Prawo karne materialne. Część szczególna. Kazusy i zadania problemowe. Orzecznictwo. Wydanie 2
- Autor: Agnieszka Kania-Chramęga Olaf Włodkowski
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8270-300-9
- Data wydania: 2024
- Liczba stron/format: 218/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
55.00 zł
49.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 49.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Podręcznik stanowi oryginalny materiał pomocniczy, przeznaczony do nauki prawa karnego materialnego, który pozwoli na rozszerzenie, a także sprawdzenie posiadanej wiedzy. Jego wykorzystanie może nastąpić podczas konwersatoriów, przygotowania do kolokwiów oraz egzaminów z przedmiotów: prawo karne, kazuistyka prawa karnego, podstawy prawa karnego czy zasady prawa karnego.
Publikacja zawiera kazusy oraz zadania problemowe. Przyjęta konstrukcja wynika z wieloletnich doświadczeń wskazujących na to, że w procesie dydaktycznym niezbędne jest, obok wiedzy teoretycznej, ukazanie „prawa w działaniu”. Temu ostatniemu celowi służy zwłaszcza przedstawianie konkretnych stanów faktycznych wymagających starannej analizy oraz poszukiwania właściwych rozwiązań. Atutem publikacji są zamieszczone pod każdym kazusem pytania kontrolne, które w sposób kompleksowy umożliwią zweryfikowanie posiadanej wiedzy. Walorem opracowania jest również zamieszczone w nim orzecznictwo. Specjalnie wyselekcjonowane judykaty odnoszą się do szczególnie istotnych zagadnień z obszaru prawa karnego materialnego, ilustrujących niejednokrotnie poważne spory interpretacyjne w procesie jego stosowania.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów prawa, a pomocniczo także dla studentów administracji, kryminologii oraz bezpieczeństwa wewnętrznego. Niewątpliwie będzie stanowiła również przydatne opracowanie dla absolwentów studiów prawniczych, przygotowujących się do wstępnych oraz końcowych egzaminów aplikacyjnych.
W serii:
Spis treści:
Przedmowa
Wykaz ważniejszych skrótów
Rozdział 1. Przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz przestępstwa wojenne
Rozdział 2. Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
Rozdział 3. Przestępstwa przeciwko obronności
Rozdział 4. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu
Rozdział 5. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu
Rozdział 6. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
Rozdział 7. Przestępstwa przeciwko środowisku
Rozdział 8. Przestępstwa przeciwko wolności
Rozdział 9. Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania
Rozdział 10. Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności
Rozdział 11. Przestępstwa przeciwko rodzinie i opiece
Rozdział 12. Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej
Rozdział 13. Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową
Rozdział 14. Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego
Rozdział 15. Przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości
Rozdział 16. Przestępstwa przeciwko wyborom i referendum
Rozdział 17. Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu
Rozdział 18. Przestępstwa przeciwko ochronie informacji
Rozdział 19. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów
Rozdział 20. Przestępstwa przeciwko mieniu
Rozdział 21. Przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym
Rozdział 22. Przestępstwa przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi
Autorzy (…) dali się już poznać jako profesjonalni i doświadczeni dydaktycy, mający w swoim dorobku dobry podręcznik oraz jego uzupełnienie, zawierające praktyczne kazusy, zadania i orzecznictwo. Niniejsza pozycja potwierdza opinię o wysokim poziomie warsztatu dydaktycznego Autorów. Wobec dominującego na akademickich studiach prawniczych sposobu sprawdzania wiedzy za pomocą bądź to pytań o informacje podręcznikowe, bądź to testów wyboru potrzeba udostępnienia studentom, a także kandydatom na aplikacje i aplikantom tego typu pomocy dydaktycznych, jak recenzowana książka, wydaje się bezdyskusyjna. (...) Jest to bardzo wartościowa pozycja dydaktyczna.
Agnieszka Kania-Chramęga doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Postępowania Karnego, w Instytucie Nauk Prawnych, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego; autorka publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego; zainteresowania naukowe autorki koncentrują się wokół problematyki: sądowego wymiaru kary oraz jego dyrektyw, empirycznych metod badania prawa karnego materialnego, jak również współczesnych kierunków polityki kryminalnej.
Olaf Włodkowski doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Postępowania Karnego, w Instytucie Nauk Prawnych, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego; autor publikacji naukowych z zakresu prawa karnego skarbowego, prawa karnego gospodarczego, prawa wykroczeń oraz postępowania karnego; zainteresowania naukowe autora zasadniczo dotyczą problematyki zasad odpowiedzialności karnej za przestępstwa skarbowe i zasad odpowiedzialności za wykroczenia skarbowe, a także systemu karnoprawnej reakcji za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe.