Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Komentarz
- Autor: Wojciech Radecki
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7251-759-3
- Data wydania: 2007
- Liczba stron/format: 134/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
40.00 zł
10.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 10.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
75% taniej
21 kwietnia 2004 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły Dyrektywę 2004/35/WE w sprawie zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. W razie pojawienia się bezpośredniego zagrożenia taką szkodą odpowiedzialność polega na podjęciu działań zmierzających do jej zapobieżenia, a w razie faktycznego powstania szkody - działań mających na celu usunięcie jej skutków i przywrócenie środowiska do stanu właściwego. Dyrektywa przewiduje bardzo rygorystyczne mechanizmy egzekwowania takiej odpowiedzialności.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wywiązując się z obowiązku przeniesienia postanowień Dyrektywy prawa krajowego, dnia 13 kwietnia 2007 roku uchwalił ustawę o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (DzU nr 75, poz. 493), która weszła w życie 30 kwietnia 2007 r. Ustawa wprowadza nową, bardzo surową, a jednocześnie skomplikowaną formę odpowiedzialności prawnej w ochronie środowiska. Realizacja jej postanowień będzie nasuwała liczne problemy interpretacyjne. Próbę zidentyfikowania takich właśnie problemów oraz wskazania możliwych sposobów ich rozwiązania podjął w niniejszej książce Wojciech Radecki, profesor we wrocławskim Zespole Prawa Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN, zajmujący się od kilkudziesięciu lat zagadnieniami odpowiedzialności prawnej w ochronie środowiska, w pierwszym w naszym piśmiennictwie Komentarzu do uchwalonej właśnie ustawy.
Objaśnienie ważniejszych skrótów
Wstęp
Kształtowanie się koncepcji odpowiedzialności prawnej za szkody w środowisku
Pojęcie, rodzaje i funkcje odpowiedzialności prawnej
Ewolucja polskich przepisów o odpowiedzialności prawnej w ochronie środowiska
Komentarz do ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie
Literatura wybrana
Wojciech Radecki profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk prawnych, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, emerytowany kierownik wrocławskiego Zakładu Zagadnień Prawnych Kształtowania i Ochrony Środowiska Instytutu Nauk Prawnych PAN. Specjalizuje się w problematyce prawa ochrony środowiska, z ukierunkowaniem na ochronę przyrody, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo oraz gospodarkę odpadami. Autor ponad 150 książek i ponad 2 tys. publikacji o charakterze naukowym i popularyzatorskim, w tym wznawianych i aktualizowanych komentarzy do ustaw: o ochronie przyrody, tzw. leśnej, łowieckiej, rybackiej oraz o ochronie zwierząt.