• Fenomeny kontroli ciała

Fenomeny kontroli ciała

 • Autor: Ewa Banaszak Paweł Czajkowski Robert Florkowski
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-653-3
 • Data wydania: 2012
 • Liczba stron/format: 227/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 43.00 zł

  10.75 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 10.75 zł

  75% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Kontrola ciała jako jeden z aspektów oglądania i analizowania ludzkiej cielesności. Książka ukazuje fenomen kontroli ciała oglądany z wielu stron i na wielu poziomach. Począwszy od kwestii nieco ogólniejszych, po wyraźnie sformułowane problemy badawcze, od aspektów instytucjonalnych po szczegółowe aplikacje i przejawy kontroli, wreszcie po granice dyscyplinarne - teksty ogólne, socjoantropologiczne poprzedzone psychologicznymi, po których następują prace empiryczne dotyczące głównie ciał kobiecych.

Spis treści:
 
O głównej idei i kompozycji książki
 
Ciało to trickster
Ewa Banaszak
 
Magia wizerunku, czyli o pożytkach płynących z kontrolowania ciała
Agnieszka Maj

Fizjologia jako skandal
Marek Rokita

Kościół katolicki a kontrola ciała
Paweł Czajkowski
 
Sadomasochizm emancypacyjny: kreatywna kontrola rytuałów kontestujących konwencjonalne międzypłciowe relacje władzy
Lisiunia A. Romanienko

Psychokontrola. Uwagi o powiązaniach psychoterapii z kontrolą społeczną
Robert Florkowski
 
Tyłem do przodu. Adaptacja do przemieszczonego źródła danych wzrokowych
Marcin Czub
 
Moje – nie moje. Kontrola ciała w doświadczeniu pracownic agencji towarzyskich
Magdalena Wojciechowska

Ciało nadzorowane. Strategie kontroli ciała podejmowane przez kobiety z niepełnosprawnością fizyczną
Katarzyna Piątek

Dyscyplinowanie ciała w procesie wczesnej socjalizacji. Refleksje teoretyczne w kontekście badań w żłobku
Marcin Marszałek
 
Kontrola ciała w praktyce suizen
Igor Pietraszewski

Fenomeny kontroli ciała
Streszczenia

dr hab. prof. UAM Marek Krajewski:

Recenzowany tom wpisuje się w dosyć popularną problematykę "body studies", a więc społecznego i humanistycznego namysłu oraz badań nad cielesnością, ale jednocześnie znajdziemy w nim sporo nowych i oryginalnych ustaleń. Teksty w nim zamieszczone poświęcone są problemowi (samo)kontroli ciała, ciału jako przedmiotowi i podmiotowi kontroli, środkowi, poprzez który kontrola jest sprawowana, ale też ciału rozumianemu jako narzędzie wymykania się dyscyplinującym reżimom. Tym, co stanowi o wartości książki jest nie tylko pogłębienie problematyki relacji władzy i nadzoru, w które wplątane jest ciało, ale również wielość perspektyw, z których ciało jest w niej oglądane – i to nie tylko perspektyw związanych z podziałami naukowych subdyscyplin (są tu prace socjologów, psychologów, antropologów), ale również tych, które ustanawiają bohaterowie poszczególnych teksów (pracownice agencji towarzyskich, dzieci, praktykujący zen i SM, księża i terapeuci itd.).

Ta wielość perspektyw sprawia, iż co prawda pojawia się niebezpieczeństwo egzotyzacji ciała i poszukiwania takich jego kontekstów, w których jest ono praktykowane inaczej, niż ma to miejsce na co dzień w przypadku większości społeczeństwa, ale jak rozumiem jest to zabieg celowy, który ma znormalizować te „niecodzienne” praktyki cielesne. Zabieg ten wydaje mi się tym bardziej cenny między innymi dlatego, że większość tekstów zawartych w publikacji problematyzuje normalność jako centralną dla procesów dyscyplinujących i kontrolnych kategorię.

Ewa Banaszak

adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktorat z nauk humanistycznych w zakresie socjologii uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł dysertacji: Tożsamość zbiorowa jako kategoria socjologiczna. Jest współredaktorką tomu Moralne obrazy. Społeczne i socjologiczne (de)konstrukcje seksualności (2008). Obszar jej zainteresowań zawodowych mieści się w zakresie socjologii kultury, socjologii nauki, historii idei, komunikacji społecznej i międzykulturowej.


Paweł Czajkowski

Robert Florkowski

ukończył studia na kierunku rehabilitacji ruchowej (AWF Poznań) i psychologii klinicznej (UAM Poznań, Natal University, Pietermaritzburg). Jest asystentem w Zakładzie Społecznych Podstaw Rekreacji na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF Poznań. W latach 1991-2000 studiował i pracował w Republice Południowej Afryki oraz Nowej Zelandii. Ta dekada życia zawodowego zogniskowana była wokół psychologii klinicznej i pracy psychoterapeutycznej w różnych ośrodkach. Pracował wśród wielu populacji klientów z Zulusami i Maorysami włącznie. Interwencje psychologiczne obejmowały szerokie spektrum od ADHD począwszy, poprzez procesy psychotyczne, sytuacje kryzysowe na trudnościach relacyjnych i seksualnych skończywszy. Po zamknięciu podróżniczo-egzotycznego rozdziału swojego życia powróciła do Polski i zajmował się głównie pracą naukowo-dydaktyczną. Zainteresowania naukowe dotyczą między innymi komunikacji interpersonalnej i terapeutycznych aspektów rekreacji.


Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane