy statystyczne). […] Przedstawiona do recenzji monografia jest materiałem interesującym, zasługującym na upowszechnienie szerszemu gronu czytelników (pracownikom nauki do dalszych badań, instytucjom publicznym działającym w obszarze turystyki, praktykom, studentom).

Dr hab. Daniel Puciato, prof. AWF, Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu:

Podjęte przez Autorów problemy badawcze są niezwykle istotne i dotyczą bardzo szerokiej grupy podmiotów gospodarczych wchodzących w skład tzw. przemysłu wolnoczasowego. Turystyka, w tym hotelarstwo oraz rekreacja to obecnie nie tylko preferowane przez wielu ludzi sposoby spędzania wolnego czasu, lecz także znacząca część gospodarek narodowych, która generuje w poszczególnych krajach od kilku do kilkudziesięciu procent produktu krajowego. Jak słusznie zauważyli Redaktorzy monografii turystyka »odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju lokalnym, zarówno w sferze społecznej, jak i gospodarczej. Turystyka w połączeniu z rekreacją pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka kształtując jego osobowość i charakter« […]. Struktura książki odzwierciedla wieloaspektowość turystyki, w tym hotelarstwa i rekreacji, w dynamicznie zmieniającym się świecie. Każda część została zaplanowana tak, aby krok po kroku przeprowadzić czytelnika przez różnorodne aspekty tych ważnych obszarów przemysłu czasu wolnego. Monografia jest adresowana do studentów turystyki, rekreacji, hotelarstwa, wychowania fizycznego, sportu, zarządzania, a także właścicieli podmiotów gospodarczych wchodzących w skład przemysłu czasu wolnego. Książka może również zaciekawić wszystkich pasjonatów turystyki i rekreacji, zarówno w kontekście gospodarczym i społecznym, jak i przyrodniczym i zdrowotnym.

Autor książki

Roman Michał

Dr hab., prof. SGGW. Pracuje na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Turystyki, Komunikowania Społecznego i Doradztwa, Instytutu Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (specjalność: ekonomika i organizacja turystyki). Posiada dorobek publikacyjny w liczbie 220 opracowań naukowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Jest autorem lub współautorem 10 opracowań książkowych i 210 artykułów naukowych/rozdziałów w monografiach. Jest także redaktorem naukowym 7 monografii. Brał udział w stażach naukowych (m.in. Czechy, Niderlandy, Niemcy, Szwajcaria, Ukraina). Uczestniczył z referatem w licznych konferencjach naukowych (w tym krajowych i zagranicznych). Za osiągnięcia naukowe i organizacyjne został laureatem 5 nagród w dziedzinie Agroekonomii i Agroturystyki. Zainteresowania naukowe: uwarunkowania rozwoju agroturystyki i jej wpływ na przemiany społeczno-ekonomiczne gmin oraz obszarów wiejskich, innowacje w rozwoju turystyki, transport w turystyce, hotelarstwo, aktywność ruchowa.

Dębski Maciej

doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Autor lub współautor książek oraz kilkudziesięciu publikacji wydanych w Polsce i poza granicami kraju. W swoich zainteresowaniach naukowych oraz praktycznych koncentruje się na wykorzystaniu narzędzi marketingu w turystyce, w szczególności poprzez firmy rodzinne działające na rynku turystycznym.

Spis treści:

Wstęp

Część I. EKONOMICZNO-SPOŁECZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU TURYSTYKI


Rozdział 1. Znaczenie gospodarki doświadczeń w turystyce
Michał Roman, Anna Ignatiuk

Rozdział 2. Kulisy zdolności kredytowej przedsiębiorstwa turystycznego
Sławomir Krzysztof Juszczyk

Rozdział 3. Transport psów w turystyce 
Marta Suchan

Część II. SZANSE I KIERUNKI ROZWOJU WYBRANYCH RODZAJÓW TURYSTYKI 

Rozdział 4. Determinanty rozwoju turystyki wiejskiej w Ukrainie  
Sergii Iaromenko, Natalia Dobrianska

Rozdział 5. Determinanty popytowe wpływające na rozwój turystyki medycznej w Turcji 
Izabela Leśniewska

Rozdział 6. Wartości psychofizyczne turystyki żeglarskiej jako jednej z form turystyki kwalifikowanej 
Kinga Podleśna

Część III. WYBRANE CZYNNIKI ROZWOJU BRANŻY HOTELARSKIEJ

Rozdział 7. Kategoryzacja hoteli jako instrument polityki publicznej w kontekście reguł zrównoważanego rozwoju 
Aleksander Panasiuk

Rozdział 8. Transfer wiedzy jako kluczowy aspekt zarządzania w branży hotelarskiej 
Piotr Dominik

Część IV. REKREACJA RUCHOWA JAKO FORMA SPĘDZANIA CZASU WOLNEGO

Rozdział 9. Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie osób ćwiczących na siłowni  
Agata Teresa Kucharska

Rozdział 10. Organizacja obozów sportowych dla dzieci i młodzieży w opinii mieszkańców Warszawy
Agnieszka Płatek