Poczucie odpowiedzialności w zdrowiu i w chorobie. Perspektywa noo-teoretyczna
- Autor: Lilia Suchocka
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-494-2
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 222/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
42.00 zł
10.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 10.50 zł
75% taniej
Książka mieści się w paradygmacie psychologii zdrowia. Podejmuje problematykę poczucia odpowiedzialności za zdrowie osób zdrowych oraz za proces zdrowienia osób chorych przewlekle (pacjentów reumatycznych i kardiologicznych).
Table of Contents
prof. zw. dr hab. Jan Terelak:
Książka jest warta zasygnalizowania, gdyż ujmuje człowieka w skrajnie różnych sytuacjach zdrowia i choroby. (...) Przedsięwzięcie, którego podjęła się autorka, jest jednym z niewielu polskiej literaturze przedmiotu tak obszernym badaniem empirycznym z zakresu psychologii zdrowia. (...) Praca uwzględnia podmiotowo-osobowe, noo-dynamiczne aspekty „bycia, rozwoju i stawania się” człowieka odpowiedzialnego za zdrowie, które jest ważną wartością w jego życiu. Tego rodzaju ujęcie wiąże się z oceną świadomości prozdrowotnej, co niewątpliwie mieści się we współczesnym paradygmacie psychologii zdrowia.(...) Książka jest oryginalna w świeżości spojrzenia na poruszane problemy, a jednocześnie pokazuje w przystępny sposób problemy nowego wymiaru noetycznego aspektu współczesnej psychologii.
prof. zw. dr hab. dr. h.c. ks. Kazimierz Popielski:
Książka należy do znaczącego dorobku polskiej psychologii egzystencjalnej. Wyjściowe podstawy teoretyczne odnoszące się do psychologicznej koncepcji „odpowiedzialności” należą zarówno do tradycyjnych ujęć, jak i bardzo współczesnych konceptualizacji tej problematyki. Życzę polskiemu czytelnikowi, by podstawowe przesłanie tej pracy dotyczące idei zdrowia „noo-psycho-społecznego” stało się przedmiotem autentycznej refleksji i odpowiedzialności zbiorowej.
Lilia Suchocka
psycholog, adiunkt w Katedrze Psychoterapii i Psychologii Zdrowia KUL. Zainteresowania naukowe autorki mieszczą się w zakresie zagadnień z psychologii zdrowia i psychologii egzystencjalnej: noo-psychoteorii. Obszar szczególnych zainteresowań stanowi problematyka wartości, noo-psychosomatyka, psychologia bólu i cierpienia. Autorka monografii: Psychologiczna analiza cierpienia w chorobie przewlekłej (2007), Psychologia bólu (2008), licznych artykułów naukowych oraz testów psychologicznych. Laureatka nagrody im. V.E. Frankla Frankl-Fonds der Stadt Wien (2008) dla młodych naukowców za książkę o cierpieniu.