Wskaźniki społeczne w polityce społecznej. Historia, teoria i zastosowanie w praktyce
- Autor: Anna Kurowska
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-354-9
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 384/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
65.00 zł
16.25 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 16.25 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
75% taniej
Autorka w sposób kompleksowy dokonała analizy przydatności wskaźników społecznych w polityce społecznej. Sięga do historii ruchu wskaźników społecznych, pytając o uwarunkowania obserwowanych zmian i ich związek z polityką społeczną. Dokonuje wnikliwej analizy teoretycznego i metodologicznego wymiaru budowania i wykorzystywania wskaźników społecznych.
Lista załączników do pobrania z zakładki materiały dodatkowe
Aneks 1. Lista ekspertów
Aneks 2. Dyspozycje do wywiadu z ekspertami polityki społecznej
Aneks 3. Dodatkowa tablica i wykres
Aneks 4. Zestaw materiałów przeznaczonych dla studentów i wykładowców
Wstęp
2.2.3. „...biorąc pod uwagę wyznawane przez nas wartości i nasze cele” – czyli czy wskaźniki społeczne mają charakter normatywny?
dr hab. prof. UW Barbara Szatur-Jaworska:
Dla każdego badacza polityki społecznej oczywiste jest sięganie w badaniach po wskaźniki społeczne. Dr Anna Kurowska nie zadowalając się ową „oczywistością”, zadaje pytanie (a w istocie – jest to obszerna lista pytań szczegółowych) o ich przydatność jako instrumentu poznawania społecznej rzeczywistości w polityce społecznej – rozumianej i jako działalność praktyczna, i jako nauka. (...) Wybiera, jej zdaniem, kluczowe dla polityki społecznej funkcje wskaźników społecznych i przeprowadza ich wnikliwą analizę, pokazując zalety i ograniczenia, z punktu widzenia poszczególnych funkcji, owego instrumentu poznania. Co więcej, zaproponowaną wcześniej konstrukcję teoretyczno-metodologiczną wykorzystuje do oceny zastosowania wskaźników społecznych w polityce rodzinnej i polityce rynku pracy w Polsce.
prof. dr hab. Zdzisław Pisz:
Rozległa wiedza Autorki, bogata literatura krajowa i zagraniczna, interdyscyplinarne spojrzenie na problem, liczne przykłady ilustrujące istotę omawianych zagadnień, konteksty: polityczny i ekonomiczny, a także trafność uogólnień decydują o znaczących walorach poznawczych i dydaktycznych publikacji. Z uznaniem odnoszę się do osiągniętego przez Autorkę poziomu wiedzy teoretycznej i bogatego doświadczenia praktycznego, które umożliwiły bardzo dojrzałe spojrzenie na analizowane problemy. Na podkreślenie zasługują zarówno wnikliwość i szczegółowość analizy, jak też niezbędny dystans pozwalający na interdyscyplinarność ocen.
Anna Kurowska
doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Polityki Społecznej UW, absolwentka nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (2004) oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2007), współpracownik i ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju. Uczestniczy w wielu projektach badawczych o zasięgu ogólnopolskim i jest autorką licznych publikacji naukowych z zakresu polityki społecznej i ekonomii. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie POMOST.
Aneks 1. Lista ekspertów
Aneks 2. Dyspozycje do wywiadu z ekspertami polityki społecznej
Aneks 3. Dodatkowa tablica i wykres
Aneks 4. Zestaw materiałów przeznaczonych dla studentów i wykładowców