• Rola i miejsce Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w pierwszej połowie XXI wieku

Rola i miejsce Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w pierwszej połowie XXI wieku

  • Autor: Cichosz Adam Marcinkowski Czesław Wojtan Waldemar redakcja naukowa
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-8270-348-1
  • Data wydania: 2024
  • Liczba stron/format: 188/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

65,00 zł

58,50 zł

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 58,50 zł

10% taniej

Darmowa dostawa od 200 zł

Wysyłka w ciągu 24h


Dostępność: Duża ilość w magazynie

Książka jest pokłosiem obchodów jubileuszu 25-lecia działalności Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Ogólnopolska konferencja naukowa, a następnie wydana publikacja na temat roli i miejsca Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w społeczeństwie pierwszej połowy XXI wieku stanowi inspirację do wypracowania kolejnych wniosków i propozycji co do ewentualnego zaangażowania naszego państwa w przyszłe misje i operacje pokojowe w nowych uwarunkowaniach geopolitycznych, szczególnie po zakończeniu konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz za wschodnią granicą Polski.

Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61

Patronat

Stowarzyszenie Kombatantów rola i miejsce

Recenzja

Prof. dr hab. inż. Maciej Marszałek:

(…) publikację tę należy uznać za wielce pożądaną w aspekcie popularyzowania problematyki pokojowej, w tym użycia polskich jednostek oraz personelu wojskowego i cywilnego w misjach oraz operacjach nie tylko ONZ, ale także w innych organizacjach międzynarodowych. (…) Wartość poszczególnych tekstów  wynika głównie z faktu, że konkretną problematykę opisywali uczestnicy misji czy też operacji pokojowej. Mamy zatem do czynienia z tzw. źródłem pierwotnym, które ze względu na upływający czas wydaje się wręcz bezcenne. (…) Monografia wnosi stosowny wkład do systemu wiedzy w obszarze szeroko pojmowanych operacji pokojowych ONZ oraz operacji przygotowanych i prowadzonych przez regionalne organizacje bezpieczeństwa.

Prof. dr hab. Janusz Zuziak:

Na całość recenzowanej publikacji składa się czternaście tekstów, z czego cztery ostatnie to niezmiernie wartościowe wspomnienia i wywiad z uczestnikami misji pokojowych. (…) Dwa z nich (wspomnienia Alicji Żołnierczyk i Henryka Gołaszewskiego) to wspomnienia uczestników misji pokojowej na Bliskim Wschodzie – UNEF II. Niewątpliwie stanowią one znakomity materiał poszerzający naszą wiedzę na temat wspomnianej misji. Podobnie, jak wspomnienia  Andrzeja Grudzińskiego z udziału w misji EULEX i wywiad przeprowadzony z Mieczysławem Spychalskim, byłym dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali (…).

Autor książki

Cichosz Adam

nauczyciel akademicki, adiunkt, były rektor WSB-WSIiE. Specjalizuje się w zarządzaniu bezpieczeństwem, kryzysem, zasobami ludzkimi, sportem i turystyką. Autor licznych opracowań w wydawnictwach naukowych i czasopismach specjalistycznych. Spadochroniarz 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej - peacekeeper - Siły ONZ wyróżnione Pokojową Nagrodą Nobla. Był też doradcą Ministra Edukacji Narodowej, członka Rady Ministrów, mianowany dyrektorem Departamentu Młodzieży i Wychowania, pełnomocnikiem rządu RP ds. Polnische Deutsche Jugendwerk i Youth for Europe. Ratownik. Zainteresowania: psychologia - stres ekstremalny, emocje, dyplomacja, historia, film i fotografia.

Marcinkowski Czesław

Płk (r) dr nauk wojskowych, wieloletni pracownik oddziału kontroli rozbrojenia Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych. Uczestniczył w misji OBWE w Gruzji (1994) jako szef grupy obserwatorów wojskowych oraz w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie (1997). Był obserwatorem wyborów w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Dorobek naukowy stanowi ponad 100 artykułów i opracowań z zakresu implementacji środków budowy zaufania i bezpieczeństwa oraz postanowień Traktatu CFE, ogólnych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego i problematyki operacji pokojowych, humanitarnych Wojska Polskiego. Autor i współautor takich książek, jak: Wojskowe środki budowy zaufania i bezpieczeństwa w procesie KBWE/OBWE (1975-1999); Afganistan 2002; Irak 2003; 6 Brygada Desantowo-Szturmowa w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych (1995-2005), Wojsko Polskie w operacjach międzynarodowych na rzecz pokoju. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojtan Waldemar

Spis treści:

Słowo wstępu – Stanisława Wziątka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Wstęp

Rola, miejsce i znaczenie funkcjonowania Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w świadomości społeczeństwa – w XXV-lecie powstania (1999–2024)
Czesław Marcinkowski

Udział Wojska Polskiego w misjach i operacjach pokojowych ONZ. Rys historyczny i stan obecny
Piotr Lotarski

Doświadczenia Stowarzyszenia w inspirowaniu środowisk naukowych tematyką operacji pokojowych
Waldemar Wojtan

Udział Polek w misjach poza granicami państwa – stan badań i perspektywy
Julia Gertner-Hryniewiecka

Działamy z myślą o przyszłości
Zygmunt Siudak

Zarys dziejów Koła nr 43 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Białej Podlaskiej
Sławomir Bylina, Artur Artecki

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Szlachetny rodzaj narodowej identyfikacji w społeczeństwie XXI stulecia
Adam Cichosz

Nieprzerwana misja – działania członków nr 16 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ na rzecz społeczeństwa
Sławomir Jednoróg, Alicja Żołnierczyk, Wojciech Karpiński, Mariusz Sybilski

Refleksje uczestnika konferencji „Rola i miejsce Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w społeczeństwie”
Grzegorz Ciechanowski

Działalność Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz pokoju. Analiza dokonań oraz perspektyw na przykładzie konfliktu bliskowschodniego do wojny Yom Kippur
Rafał Piotr Depczyński

WSPOMNIENIA I WYWIADY

Wspomnienia z misji UNEF II
Alicja Żołnierczyk

Moja pierwsza misja zagraniczna. Wspomnienia z VII zmiany polskiej jednostki wojskowej w UNEF II
Henryk Gołaszewski

Ciemne chmury nad Mitrowicą – wspomnienia funkcjonariusza Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w XIX zmianie misji EULEX (V 2011–II 2012)
Andrzej Grudziński

Wywiad z płk. Mieczysławem Krzysztofem Spychalskim, byłym dowódcą PKW w Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali
Anna Jaźwińska, Sylwia Pieśko

ZAŁĄCZNIK NR 1