Aspekty duchowe w tle psychoterapii
- Autor: Anna Ostaszewska
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8270-152-4
- Data wydania: 2023
- Liczba stron/format: 220/122 x 194 mm
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
50.00 zł
45.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 45.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
W książce autorka przedstawia aspekty duchowości/religijności chrześcijańskiej związane z psychoterapią. Ukazuje miejsce doświadczenia duchowego człowieka w procesie rozwoju psychologicznego, co może być pomocne w rozumieniu i integracji kontekstu psychologicznego i duchowego życia.
Autorka wskazuje na obecny trend psychoterapii i psychiatrii na świecie w kierunku integracji wymiaru duchowo-religijnego w procesie leczenia problemów i zaburzeń psychicznych. Przedstawia specyficzne techniki opisane w literaturze naukowej i omawia chrześcijańskie rozumienie wybranych tematów. Książka zawiera również opinie pacjentów związane z tym tematem, a nawet fragmenty podsumowań psychoterapii, w których pacjenci odnoszą się do korzyści psychicznych, ale i duchowych. Autorka syntetycznie opisuje przeżycia psychiczne w procesie rozwoju duchowego.
Jest to pozycja niespotykana na rynku polskim.
Patronat:
Spis treści:
Podziękowania
Komentarze
Wprowadzenie
Wstęp
Rozdział 1. Chrześcijańskie elementy w psychoterapii
1.1. Obecne stanowisko psychoterapii i psychiatrii na świecie
1.2. Psychoterapia integratywna w podejściu chrześcijańskim
1.3. Wybrane tematy
1.4. Specyficzne techniki
1.5. Zasady dla psychoterapeuty
1.6. Znaczenie wiedzy i duchowości psychoterapeuty
Rozdział 2. Wybrane świadectwa
2.1. Co mówią pacjenci?
2.2. Fragmenty psychoterapii
2.3. Wybrane współczesne świadectwa
Rozdział 3. Doświadczenia duchowe a doświadczenia psychiczne
3.1. Odczucia duchowe
3.2. Doświadczenie mistyczne
3.3. Zniekształcenia życia religijnego
3.4. Problem psychomanipulacji – zafałszowanie miłości i prawdy
3.5. Zaburzenia psychiczne czy wpływy duchowe?
Rozdział 4. Konceptualizacja duchowych aspektów w psychoterapii
4.1. Propozycja prostej konceptualizacji duchowych aspektów w psychoterapii
4.2. Duchowy sens doświadczeń
4.3. Metazasady pracy psychoterapeutycznej
Rozdział 5. Rozwój duchowy a przeżycia psychiczne
5.1. Odkrycie Boga
5.2. Początki oczyszczeń
5.3. Co się zmienia w trakcie rozwoju duchowego?
5.4. Uleczenie problemów psychicznych
5.5. Wewnętrzna przemiana
5.6. Rozwój wiary
5.7. Rozwój miłości
Rozdział 6. Jak można troszczyć się o własny rozwój duchowy?
Rozdział 7. Najkrócej – sugestie na różne tematy
7.1. Jesteś osobą
7.2. Krótkie rady
7.3. Dla Rodzica
7.4. Komunikacja
7.5. Sugestie duchowe
Rozdział 8. O duchowym tle psychoterapii – z Anną Ostaszewską rozmawia Agnieszka Wojsz
Bibliografia
Audycje:
28.03.2023 Radio Warszawa, Paweł Kęska: program Wywiad z Człowiekiem. „Bóg u psychoterapeuty”. Gość: Anna Ostaszewska
https://radiowarszawa.com.pl/wywiad-z-czlowiekiem/
11.02.2023 Radio Wnet, Konrad Mędrzecki: program Tygodniowy Kalejdoskop Kulturalny. Gość: Anna Ostaszewska.
https://wnet.fm/broadcast/tanczace-obrazy-transcendencja-i-psychologia-sassetta-tygodniowy-kalejdoskop-kulturalny-11-02-2023-r/
7.02.2023 - Radio Warszawa: program z cyklu Wywiad z człowiekiem. Paweł Kęska. Gość: Anna Ostaszewska
https://radiowarszawa.com.pl/wywiad-z-czlowiekiem/
29.01.2023 PR24. Program Maćka Woźniakiewicza: Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja. Wiara - szukając prawdy o człowieku. Gość: Anna Ostaszewska
https://polskieradio24.pl/321/5558
25.01.2023 Radio Warszawa: program z cyklu Zdaniem Kościoła. Katarzyna Supeł-Zaboklicka. Goście: Anna Ostaszewska i ks. dr Marek Szymula
https://radiowarszawa.com.pl/zdaniem-kosciola
21.01.2023 PR24 Program Rafała Porzezińskiego: Dwa spojrzenia. Lęki i choroby duchowe Polaków. Jak sobie z nimi radzić? Goście: Anna Ostaszewska i prof. Mariusz Jędrzejko
https://polskieradio24.pl/321/9572
19.01.2023 Radio Plus. Nocne Światła – program Pawła Krzemińskiego: Duchowość a psychoterapia (1513). Gość: Anna Ostaszewska
https://www.youtube.com/watch?v=FGD-MDOdyi0
14.01.2023 – TVP3. Tekieli. Krótki przewodnik po duszy. Gość: Anna Ostaszewska
https://warszawa.tvp.pl/65657527/14012023-anna-ostaszewska
Książka pt. Aspekty duchowe w tle psychoterapii autorstwa Anny Ostaszewskiej, w sposób precyzyjny ukazuje miejsce doświadczenia duchowego człowieka w procesie psychoterapii. Napisana jest przez osobę, która od wielu lat odważnie i z determinacją posługuje się w swej pracy psychoterapeutycznej zasobami wiedzy psychologicznej, teologicznej i filozoficznej. Stąd mamy tu do czynienia z tekstem opartym na rzetelnej wiedzy naukowej, zawodowej praktyce oraz osobistym doświadczeniu duchowym Autorki. Ufam, że książka stanie się dobrym narzędziem w poznawaniu głębi człowieka, opierającego swe życie na duchowym dziedzictwie chrześcijaństwa.
ks. dr Marek Szymula
Książkę przeczytałam z przyjemnością. W sposób unikatowy porusza zagadnienia na styku bardzo ważnych obszarów w dziedzinie psychoterapii, łącząc cele psychoterapii z aspektem wyznawanych wartości i duchowości pacjentów chrześcijan. W bardzo przystępny sposób wyjaśnia problematykę duchowości, omawiając poszczególne etapy jej rozwoju, co samo w sobie stanowi cenne źródło wiedzy. Ponadto prezentowane podejście uwzględnia związane z duchowością trudności i błędy, wzmacniając i doceniając zarazem specyficzne zasoby pacjentów. W moim przekonaniu może się to przyczynić do lepszego zrozumienia, funkcjonowania i zdrowia psychicznego, a także silniejszej integracji osobowej pacjentów chrześcijan. Dodatkowo zamieszczone w książce konkretne metody pracy stanowią znakomite narzędzia do zastosowania w praktyce. Przedstawione przez Autorkę podejście prowadzi do pogłębienia przymierza terapeutycznego, zaakcentowania szacunku wobec pacjentów oraz potwierdzenia ich wartości i historii – czysty profesjonalizm. Poprzez promowanie koncepcji integrującego wpływu zgodności metod i celów psychoterapii z wartościami i duchowością pacjenta książka Anny Ostaszewskiej ma charakter uniwersalny.
Marta Bizacka – psycholog, psychotraumatolog, psychoterapeuta
Za tym, co pisze Autorka, stoi doświadczenie, widać, że jest to przeorane przez jej życie. Szczególnie ważne były dla mnie rozdziały 3, 4 i 5 – uporządkowały moje dotychczasowe rozumienie, będzie mi łatwiej w mojej pracy. Jestem pod wrażeniem zdolności Autorki do syntezy – ujmuje ona istotę w sposób prosty i praktyczny.
Bratysława Smolik – psychoterapeuta analityczny, specjalista psycholog kliniczny
Ta książka powinna być uzupełnieniem szkolenia dla psychoterapeutów wszystkich modalności dla dobra samych psychoterapeutów i pacjentów. Uzupełnia bardzo dużą lukę w szkoleniu i rozumieniu człowieka w środowisku osób pomagających.
Małgorzata Wąsik – psychoterapeuta integracyjny
To, co o rozwoju duchowości w kontekście przeżyć psychicznych tu napisane, jest nowe, wartościowe i powszechnie nieznane.
Wioletta Baster – psychoterapeuta systemowy, pedagog
Ciekawa i ważna książka. Bardzo potrzebna w Polsce zarówno psychologom, jak i duchownym. Napisana w sposób zwarty i logiczny.
Władysław Schinzel – psychoterapeuta
Bardzo mi się podobają: zamysł, koncepcja, wartościowe elementy praktyczne. Naprawdę świetnie się to czyta. Gratuluję.
