Przedsiębiorczość a rozwój regionalny w Polsce
- Autor: redakcja naukowa Kazimierz Kuciński
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-214-6
- Data wydania: 2010
- Liczba stron/format: 262/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
48.00 zł
43.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 43.20 zł
- Darmowa dostawa odzzzz 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Przedmiotem książki jest sposób zaangażowania przedsiębiorczości w procesy rozwoju gospodarczego regionów. W publikacji przedstawiono, czym jest przedsiębiorczość, jak jest sprzężona zwrotnie z rozwojem regionalnym i od czego zależy. Autorzy ukazują ekonomiczne, społeczne, ekologiczne, instytucjonalne i kulturowe uwarunkowania relacji „przedsiębiorczość – rozwój regionalny”. Analizują wpływające na nią endogeniczne i egzogeniczne czynniki wzrostu gospodarczego oraz sposoby ich innowacyjnego łączenia. Rozpatrują ponadto związki przedsiębiorczości z bezpieczeństwem ekonomicznym państwa, które warunkuje przedsiębiorczość oraz rozwój regionalny.
Wprowadzenie
Rozdział 3. Kultura organizacyjna gminy a rozwój regionalny
w regionie
dr hab. prof. SGH Tomasz Dołęgowski:
Problematyka związków pomiędzy przedsiębiorczością a szeroko pojmowanym rozwojem regionalnym, w tym również instytucjonalnym i przestrzennym wymiarem gospodarowania oraz konkurencyjności, staje się w ostatnim okresie dość ważnym i coraz częściej podejmowanym tematem badań, niejednokrotnie o charakterze interdyscyplinarnym. Opracowanie to, będące pracą zbiorową, mieści się w nurcie tzw. nowej geografii ekonomicznej, aczkolwiek sytuuje się również na pograniczu ekonomii, nauk o zarządzaniu, ekologii czy też studiów nad bezpieczeństwem ekonomicznym państwa. W szczególności zwrócić należy uwagę na inspirację ze strony teorii konkurencyjności, teorii bezpieczeństwa narodowego oraz nowej ekonomii instytucjonalnej. Autorom zależało na ukazaniu złożoności wzajemnych relacji pomiędzy przedsiębiorczością a rozwojem regionalnym i lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych aspektów tej problematyki.
redakcja naukowa
Kazimierz Kuciński profesor zwyczajny w Katedrze Geografii Ekonomicznej w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej. Zajmuje się teorią geografii ekonomicznej, geografią przemysłu i geografią ludności, rozwojem regionalnym i lokalnym, lokalizacją przedsiębiorstw oraz organizacją przestrzenną gospodarki, metodologią oraz metodyką naukowego badania gospodarki i gospodarowania. Opublikował 220 prac z tego zakresu, w tym 12 autorskich książek. Pod jego redakcją naukową ukazało się 20 książek i kilkanaście tomów Materiałów i Prac Instytutu Funkcjonowania Gospodarki Narodowej SGH, którego był dyrektorem w latach 1994-2006.