Zderadykalizować radykała
- Autor: Katarzyna Górak-Sosnowska redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-645-5
- Data wydania: 2018
- Liczba stron/format: 176/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
45.00 zł
22.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 22.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Zagrożenie ze strony radykalnego islamu i terroryzmu motywowanego religijnie jest jednym z tematów regularnie pojawiających się w środkach masowego przekazu. Dominuje w nich jednak ujęcie defensywne, nastawione na radzenie sobie ze skutkami terroryzmu bądź ofensywne – nastawione na rozwiązania siłowe. W obu przypadkach działania stanowią reakcję na wydarzenie o charakterze terrorystycznym.
Autorzy publikacji podeszli do tego zagadnienia od drugiej strony – zamiast reagować na skutki terroryzmu starają się sprawdzić, czy możliwe jest zgaszenie go w zarodku, a zatem zdeprogramowanie, czy zderadykalizowanie terrorystów.
Książka została podzielona na trzy części tematyczne. Pierwsza omawia problematykę deradykalizacji z perspektywy teoretycznej, jak również w odniesieniu do przykładów nie odnoszących się do islamu. Dwie pozostałe części poświęcone są studiom przypadku programów deradykalizacyjnych w państwach muzułmańskich oraz w państwach zachodnich a poświęconych muzułmanom.
Spis treści:
Wprowadzenie
Deradykalizacja i socjalizacja muzułmańskich radykałów
Janusz Danecki
Neo-talibowie: zderadykalizowani talibowie
Joanna Modrzejewska-Leśniewska
Indonezyjski program deradykalizacji – wyzwanie dla pluralistycznego społeczeństwa
Simona Sienkiewicz
Tunezja po Arabskiej Wiośnie: deradykalizacja (?)
Monika Krukowska
Obraz radykalizacji i deradykalizacji w wybranych reportażach o terroryzmie w Afryce Zachodniej
Błażej Popławski
(Nie)możliwe? Próby reintegracji, readaptacji i deradykalizacji byłych dzieci-żołnierzy w wybranych krajach na kontynencie afrykańskim i na Półwyspie Arabskim
Urszula Markowska-Manista
Deradykalizacja w Konstytucji Republiki Kenii
Błażej Popławski
Zmagania Francji z polityką deradykalizacyjną
Łukasz Jurczyszyn
Deradykalizacja „po skandynawsku”
Barbara Pasamonik
Brytyjskie bolączki z deradykalizacją. Prevent jako krzywe zwierciadło lokalnej społeczności muzułmańskiej
Katarzyna Górak-Sosnowska
Autorzy
Spis tabel i wykresów
Katarzyna Górak-Sosnowska redakcja naukowa
dr hab. prof. SGH, humanistka i ekonomistka (habilitacja z religioznawstwa - UJ, doktorat z nauk ekonomicznych - SGH); absolwentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych oraz Zarządzania i Marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 2002 r. pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.. W październiku 2016 r. została zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Socjologii Ekonomicznej (IFSiSE). Od 2012 r. jest Prodziekanem Studium Magisterskiego SGH.
Autorka ponad 100 publikacji naukowych na temat społeczno-ekonomicznych problemów Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, muzułmańskiej kultury
popularnej oraz islamu i muzułmanów w Polsce i na Zachodzie. Wydała cztery monografie, kilka prac zbiorowych oraz liczne materiały z zakresu
edukacji międzykulturowej i rozwojowej. Członek redakcji kwartalnika "Studia i Prace" oraz "Warsaw Forum of Economic Sociology" (wyd. SGH)
oraz "International Journal of Area Studies" (wyd. Vytautas Magnus University, Litwa).
Obok pracy dydaktycznej prowadzi warsztaty edukacyjne, głównie wokół projektu "W kręgu kultury islamu". Komentuje bieżące wydarzenia krajowe i międzynarodowe dotyczące świata islamu w polskich środkach masowego przekazu. W wolnych chwilach prowadzi blog Dziekanatu Studiów Magisterskich "Po drugiej stronie okienka".