Polska prezydencja wobec wyzwań współczesnej Unii Europejskiej
- Autor: Legucka Agnieszka
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-671-7
- Data wydania: 2012
- Liczba stron/format: 198/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
37,80 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 37,80 zł
10% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
Publikacja jest zbiorem opracowań specjalistów w dziedzinach, traktujących o wyzwaniach współczesnej Unii Europejskiej z perspektywy Polski. Okazją do zbadania tych problemów było przygotowanie i sprawowanie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. Dzięki temu ożyła debata na temat polskich priorytetów związanych z rozwojem Unii Europejskiej, miejscem Polski w UE oraz przyszłością integracji europejskiej. Jednym z jej efektów był projekt realizowany w Akademii Obrony Narodowej, nad którego częścią przejął patronat prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Celem autorów było przybliżenie stanowiska Polski wobec politycznych, ekonomicznych, kulturalnych wyzwań współczesnej UE, a także zadań w sferze bezpieczeństwa dla UE, w szczególności takich, które należało zrealizować w okresie polskiej prezydencji.
Autorzy niniejszego opracowania pragnęli odpowiedzieć na pytania: jakie były oczekiwania wobec Polski w związku z przygotowywaną prezydencją, jaki program zaproponowała ona w okresie od lipca do grudnia 2011 r. oraz jak zagadnienie rewizji funkcji prezydencji w systemie lizbońskim wpłynęło na praktykę polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej? Jakie było stanowisko Polski wobec najważniejszych wyzwań UE: rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, kryzysu strefy euro, unijnej polityków w sferze zarządzania granicami, migracji, azylu, bezpieczeństwa kulturowego, stosunków sąsiedzkich, w tym w szczególności Partnerstwa Wschodniego?
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
prof. Jerzy Buzek:
Polska jest dziś w Unii synonimem pozytywnej energii, entuzjazmu i wiary w przyszłość. To wielki kapitał polskiej prezydencji. W Brukseli dostrzega się tę siłę. Ważnym polskim zadaniem będzie zmiana nastroju w Unii. Walka z kryzysem, wieloletni budżet, wspólny rynek, wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwo energetyczne a wreszcie rozszerzenie Unii, południowi i wschodni sąsiedzi - to priorytety Polskiej Prezydencji.
Autor książki
Legucka AgnieszkaWstęp
Posłowie