Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych. Wyszkolenie indywidualne i taktyka grupy rozpoznawczej. Część 1
- Autor: Paweł Makowiec Marek Mroszczyk
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-812-5
- Data wydania: 2016
- Liczba stron/format: 252/B5
- Oprawa: miękka/kolor
Cena detaliczna
-
72.00 zł
64.80 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Podręcznik zawiera zestawienie podstawowych elementów taktyki działania rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych CnH, które w wielu aspektach stanowią przykład odmiennej od zachodnioeuropejskiej szkoły taktycznej.
W publikacji wykorzystano dostępną literaturę rosyjskojęzyczną, wśród której za pozycje podstawowe należy uznać regulaminy działań rozpoznawczych pododdziałów specjalnego przeznaczenia, a także wiele opracowań specjalistycznych, w tym wielotomową monografię pod redakcją S.V. Kozlova oraz znakomite opracowanie G. Kozachkova.
Przyjęta struktura pracy odzwierciedla zasadę obecną w szkoleniu Specnazu, w której skuteczność działania grupy jest wypadkową poziomu wyszkolenia indywidualnego, działania zespołowego i skutecznego dowodzenia. W poszczególnych rozdziałach tej części pracy omówiono kolejno: zadania taktyczne realizowane przez grupy CnH, ich organizację, przykładowe uzbrojenie i wyposażenie indywidualne i zespołowe, podstawy wyszkolenia indywidualnego oraz realizację różnorodnych zadań taktycznych na szczeblu grupy rozpoznawczej.
Publikacja przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców zainteresowanych problematyką działań Specnazu, grup rekonstrukcyjnych i grup ASG. Może również stanowić potencjalny pomocniczy podręcznik taktyczny dla żołnierzy WP (również pododdziałów OPFOR).
Patroni medialni:
Spis treści:
Wstęp
Rozdział I. Zadania i organizacja grup rozpoznawczych Specnazu (CnH)
I.1. Ogólna charakterystyka zadań Specnazu w latach 1953–2010
I.2. Działania patrolowe
I.3. Skład i uzbrojenie pododdziału rozpoznawczego CnH
Rozdział II. Wyszkolenie indywidualne
II.1. Techniki indywidualnego poruszania się po polu walki
II.2. Pokonywanie przeszkód terenowych (poruszanie się w trudnym terenie)
II.3. Przemieszczanie się w warunkach szczególnych
Uwagi ogólne
II.4. Maskowanie
Uwagi ogólne
II.5. Sposoby przenoszenia broni w warunkach bojowych
Rozdział III. Taktyka działania grup rozpoznawczych CnH
III.1. Szyki i ugrupowania grupy rozpoznawczej CnH
III.2. Podstawowe procedury taktyczne grupy rozpoznawczej
III.2a. Przemieszczanie się (skoki) w sekcji dwuosobowej i trzyosobowej
III.2b. Działanie w przypadku nawiązania kontaktu bojowego z przeciwnikiem
III.2c. Wycofanie w kontakcie
III.2d. Działanie w zasadzce przeciwnika
III.2e. Ewakuacja rannego z pola walki
III.3. Przemieszczanie się grupy w rejon wykonania zadania
III.3a. Przerzut powietrzny
III.3b. Przerzut naziemny
III.4. Odpoczynek grupy
III.5. Baza grupy rozpoznawczej
Uwagi ogólne
III.5a. Typy baz i ich przeznaczenie
III.5b. Wybór rejonu bazowego
III.5c. Ubezpieczenie bazy
III.6. Wycofanie z rejonu wykonania zadania
III.7. Zasadzka
III.7a. Warianty zasadzek
III.7b. Planowanie i organizacja zasadzki
