Trwałość wiedzy w procesie kształcenia
- Autor: Rafał Wawer Monika Wawer
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-785-1
- Data wydania: 2013
- Liczba stron/format: 212/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
42.00 zł
10.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 10.50 zł
- Darmowa dostawa odzzzz 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
75% taniej
Gwałtowny przyrost wiedzy, nieustająca konkurencja o pracę i pozycję zawodową oraz wiele innych zjawisk, zmuszają ludzi do zapamiętywania coraz większej ilości informacji. Dynamizm zachodzących zmian nie pozwala na odkładanie nauki na później. Konieczne jest wykorzystywanie każdej nadarzającej się okazji. Kluczowego znaczenia nabiera nie tylko sam proces permanentnego uczenia się, którego założenia dobrze oddaje idea programu „uczenie się przez całe życie” (life-long learning), ale również trwałe zapamiętanie zdobytej wiedzy. Osiągnięcie sukcesu w tym zakresie związane jest z wieloma czynnikami, zarówno wewnętrznymi – odnoszącymi się do osoby (np. jej motywacji, inteligencji, stylu uczenia się), jak i zewnętrznymi – związanymi ze sposobem przekazywania informacji. Poznanie tych uwarunkowań oraz zależności między nimi może przyczynić się do odnoszenia sukcesów w procesie kształcenia. Autorzy mają nadzieję, że publikacja okaże się interesująca i użyteczna nie tylko dla nauczycieli, trenerów i szkoleniowców, zawodowo realizujących proces kształcenia, ale także dla wszystkich osób uczących się, dla których istotne jest dążenie do optymalizacji rezultatów kształcenia poprzez zwiększenie trwałości pozyskanej wiedzy.
prof. zw. dr hab. Janusz Kirenko:
Problematyka efektywnego nauczania i uczenia się, zwana kształceniem jest przedmiotem nieustannego zainteresowania badaczy. Niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw temu zainteresowaniu, a poprzez swoje eksperymentalne podejście badawcze godna jest poznania i dyskusji. Zawiera teoretyczne analizy podstawowych pojęć i teorii oraz swoistego rodzaju refleksje nad nimi, tak w odniesieniu do fizjologicznych i psychologicznych mechanizmów funkcjonowania człowieka, jak i uwarunkowań społeczno-edukacyjnych. Dogłębna znajomość zakresu badanych problemów, w tym własne doświadczenia Autorów, w sposób oczywisty przyczyniły się do sformułowania bogatych wniosków, zwłaszcza o charakterze aplikacyjnym.
Rafał Wawer
dr, kierownik Pracowni Komunikacji Multimedialnej w Instytucie Pedagogiki, Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Czynnie uczestniczył w kilku unijnych programach badawczych dotyczących multimedialnej edukacji w obszarach Ochrony Dziedzictwa Narodowego. W latach 1999 - 2004 brał udział w ministerialnym Programie Edukacji Budowlanej, dotyczącym skuteczności materiałów multimedialnych wprowadzanych do procesu kształcenia w polskim szkolnictwie zawodowym. Od kilku lat swoje zainteresowania skupia wokół obszarów badań diagnostyki okulograficznej w połączeniu z: filmem, fotografią, historycznymi przestrzeniami edukacyjnymi, stymulacją wizualną i neurotyką poznawczą.
Monika Wawer
dr inż., pracownik Katedry Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Technicznych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Wykładowca akademicki i certyfikowany trener biznesu z wieloletnim doświadczeniem w działalności szkoleniowej dla kadry kierowniczej i pracowników firm w zakresie zarządzania, kompetencji menedżerskich i komunikacji interpersonalnej. Jednym z obszarów zainteresowań naukowych jest badanie efektywności kształcenia w szkolnictwie wyższym oraz szkolenia kadr w biznesie i administracji. Uczestnik międzynarodowych staży w zakresie rozwoju kompetencji dydaktycznych m.in. w Hiszpanii, Francji, Słowenii, Norwegii, Islandii. Redaktor książek i autor publikacji naukowych z zakresu zarządzania i szeroko rozumianej edukacji.