Agnieszka Pisula – psycholog
Bardzo się cieszę, że ktoś zajmuje się opisem procesu terapeutycznego nie tylko w kategoriach psychologicznych, ale także w kategoriach duchowych. To mnie zachwyca. W gabinecie też jest miejsce na wymiar duchowy.
Dorota Kaniewska – psychoterapeuta
To wyjątkowo wartościowe opracowanie, ukazujące istotne zagadnienia z zakresu duchowości człowieka, na przykładzie wiary chrześcijańskiej, wzbogacone o kontekst psychologiczny i egzystencjalny. Autorka w przejrzystej formie podsumowuje i systematyzuje wiedzę teologiczno-psychologiczną na temat ludzkiej duchowości, udzielając cennych wskazówek, pomocnych w zrozumieniu procesów psychicznych, towarzyszących różnym etapom życia duchowego człowieka. To książka wyjątkowa i niezwykle przenikliwa.
Małgorzata Dulny-Gietka – psychiatra
Anna Ostaszewska Psychoterapeuta od ponad 35 lat, wykładowca i trener w psychoterapii. Posiada certyfikaty psychoterapeuty i superwizora Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich oraz Europejski Certyfikat Psychoterapeuty. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Przez 10 lat sekretarz Polskiej Rady Psychoterapii https://prp.org.pl. Wiceprezes Europejskiego Ruchu Chrześcijańskiej Antropologii, Psychologii i Psychoterapii www.emcapp.eu. Autorka książki Psychoterapia integratywna w podejściu chrześcijańskim oraz wielu artykułów publikowanych w Polsce i zagranicą.
American Psychological Association (2022). Spirituality in Clinical Practice. Special Issue: Issues and Challenges Regarding Religious Leadership. Vol. 9, issue 2.
https://psycnet.apa.org/PsycARTICLES/journal/scp/9/2 [dostęp: 08.10.2022].
American Psychological Association (2012). Recognition of Psychotherapy Effectiveness http://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy.aspx [dostęp: 08.10.2022].
Amorth, G. (1999). Egzorcyści i psychiatrzy. Częstochowa: Edycja Paulińska.
Augustyn, J. SJ (1993). Praktyka kierownictwa duchowego. Kraków: Wydawnictwo M.
Biblia Tysiąclecia Online (2003). Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Poznań: Wyd. Pallotinum https://biblia.deon.pl/ [dostęp: 08.10.2022].
Bloom, A. (1987). Odwaga modlitwy. Poznań: W drodze.
Caldini, R. (1999). Wywieranie wpływu na ludzi. Sopot: GWP.
Captari, L.E., Hook, J.N., Hoyt, W., Davis, D.E., McElroy-Heltzel, S.E., Worthington, E.L. (2018). Integrating client’s religion and spirituality within psychotherapy: A comprehensive meta-analysis. J. Clin.
Psychol. 74: 1938–1951.
Chanevière, L. (1984). Rozmowy o milczeniu. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Clarke, I. (red.). (2010). Psychosis and Spirituality 2e: Consolidating the New Paradigm. Hoboken: John Wiley & Sons.
Christiano, D.J., Curtis, R. (2003). Paradox: The Psychology of Spirituality. Bloomington: iUniverse.
Coulson, W. (1994). We Overcame their tradition, we overcame their faith. The Latin Mass. Special Edition, 12–17.
Cuningham, L., Rogers, J. (1994). Czy to naprawdę Ty, Panie? Wrocław: Wydawnictwo Hallelu Jah.
Czabała, J.Cz. (2006). Czynniki leczące w psychoterapii. Warszawa: PWN.
Dajczer, T. (1993). Rozważania o wierze. Częstochowa: Edycja Paulińska.
De Barbaro, B. (2008). Psychoterapia, w której wiara jest respektowana. Wstęp do: James L. Griffith, and Melissa E. Griffith. Odkrywanie duchowości w psychoterapii. Kraków: WAM.
DeNeve, K.M., Cooper, H. (1998). The happy personality: A meta-analysis of 137 personality traits and subjective wellbeing. Psychological Bulletin, 124: 197–229.
Dubois, B. (2017). Uzdrowienie zranień z dzieciństwa ze św. Teresą z Lisieux. Tłum. Maciej Grabski. Kraków: Wydawnictwo Esprit.
Evans, K., Gilbert, M. (2005). An Introduction to Integrative Psychotherapy. New York: Palgrave Macmillan.