III.7c. Zajęcie pozycji w zasadzce
III.7d. Wykonanie zasadzki
III.7e. Wycofanie z rejonu zasadzki
III.7f. Zasadzka nocna
III.8. Napad
Uwagi ogólne
III.8a. Planowanie i organizacja napadu
III.8b. Realizacja zadania
III.8c. Wycofanie z obiektu
III.8d. Najście na lokal konspiracyjny (ukrycie)
III.9. Obserwacja
Uwagi ogólne
III.9a. Organizacja obserwacji
III.9b. Prowadzenie obserwacji
III.10. Rozpoznanie terenu (obszaru)
Uwagi ogólne
III.10a. Przeszukiwanie terenu
III.10b. Przeszukiwanie potencjalnego rejonu bazowego przeciwnika
III.11. Pozyskanie jeńca
Uwagi ogólne
III.11a. Planowanie wykonania zadania i organizacja grupy
III.11b. Wykonanie zadania
III.12. Patrol powietrzny
Uwagi ogólne
III.12a. Organizacja patrolu
III.12b. Realizacja zadania
III.13. Eskorta kolumn transportowych i działania przeciw zasadzce
Uwagi ogólne
III.13a. Organizacja działania
III.13b. Działanie w zasadzce
III.14. Ujęcie i przesłuchiwanie jeńców
III.14a. Ujęcie jeńca
III.14b. Przesłuchiwanie jeńca
Aneks
Sygnały dowodzenia w działaniu grupy rozpoznawczej
Bibliografia
Regulaminy i podręczniki działań taktycznych
Opracowania
Czasopisma
Wykaz rysunków
Wykaz fotografii
» Tobie Ojczyzno »
» special-ops.pl »
» obronanarodowa.pl »
» zwiazek-strzelecki.pl »
ppłk Wróbel – dowódca Zespołu Bojowego JWK:
We współczesnym konflikcie zbrojnym istotną rolę odgrywa rzetelna i terminowa informacja. Znajomość Tactics, Techniques and Procedures (TTP) potencjalnych sprzymierzeńców lub przeciwników pozwala na dobre przygotowanie się do współdziałania albo trafne definiowanie zagrożeń. Specnaz i rosyjskich komandosów zalicza się do najbardziej zdeterminowanych i doświadczonych bojowo żołnierzy sił specjalnych na świecie. Ich metody walki są w systemie ciągłym weryfikowane w konfliktach zbrojnych w wielu zakątkach świata. Autorzy w swej publikacji potrafili umiejętnie i szczegółowo przybliżyć schematy działania sprawnie funkcjonującej machiny sił specjalnych Federacji Rosyjskiej. Ta książka jest znaczącą cegiełką w budowaniu świadomości członków i sympatyków organizacji proobronnych, żołnierzy oraz zwykłych obywateli, którym wiedza o Specnazie może być w dzisiejszych, nieprzewidywalnych czasach przydatna...
mjr rez. Krzysztof WÓJCIK – były oficer GROM:
Ta książka to koniec z mitologią Specnazu. Pozwala lepiej poznać „zielone ludziki”. To bardzo szczegółowa instrukcja poruszania się i prowadzenia działań specjalnych, wypracowana latami współczesnych typowo partyzanckich walk. Jeśli w naszej taktyce czegoś brak lub nie jest to sprecyzowane, śmiało można sięgać do opisanych, sfotografowanych i przedstawionych na rysunkach wzorców. W ośrodkach szkoleniowych najlepszych jednostek specjalnych istnieją etatowe pododdziały przeciwnika (pozoracji, tzw. OPFOR), wyposażone i działające w czasie ćwiczeń zgodnie z taktyką zaprezentowaną w tej książce. Dzięki temu opracowaniu nic nie stoi na przeszkodzie zastosować to rozwiązanie w naszych „grach wojennych”. Nie wykluczam możliwości wspólnych ćwiczeń lub misji z jednostkami rosyjskimi. Może nawet będą naszymi przyjaciółmi, których należy trzymać…blisko – wrogów jeszcze bliżej.
