Grupa ryzyka na rynku pracy. Poradnik dla osób współpracujących z grupą 45+
- Autor: Daniel Kukla Wioleta Duda Marta Zając
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-652-6
- Data wydania: 2012
- Liczba stron/format: 192/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
40.00 zł
20.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 20.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Publikacja stanowi kompendium wiedzy dla przyszłych i już funkcjonujących w rolach zawodowych doradców zawodowych (i wszystkich tych, którzy zajmują się wsparciem zawodowo-społecznym) w aspekcie pracy z grupą 45+ w obszarze jej funkcjonowania na współczesnym rynku pracy. Należy zaznaczyć, iż każda grupa osób bezrobotnych czy też pragnących zmienić miejsce pracy, stanowiących tzw. grupę ryzyka, posiada inne potrzeby oraz oczekiwania wobec pracy zawodowej, różnie jest postrzegana na rynku pracy i musi walczyć z odmiennymi stereotypami.
Książka stanowi nie tylko przewodnik zawierający porady dotyczące przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, metod poszukiwania pracy, ale również metod walki ze stereotypami. Przedstawia też instytucje wspomagające powrót na rynek pracy oraz zakładanie własnej działalności gospodarczej. Ważnym aspektem opracowania jest wskazanie określonych metod i form dotyczących radzenia sobie z utratą pracy, które stanowią element doradztwa zawodowego dla grupy 45+, głównie skoncentrowanego na inspirowaniu do osobistego rozwoju i planowaniu dalszej ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej. Dlatego też w opracowaniu zwrócono uwagę na potrzeby, oczekiwania, przypadki, z jakimi może spotkać się ww. grupa, dokonano analizy oraz wypracowano praktyczne wskazówki dotyczące rozwiązań jej problemów.
Publikacja jest skierowana do doradców zawodowych i im rekomendowana w szczególności – znajdą w niej wskazówki dotyczące sposobu pracy z omawianą grupą. Opracowanie może służyć jako inspiracja do działań dla pracowników instytucji działających w sferze poradnictwa zawodowego czy prywatnych agencji zatrudnienia (pośrednictwa pracy). Stanowi ona również doskonały materiał metodyczno-dydaktyczny dla środowiska akademickiego – zarówno dydaktyków, jak i studentów, którzy przygotowują się lub też są przygotowywani do aktywizacji zawodowej i społecznej grupy 45+. Opracowanie może również służyć samym zainteresowanym z grupy 45+ jako pomoc w ponownym wkroczeniu na rynek pracy.
Wprowadzenie
prof. zw. dr hab. Ryszard Parzęcki:
Praca jest materiałem korespondującym z działaniami podjętymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 (inicjatywa Komisji Europejskiej). Jej celem jest zwiększenie wiedzy na temat aktywnego starzenia się, szczególnie jeśli chodzi o problemy związane z zatrudnieniem współfunkcjonujące z głównym zamierzeniem Autorów, którzy przedstawiają możliwości funkcjonowania tak zwanej grupy ryzyka na rynku pracy.
Problematyka pracy jest aktualna i znacząca, bowiem współczesny rynek pracy cechuje nadwyżka siły roboczej ponad zapotrzebowaniem na nią, w związku z czym pracownik poszukujący pracy musi o nią zabiegać i poszukiwać argumentów, które dadzą mu przewagę nad innymi. Znalezienie pracy zajmuje coraz więcej czasu.
Niniejsze opracowanie ma szczególne znaczenie, bowiem jego Autorzy podejmują problematykę wspomagania grupy osób 45+. Czas najwyższy, żeby to pokolenie zostało zauważone, a przestało być marginalizowane. Chodzi o zaprzestanie traktowania tej grupy jako blokujących młodym miejsca pracy. Na rynku pracy wszyscy mają prawo do aktywności.
Merytoryczne walory oraz przydatność tego opracowania upatruję m.in. w możliwości wsparcia grupy ryzyka poprzez wskazanie metod poszukiwania pracy i rozbudzania motywacji powrotu na rynek pracy. W mojej opinii potrzeba wydania tego typu publikacji w zakresie przemian aktywizacji potencjału osób starszych w starzejącej się Polsce wydaje się być ewidentna. Wynika to zarówno z faktów, o których piszą Autorzy, ale uzasadnia ją również przesłanka mobilności człowieka we wszystkich etapach rozwoju zawodowego. Ponadto za potrzebą publikacji tego rodzaju prac przemawia fakt promowania na rynku pracy osób 50+ i aktywizacji zawodowej starszych pokoleń.
dr Ann Paszkowska-Rogacz:
Publikacja poświęcona jest istotnym i interesującym, zarówno z poznawczego, jak i praktycznego punktu widzenia wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Została opracowana zmyślą o doradcach zawodowych, pośrednikach pracy, specjalistach ds. rekrutacji i selekcji pracujących z klientami w wieku powyżej 45 lat.
Dużą wartość praktyczną przedstawia metodyka pracy z klientem w kontekście uwarunkowań społecznych i osobowościowych. Głównym powodem niechęci pracodawców wobec zatrudniania osób starszych nie są uprzedzenia i stereotypy, ale obawa, że nowo przyjęty pracownik wkrótce odejdzie na emeryturę i inwestycja w jego rozwój zawodowy nie będzie miała szans na zwrot. Autorzy podjęli problematykę nową i ważną z punktu widzenia służb zatrudnienia.