European Movement for Christian Anthropology, Psychology and Psychotherapy (2018). The EMCAPP Journal „Christian Psychology Around the World” 11, Focus Topic: Professional Conclusions, Intuition, Wisdom, Guidance by the Holy Spirit – Who is leading me during practicing Christian Psychology? www.emcapp.eu [dostęp: 08.10.2022].
European Movement for Christian Anthropology, Psychology and Psychotherapy (2006). https://www.emcapp.eu/node/44 Deklaracja EMCAPP [dostęp: 02.11.2022].
Fiszer, V. (2020). Profesor Marsha Linehan wyjawia własne zmagania z zaburzeniem borderline https://emocje.pro/profesor-marshalinehan-wyjawia-wlasne-zmagania-z-zaburzeniem-borderline [dostęp 08.10.2022].
Forward, S. (2000). Szantaż emocjonalny. Sopot: GWP.
Frankl, V. (1978). Nieuświadomiony Bóg. Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax.
Frossard, A. (1991). Istnieje inny świat. Wrocław. Wyd. Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej.
Garrigou Lagrange, R. OP (1998). Trzy okresy życia wewnętrznego. Wyd. Niepokalanów.
Gartner, J., Harmatz, M., Hohmann, A., Larson, D., Gartner, A.F. (1990). The effect of patient and clinician ideology on clinical judgment: A study of ideological countertransference. Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training, 27(1): 98–106.
Giglio, J. (1993). The impact of patients’ and therapists’ religious values in psychotherapy. Hospital and Community Psychiatry, 44, 8: 768–771.
Golczyńska, M. (2005). Zagrożenia wynikające z ignorowania praw psychologii bądź rozwoju duchowego. W: Hinc, M., Jaworski, R. (red.) Psycholodzy chrześcijańscy wobec problemów człowieka. Płock: PIW.
Górny, G. (2012). Jednostki specjalne. Niezwykłe wywiady z frontu wojny o duszę świata. Radom: Polwen. Opis wydawcy.
Green, G. (1978). Moc i chwała. Przeł. Bolesław Taborski. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX.
Griffith, J.L., Griffith, M.E. (2008). Odkrywanie duchowości w psychoterapii. Przeł. K. Gdowska. Kraków: WAM.
Groeschel B.J. (1998). Duchowy rozwój: Psychologia a mistyka. Warszawa: Wydawnictwo Księży Marianów.
Grün, A. OSB (1999). Sumienie, życie, wolność. Pastores, 4: 9–17.
Grzywocz, K. (2008). Uczucia niekochane. Kraków: Wydawnictwo Salwator.
Grzywocz, K. (2020). Patologia duchowości. Kraków: Wydawnictwo WAM.
Harciarek, M. (2015). Antropologia Karola Wojtyły podstawą rozwoju psychologii jako nauki. W: Kastelik, B., Krupka, A., Woźniak, R. (red.). Jan Paweł II. Posługa myślenia (Studia nad Myślą Jana
Pawła II, 17), t. 2, Kraków: UPJP2, s. 55–77 http://bc.upjp2.edu.pl/Content/366/posluga_myslenia_info.pdf [dostęp: 8.10.2022].
Hassan, S. (1999). Psychomanipulacja w sektach. Łódź: Wydawnictwo „Ravi”.
Haunasek, T., Mikrut, G. (2000). Psychomanipulacja a ochrona zdrowia psychicznego. Opinia za zlecenie Nadzwyczajnej Podkomisji Parlamentarnej ds. Grup Psychomanipulacyjnych, 18 marca 2000 r.
Hawkins, I.A., Bullock, S.L. (1995). Informed consent and religious values: a neglected area of diversity. Psychotherapy Theory, Research, Practice, Training. 32(2): 293–300.
Hinc, R., Jaworski, R. (red.). (2005). Psycholodzy chrześcijańscy wobec problemów człowieka. Płock: PIW.
Hirigoyen, M-F. (2002). Molestowanie moralne. Poznań: W drodze.
Instytut Psychoterapii Integralnej. Doświadczenia mistyczne. Teologiczne kryteria oceny. http://www.ipri.pl/doswiadczenia-mistyczne/teologiczne-kryteria-oceny/ Kraków. [dostęp: 08.10.2022].
Jabłońska, K., Gawryś, C. (red.). (2010). Między konfesjonałem a kozetką. Warszawa: Biblioteka Więzi.
Jackowska, E., Jaworski, R. (red). (2006). Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce. Płock: PIW.