płk rez. Andrzej KRUCZYŃSKI – były oficer GROM, www.csat.pl:
Jak ktoś uważa, że wie dużo o działaniu pododdziałów rozpoznawczych, to niech z uwagą przeczyta tę książkę. Niezwykle interesująca lektura zarówno dla osób noszących mundur, organizacji proobronnych, jak i osób cywilnych, którym bliska jest tematyka wojskowości. Możemy tutaj dostrzec tzw. inne rozwiązania – wytyczne dla rosyjskiego Specnazu dotyczące prowadzenia działań rozpoznawczych, które wielu czytelnikom mogą wydać się szokujące. Jest to swoistego rodzaju poradnik, który był „pisany krwią” w różnych zakątkach świata. Z niektórymi proponowanymi w książce rozwiązaniami można byłoby długo polemizować, czy to o ich skuteczności czy o realizmie wykonania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę współczesne środki pola walki. Jednakże, chcąc być uczciwym, należy wyraźnie powiedzieć, że gro z nich zasługuje na baczną obserwację. Dotyczy to szczególnie „wyświechtanego” stwierdzenia działania zespołowego. W taktykach rozpoznawczych wszyscy deklarują, iż działają zespołowo, ale zbudować prawdziwy zespół z charyzmatycznym dowódcą – który jest integralnym elementem tego zespołu – uwierzcie, nie jest łatwo. To długie miesiące, jak nie lata ciężkiej pracy. Z uwagi na czasy w jakich żyjemy gorąco polecam tę książkę.
Andrzej.K.KIsiel – były operator GROM:
„Taktyka rosyjskich pododdziałów rozpoznawczych…” to unikalna pozycja. Polecam wszystkim czytelnikom, których zainteresowania i pasja to pogłębianie wiedzy z zakresu działań grup rozpoznawczych i specjalnych.
Paweł Makowiec
doktor nauk humanistycznych, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach (kierunek historia). Autor dysertacji doktorskiej "Polska szkoła walki w mieście 1941-1944. Doktryna bitwy miejskiej w planach powstańczych, szkoleniu i działaniach okręgu Warszawa Armii Krajowej". Posiada w dorobku szereg publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących tematyki walki w terenie zurbanizowanym i działań specjalnych Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W ruchu strzeleckim od 1999 r., w latach 2002-2010 członek Dowództwa Północnego Okręgu Strzeleckiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej (Sztab OS). Współautor "Programu szkolenia wojskowego" (PSW, 2003 r.), autor programów szkoleniowych z zakresu działań piechoty (kurs piechoty, kurs walki w mieście). Wiceprezes Ruchu na Rzecz Obrony Terytorialnej ObronaNarodowa.pl, instruktor projektu szkoleniowego "Grupa szybkiego reagowania" (GSR). Instruktor szkolenia taktycznego w Oddziale Radom Związku Strzeleckiego.
Marek Mroszczyk
magister pedagogiki, absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach (specjalizacja - przysposobienie obronne/obrona cywilna). Instruktor strzelectwa sportowego oraz sportu i rekreacji (specjalizacje: survival, wspinaczka skałkowa, jiu-jitsu). Trenuje sztuki walki od 1984 r., posiada czarny pas w karate i kempo. W ruchu strzeleckim od 1994 r., w latach 2002?2010 członek Dowództwa Północnego Okręgu Strzeleckiego Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno-Wychowawczej (Wydział Szkolenia OS). Współautor "Programu szkolenia wojskowego" (PSW, 2003 r.), instruktor szkolenia taktycznego i ogniowego Ośrodka Szkolenia Specjalnego w Siedlcach. Wiceprezes i założyciel Ruchu na Rzecz Obrony Terytorialnej obronanarodowa.pl, instruktor projektu szkoleniowego "Grupa szybkiego reagowania" (GSR). Obecnie pełni służbę w Wydziale Szkolenia Strzeleckiego Zakładu Interwencji Policyjnych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie (instruktor strzelań policyjnych).