Sędziowski aktywizm interpretacyjny a skłonność do ryzyka decyzyjnego
- Autor: Kotowski Artur
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8270-419-8
- Data wydania: 2025
- Liczba stron/format: 236/B5
- Oprawa: miękka
Pobierz plik
Sędziowski aktywizm interpretacyjny dynamicznie rozwinął się w Polsce po 2015 r. wraz z kryzysem w wymiarze sprawiedliwości i „sporem o praworządność” między rządem Zjednoczonej Prawicy a Komisją Europejską oraz częścią środowiska sędziowskiego. Intensywność sędziowskiego aktywizmu stała się inspiracją do podjęcia badań, zrealizowanych w ramach grantu naukowego Ministerstwa Nauki, w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”. Badania dotyczył odpowiedzi na pytanie, czy sędzia, który interpretuje prawo w sposób nowatorski i przyjmuje znaczenie, które nie było głoszone wcześniej w doktrynie bądź praktyce prawniczej, odznacza się jednocześnie cechą charakteru, którą w psychologii określa się mianem skłonności do podejmowania ryzyka decyzyjnego? Praca zawiera omówienie zjawisk: sędziowskiego aktywizmu i powściągliwości, ich kulturowych inklinacji oraz wybranych wydarzeń z lat 2015−2023, kiedy w Polsce intensyfikowała się działalność sędziowska, której część komentatorów przypisuje cechy quasi-prawotwórstwa, według innych zaś, służyła ona obronie praworządnego modelu powołań sędziowskich. W książce zawarte są także wypowiedzi sędziów Sądu Najwyższego w przedmiocie rozumienia przez nich aktywizmu interpretacyjnego.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
Prof. dr hab. Bronisław Sitek, Uniwersytet SWPS:
Monografia stanowi dzieło unikalne na polskim rynku prawniczym. Zawiera wyniki pionierskiego projektu badawczego poświęconego psychologicznym i prawniczym aspektom podejmowania decyzji sędziowskich w kontekście wykładni prawa. Prof. dr hab. Artur Kotowski udowadnia, że również w ramach nauk prawnych można realizować projekty prawdziwie interdyscyplinarne, łączące dorobek teorii prawa z ustaleniami psychologii decyzyjnej.