Jalics, F. SJ (2020). Kontemplacja. Wprowadzenie do modlitwy uważności. Kraków: Wydawnictwo WAM.
James, W. (2011). Odmiany doświadczenia religijnego. Studium ludzkiej natury. (Tytuł oryginału: Varieties of religious experience). Warszawa: Aletheia.
James, W. (2012). The Varieties of Religious Experience. A Study in Human Nature. Wyd. Oxford World’s Classics.
Jan Paweł II naucza o aniołach i szatanie (1998). Kraków: Wyd. „M”.
Jaworski, R. (1999). Ku pełni życia. Płock: PIW.
Jaworski, R. (red.). (2002). Rozwój zintegrowany. Płock: PIW.
Jaworski, R. (red.). (2007). W poszukiwaniu skutecznej pomocy. Płock: PIW.
Johnson, E.L. (red.). (2010). Psychology & Christianity: Five Views. Downers Grove, IL: InterVarsity Press.
Johnson, E.L., Jones, S.L. (red.). (2000). Psychology and Christianity: Four views. Downers Grove, IL: InterVarsity Press.
Joung, S. (2013). Jezus Mówi do Ciebie. Kraków: Esprit.
Kaczkowski, J. (2016). Dasz radę. Kraków: Wydawnictwo WAM.
Katechizm Kościoła Katolickiego (1994). Poznań: Pallottinum.
Keating, T. (2017). Otwarty umysł otwarte serce. Kontemplacyjny wymiar Ewangelii. Warszawa: Apostolicum.
Knabb, J.J. (2016a). Acceptance and Commitment Therapy for Christian Clients: A Faith-Based Workbook. New York: Routledge.
Knabb, J.J. (2016b). Faith-Based ACT for Christian Clients: An Integrative Treatment Approach. New York: Routledge.
Koenig, H.G. (2009). Research on Religion, Spirituality, and Mental Health: A Review. The Canadian Journal of Psychiatry, 54: 283–291.
Kołak, J. (2019). NIEwysłuchani. Sytuacja osób wykorzystanych. Częstochowa: POMOC Wydawnictwo Misjonarzy Krwi Chrystusa.
Kongregacja Nauki Wiary (2011). Wiara chrześcijańska i demonologia. Kraków: AA.
Kongregacja Nauki Wiary (2020). Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich. https://deon.pl/kosciol/watykan-opublikowal-vademecum-dotyczace-procedur-w-przypadkach-pedofilii,937216 [dostęp 15.11.2022].
Kotlewski, T. (2005). Z sercem hojnym i rozpalonym miłością. O mistyce ignacjańskiej. Warszawa: Rhetos.
Kowalska, F. (1983). Dzienniczek. Kraków: Zgromadzenie ss. Matki Bożej Miłosierdzia.
Land, H. (2014). Spirituality, Religion, and Faith in Psychotherapy: Evidence-Based Expressive Methods for Mind, Brain, and Body. Oxford University Press.
Lassi, S., Mugnaini, D. (2009). Metapsicologia cattolica. Bolonia: EDB.
Leczkowski, Z. (2005). Człowiek w spotkaniu z Bogiem – drogi rozwoju. Sympozjum, Gdynia: Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej. Materiał niepublikowany.
Lines, D. (2006). Spirituality in Counselling and Psychotherapy. Londyn: Sage.
Linehan, M. (2007). Zaburzenie osobowości z pogranicza. Terapia poznawczo-behawioralna. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Linehan, M. (2016). Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności Materiały i ćwiczenia dla pacjentów. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Linehan, M. (2016). Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT). Trening umiejętności. Podręcznik terapeuty. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Louf, A. (1997). W rytmie łaski. Warszawa: Wyd. Księży Marianów.
Louf, A. (1999). Łaska może więcej. Towarzyszenie duchowe. Warszawa: Wyd. Księży Marianów.
Macura, A. (2006) Wybuduję sobie miasto. https://www.gosc.pl/doc/761228.Wybuduje-sobie-miasto [dostęp 15.11.2022].
Martinez, J.S., Smith, T.B., Barlow, S.H. (2007). Spiritual Interventions in Psychotherapy: Evaluations by Highly Religious Clients. Journal of Clinical Psychology 63: 943–60.
Maruszewski T., Ścigała E. (1999). Nasze wyprane mózgi łowców. Charaktery 7: 12–18.
Myers, D.G. (1993). The pursuit of happiness. New York: Avon Books.
Myers, D.G., Diener, E. (1995). Who is happy? Psychological Science, 6: 10–19.
Myers, D.G., Diener, E. (1996). The pursuit of happiness. Scientific American, 5: 54–56.
McMinn, M.R., Campbell, C.D. (2007). Integrative Psychotherapy. Toward a Comprehensive Christian Approach. Downers Grove, IL: InterVarsity.
Merton, T. (1995). Kierownictwo duchowe i medytacja. Kraków: Wydawnictwo M.
Merton, T. (1988). Modlitwa kontemplacyjna. Poznań: W drodze.
Messori, V. (1997). Pytania o chrześcijaństwo dzisiaj. Kraków: Wydawnictwo M. Rozdział VIII „Trzej konwertyci w Paryżu”.
Międzyresortowy Zespół do Spraw Nowych Ruchów Religijnych (2000). Raport o niektórych zjawiskach związanych z działalnością sekt w Polsce. Warszawa: Opracowanie MSWiA dla Sejmu.
Miller, W.R., C’de Baca, J. (2001). Quantum Change: When Epiphanies and Sudden Insights Transform Ordinary Lives. New York: The Guilford Press.
Mnich z Zakonu Kartuzów (2010). Modlitwa między walką a ekstazą. Kraków: WAM.
Moreira-Almeida, A., Avdesh Sharma, Janse van Rensburg, B., Verhaegen P.J., Cook C.H. (2016). “WPA Position Statement on Spirituality and Religion in Psychiatry”. World Psychiatry 15: 87–88.
Murray-Swank, N.A., Pargament, K.I. (2005). God, Where are You? Evaluating a Spiritually-Integrated Intervention for Sexual Abuse.
Mental Health, Religion & Culture 8, 3: 191–203.
Norcross, J.C. (red.). (2011). Psychotherapy relationships that work (Wyd. 2). New York: Oxford University Press.
Norcross, J.C., Lambert, M.J. (red.). (2019). Psychotherapy Relationships that Work. Volume 1: Evidence-based Therapist Contributions.
New York: Oxford University Press.
Norcross, J.C., Lambert, M.J. (2018). Psychotherapy relationships that work III. Psychotherapy, 55(4): 303–315.
Norcross, J.C., Wampold, B.E. (2018). A new therapy for each patient: Evidence based relationships and responsiveness. J. Clin. Psychol. 74: 1889–1906.
Norcross, J.C., Wampold, B.E. (red.). (2019). Psychotherapy Relationships that Work. Volume 2: Evidence-based Therapist Responsive-ness. New York: Oxford University Press.
Ojciec Duval (2002). Dziecko i księżyc. Warszawa: Wydawnictwo Księży Marianów.
Okun, B.F. (2002). Skuteczna pomoc psychologiczna. Warszawa: Instytut Psychologii Zdrowia.
Ostaszewska, A. (2002). Rozwój duchowy a przeżycia psychiczne. W: Jaworski, R. (red.). Rozwój zintegrowany. Płock: PIW.
Ostaszewska, A. (2005). Psychoterapia chrześcijańska – podejście personalistyczne i duchowe. Wykład wygłoszony na VII Sympozjum EMCPA, Londyn, Wielka Brytania. Materiały niepublikowane.
Ostaszewska, A. (2006). Zasady psychoterapii chrześcijańskiej. W: E. Jackowska, R. Jaworski (red.). Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce. Płock: Płocki Instytut Wydawni-
czy, 85–99.
Ostaszewska, A. (2006a). Wzmacnianie osoby w terapii zaburzeń osobowości. Wzmacnianie osoby w terapii. W: S. Tokarski (red.). Osoba, osobowość, zaburzenia osobowości. Płock: PIW.
Ostaszewska, A. (2009). Terapia a nie ewangelizacja. Więź, 4 „Bóg w psychoterapii?”: 22–35.
Ostaszewska, A. (2010). Model współpracy egzorcysty z psychologiem i psychiatrą. Edukacja. Teologia i Dialog. Tom 6, 2010. Poznań: Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Ostaszewska, A. (2010). Terapia a nie ewangelizacja. W: Między konfesjonałem a kozetką. Red. Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś: 87–101.
Ostaszewska, A. (2012). Anxiety Therapy from the Perspective of the Integrative Psychotherapy: A Christian Approach. Christian Psychology Around the World 1: 58–75. https://emcapp.ignis.de/ [dostęp: 19.03. 2020].
Ostaszewska, A. (2013). Może jednak leczyć? – o współpracy egzorcysty z psychologiem i psychiatrą. Sympozjum, rok XVII 2013, 2(25). Kraków: Wydawnictwo Księży Sercanów.
Ostaszewska, A. (2014). Badania nad efektywnością włączania tematyki duchowości i religijności w psychoterapii. Psychoterapia, 2(169): 5–18.
Ostaszewska, A. (2017; 2022). (2 wyd. uzupełnione). Psychoterapia integratywna w podejściu chrześcijańskim. Sopot: GWP.
Ostaszewska, A. (2018). Integrative Psychotherapy: A Christian Approach. W: Psychology and Psychotherapy in the Perspective of Christian Anthropology. Nicolene Joubert (red.), 186–205. Cambridge Scholars Publishing.
Ostaszewska, A. (2020). Propozycja prostej konceptualizacji duchowych aspektów psychoterapii. Seminarium superwizyjne na temat specyficznych tematów dotyczących duchowości/religijności w psychoterapii. Materiały niepublikowane.
Ostaszewska, A. (2021). Specific Christian Aspects in Psychotherapy. W: Antropología Cristiana y Ciencias De La Salud Mental. Mar Alvarez Secura, Martin F. Echevarria, Montserrat Lafuente (red.). Madryt: Dykinson.
Pargament, K.I. (2007). Spiritually Integrated Psychotherapy: Understanding and Addressing the Sacred. New York: Guilford Press.
Pargament, K.I., Murray-Swank, N.A., Tarakeshwar, N. (2005). An Empirically-Based Rationale for a Spiritually-Integrated Psychotherapy. Mental Health, Religion & Culture 8(3): 155–65.
Petitcollin C. (2020). Jak nie dać sobą manipulować. Dla analizujących bez końca i wysoce wrażliwych. Łódź: Feeria.
Peyret, R. (1995). Weź moje życie, Panie. Marta Robin. Kraków-Warszawa: Wyd. M.
Pietrachowicz, M. (2021). Psychoterapia Ewangelią. Wyd. Fronda.
Piotrowski, M. TChr, (2014). Człowiek, który widział Boga. https://www.fronda.pl/a/Andre-Frossard-Czlowiek-ktory-widzial-Boga-2,202928.html [dostęp 15.11.2022].
Pittet, D. (2018). Ojcze, przebaczam ci. Głos ofiary w dyskusji o pedofilii w Kościele. Kraków: Wydawnictwo Znak.
Podgórecki, A. (1976). Zasady socjotechniki. Warszawa: Wiedza Powszechna.
Polska Rada Psychoterapii (2018). Psychoterapia. Vademecum. Warszawa: Oficyna Ingenium. www.prp.org.pl [dostęp 7.10.2022].).
Post, B.C., Wade, N.G. (2009). Religion and Spirituality in Psychotherapy: A Practice-Friendly Review of Research. Journal of Clinical Psychology, 65: 131–146.
Prochaska, J.O., Norcross, J.C. (2006). Systemy psychoterapeutyczne. Analiza transteoretyczna. Przeł. D. Golc i in. Warszawa: IPZ.
Propst, L.R, Ostrom, R., Watkins, P., Dean, T. (1992). Porównanie efektywności terapii poznawczo-behawioralnej wzbogaconej treściami religijnymi z terapią pozbawioną treści religijnych w leczeniu depresji u osób religijnych. Journal of Consulting & Clinical Psychology, 60: 94–103.
Pronzato, A. (1990). Niewygodne ewangelie. Poznań: W drodze.
Pronzato, A. (1989). Rozważania na piasku. Poznań: W drodze.
Propst, L.R., Ostrom, R., Watkins, P., Dean, T. (1992). Comparative efficacy of religious and nonreligious cognitive-behavioral therapy for the treatment of clinical depression in religious individuals. Journal of Consulting & Clinical Psychology, 60: 94–103.
Rohr, R. (2014). Nagie teraz. Widzieć tak, jak widzą mistycy. Kielce: Charaktery.
Rohr, R. i przyjaciele (2018). Kontemplacja w działaniu. Kielce: Charaktery.
Ripabottoni, A. (2002). Święty Ojciec Pio. Oficjalna biografia Ojca Pio. Kraków: Wyd. „M”.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 15.12.2021 zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Dziennik Ustaw – 2021 – Poz. 2400.
Royal College of Psychiatrists (2013). Recommendations for psychiatrists on spirituality and religion. London: Royal College of Psychiatrists.
Santorski, J. (1998). Jak żyć, żeby nie zwariować? Wydawnictwo: Jacek Santorski&Co.
Siang-Yang Tan (2011). Counseling and Psychotherapy: A Christian Perspective. Baker Academic.
Smith, T.B., Bartz, J., Richards, S. (2007). Outcomes of religious and spiritual adaptations to psychotherapy: A meta-analytic review. Psychotherapy Research, 17(6): 643–655.
Stinissen, W. OCD (1993). Noc jest mi światłem. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Stinissen, W. OCD (1999). Błogosławieni jesteście. Pastores, 4: 70–80.
Stinissen, W. OCD (2001). Wędrówka wewnętrzna. Śladem św. Teresy z Avili. Poznań: W drodze.
Stinissen, W. OCD (2001). Terapia duchowa. Poznań: W drodze.
Stinissen, W. OCD (2001). Wieczność pośrodku czasu. Poznań: W drodze.
Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich (2009). Psychoterapia integratywna w podejściu chrześcijańskim. Definicja. Historia. Literatura. Metoda psychoterapii. Warszawa: Informator SPCh.
Św. Augustyn (1987). Wyznania. Warszawa: IW PAX.
Św. Jan od Krzyża (1986). Dzieła. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Św. Jan od Krzyża (1994). Słowa światła i miłości przestrogi. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1996). Dzieje duszy. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Św. Teresa od Jezusa (1987). Dzieła. Kraków: Wyd. OO. Karmelitów Bosych.
Tarkowski Andriej (1979). Stalker https://www.filmweb.pl/film/Stalker-1979-30808 [dostęp 08.10.2022].
Urbanowicz, R. (2018). Szef popularnej sieci pizzerii buduje katolickie miasto w USA. https://pl.aleteia.org/2018/10/06/szef-popularnej-sieci-pizzerii-buduje-katolickie-miasto-w-usa [dostęp 08.10.2022].
Verhagen, P., Van Praag, H.M., López-Ibor, J.J., Cox, J., Moussaoui, D. (2012). Religion and Psychiatry: Beyond Boundaries. (World Psychiatric Association). Hoboken: John Wiley.
Vitz, P.C. (1993). Sigmund Freud’s Christian Unconscious. New York: The Guilford Press.
Vitz, P.C. (2002). Psychologia jako religia. Przeł. P.O. Żylicz, Ł. Nowak. Warszawa: OW LOGOS.
Vitz, P.C. (2013). Faith of the Fatherless: The Psychology of Atheism. San Francisco: Ignatius Press.
Vitz, P.C., Felch, S.M. (red.). (2006). The Self: Beyond the Postmodern Crisis. Wilmington: Intercollegiate Studies Institute.
Vitz, P.C., Nordling, W.J., Titus, C.S. (red.). (2019). A Catholic Christian Meta-Model of the Person. Integration with Psychology and Mental Health Practice. Arligton: The Institute for the Psychological Sciences Press.
Voillaume, R. (1987). Modlić się, aby żyć. Poznań: W drodze.
Wade, N.G., Worthington, E.W., Vogel, I.J. (2007). Effectiveness of religiously tailored interventions in Christian therapy. Psychotherapy Research. 17(1): 91–105.
Witkowski, T. (2000). Psychomanipulacje. Warszawa: Wydawnictwo Moderator.
Wojtyła, K. (2000). Osoba i czyn. W: Osoba i czyn oraz inne studia antropologiczne. Lublin: TN KUL.
Wojtyła, K. (2003). Rozważania o istocie człowieka. Kraków: WAM.
Worthington, E.L., Johnson E.L., Hook J.N., Aten J.D. (red.). (2013). Evidence-Based Practices for Christian Counseling and Psychotherapy. Downers Grove, IL: InterVarsity Press Academic.
Worthington, E.L., Kurusu, T.A., McCullough, M.E., Sandage, S.J. (1996). Empirical research on religion and psychotherapeutic processes and outcomes. Review and research prospectus. Psychological Bulletin, 119(3): 448–487.
Worthington, E.L., Hook, J.N., Davis, D.E., McDaniel, M.A. (2011). Religion and Spirituality. W: Psychotherapy Relationships that Work, J.C. Norcross (red.), 402–19. New York: Oxford University Press.
Youssef, S. (2022). Spirituality & Psychology. Bloomington: Balboa Press.
Żylicz, P.O., Carrasco-Żylicz A. (1998). Psychoterapia a ideologia. Przypadek psychoterapii chrześcijańskiej. Psychoterapia, 1998, 107, 4: 5–16.