• Jakość życia człowieka w zdrowiu i w chorobie

Jakość życia człowieka w zdrowiu i w chorobie

 • Autor: Ewa Zasępa redakcja naukowa
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-66491-16-8
 • Data wydania: 2020
 • Liczba stron/format: 298/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 69.00 zł

  62.10 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 62.10 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
Można zaryzykować stwierdzenie, że każdy człowiek, zastanawiając się nad swoim życiem, pyta o to, jak ono jest dobre dla niego. Ocenia różne sytuacje, w których się znalazł, doświadczenia, które zdobył, relacje z innymi, swoje do- konania, ma też do nich określony stosunek emocjonalny. Pytania, które dotyczą oceny jakości egzystencji w różnych dziedzinach, stawiane są w różnych momentach życia. Zadaje je człowiek szczęśliwy, któremu wszystko układa się zgodnie z jego aspiracjami, któremu towarzyszą wyjątkowe dobre zdarzenia i przyjaźni ludzie. Ale wydaje się, że odpowiedź na pytanie o jakość życia jest szczególnie ważna w sytuacjach trudnych. Człowiek w obliczu doświadczanych trudności stara się odnaleźć również dobre strony swojego życia, które często stają się czynnikiem mogącym pomóc w przezwyciężeniu kryzysowych sytuacji. W chwilach cierpienia człowiek częściej snuje refleksje na temat swojej egzystencji, jej głębszego sensu, dokonuje obrachunku ze sobą i swoim życiem. Te refleksje są ważne nie tylko dla samej osoby, lecz także dla jej otoczenia i zaplanowania jak najbardziej adekwatnego wsparcia.

Prezentowana książka dotyczy refleksji nad jakością egzystencji i jej uwarunkowań dokonywaną zarówno przez ludzi zdrowych jak i doświadczających problemów zdrowotnych. Publikacja podzielona jest na dwie części. Pierwsza poświęcona jest doświadczaniu jakości życia w zdrowiu, zaś druga – w chorobie. Monografia zawiera prace naukowe, tj. analizę badań empirycznych, metaanalizę wyników badań czy też teoretyczne rozważania. W wielu przypadkach również autorzy odwołują się do swoich codziennych profesjonalnych doświadczeń z osobami chorymi i ich najbliższymi. Autorzy kierują swoje prace do psychologów, studentów psychologii pragnących lepiej zrozumieć doświadczenia człowieka, zarówno te codzienne, normatywne, jak i trudne.

Spis treści:

Wstęp

Jakość życia w zdrowiu

Elżbieta Dryll, Anna Cierpka
Jakość życia i wartości osobiste w okresie późnej dorosłości

Justyna Iskra, Waldemar Klinkosz
Doświadczenie flow  a satysfakcja z życia. Badania studentów psychologii

Anna Maciejewicz, Ewa Zasępa
Cechy osobowości a jakość życia twórców wizualnych

Paulina Denisiuk
Jakość życia polskich iluzjonistów

Patrycja Stawiarska, Justyna Jopek
Skłonność do ryzyka, satysfakcja z pracy i staż pracy a wypalenie zawodowe u funkcjonariuszy policji z oddziałów prewencyjnych. Doświadczenie pracy w policji a jakość życia policjantów

Jakość życia w chorobie

Joanna Rodzeń-Krawiec, Wojciech Otrębski
Pomiar potrzeb osób chorych psychicznie i korzyści z niego płynące dla kompleksowej praktyki rehabilitacyjnej

Ewa Zasępa, Aleksandra Trzaska
Poczucie sensu życia i satysfakcja z życia osób chorych na schizofrenię

Elżbieta Januszewska
Doświadczanie życia przez dzieci i młodzież z astmą oskrzelową

Andrzej Januszewski
Jakość życia młodzieży z chorobami reumatycznymi

Izabella Jasik
Zmaganie się z chorobą cukrzycy typu 1 – uwarunkowania psychospołeczne

Małgorzata Baranowska
Jakość życia kobiet z insulinoopornością

Monika Krupa, Wojciech Otrębski
Uwarunkowania jakości życia pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna – rola wsparcia społecznego

Katarzyna Wiak, Ewa Zasępa
Jakość życia osób chorujących na nieswoiste zapalenie jelit

Patrycja Stawiarska
Profilaktyka w  kontekście jakości życia

Dr hab. Irena Pospiszyl, prof. uczelni:

Publikacja dotyczy wyznaczników jakości życia osób należących do różnych kategorii wiekowych, społecznych, oraz związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. W społeczeństwach tzw. dobrobytu, do których zaliczana jest obecnie również Polska, jest to jeden z kluczowych obszarów zainteresowań wśród specjalistów zajmujących się naukami społecznymi. Monografia nie tylko wpisuje się w ów trend, ale stanowić może ważny przyczynek w rozwoju wiedzy o jakości życia współczesnego człowieka. Tym bardziej, że w większej części poświęcona jest osobom, których życie jest trudniejsze z przyczyn najbardziej fundamentalnych, czyli osłabionej kondycji psychofizycznej.


Dr Małgorzata Starzomska-Romanowska:

Książka Jakość życia człowieka w zdrowiu i w chorobie pod redakcją Profesor Ewy Zasępy to niezwykle potrzebna i wartościowa pozycja. Zawiera ona bardzo dużo ciekawych informacji dotyczących różnych aspektów jakości życia. Termin jakości życia jest tak często używany, że wydaje się, że stracił przynajmniej część głębi w podejściu do niego. Jakość życia kojarzyć się może z dobrostanem, odpoczynkiem, z brakiem chorób czy niepełnosprawności. Niniejsza książka pokazuje, że problem jest o wiele głębszy. (…) Nie sposób przecenić wartości niniejszej publikacji, zwłaszcza w dobie pandemii oraz wielu technologicznych zmian, zachodzących błyskawicznie we współczesnym świecie. Wielu ludzi, zwłaszcza szczególnie wrażliwych i doświadczających wielorakiego cierpienia, może z trudem odnajdywać się w tej nierzadko zaskakującej rzeczywistości. Z tego względu potrzebne są refleksje na temat jakości życia, a mówiąc prościej, kondycji współczesnego człowieka. Nie można pomijać dzisiaj tak odrzucanego i „niemodnego” tematu cierpienia, ono istnieje i będzie zawsze istnieć, chociaż nie widać go na ulicach, w centrach handlowych, w kawiarniach. Być może pandemia uwrażliwi ludzi na ten delikatny temat, jednak warto, aby pisać o nim jak najwięcej i to zadanie spełniła niniejsza książka.

Ewa Zasępa
Dr hab., profesor APS, Instytut Psychologii, Zakład Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży, Akademia Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Zainteresowania naukowe są skoncentrowane wokół psychologii klinicznej, w tym szczególnie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży oraz psychologii klinicznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Brała udział w wielu polskich i międzynarodowych projektach badawczych. Jest autorką wielu artykułów, a także kilku monografii.

Książki tego autora

redakcja naukowa

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane