Czas celebrytów. Mediatyzacja życia publicznego
- Autor: Małgorzata Molęda-Zdziech
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-798-1
- Data wydania: 2013
- Liczba stron/format: 444/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
78.00 zł
70.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 70.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Przedstawione w książce podejście do mediatyzacji życia publicznego jest podejściem autorskim i stanowi wycinek ogromnego obszaru badań. Znaczącym wkładem autorki jest uporządkowanie pojęć, wyodrębnienie podejść badawczych traktujących mediatyzację jako proces społeczny oraz zaproponowanie nowego pola – pola medialnego. W tym właśnie polu, próbującym zawłaszczyć wszystkie pozostałe płaszczyzny społeczne, może pojawić się nowy typ aktorów społecznych – celebrytów, Daniel J Boorstin określił celebrytę mianem – osoby znanej z tego, że jest znana. Autorka wyodrębnia i pokazuje, w jaki sposób celebryci przejmują rolę dotychczasowych liderów opinii – intelektualistów, ekspertów. Równocześnie rekonstruuje, w jaki sposób reguły gry w polu medialnym, tworzone przez celebrytów, staja się obowiązujące dla pozostałych aktorów społecznych. Opisane zjawiska znajdują się w trakcie powstania – by zilustrować ich wielowymiarowe mechanizmy, autorka dołączyła sześć aktualnych przykładów. Pięć z nich dotyczy Polski, a jeden Niemiec.
Autorka ma nadzieję, że książka wypełni lukę w mało znanym obszarze badań. Liczy, że odsłaniając nowe problemy stanie się przyczynkiem krytycznych prac dla nowych badaczy.
Wprowadzenie
» Wywiad z... dr hab. Małgorzatą Molędą-Zdziech, o tabloidyzacji mediów, www.proto.pl więcej »
» Popołudnie RDC: „Anima. Obrazy życia”, o celebrytach mówiła ekspertka – Małgorzata Molęda-Zdziech więcej »
» Miłowski o „Czasie celebrytów” więcej »
» www.czytatnikagi.blogspot.com więcej »
» Skandal i literatura, czyli twórcy kuszeni przez show biznes, audycja „Hala odlotów” w TVP Kultura 09.10.2014 więcej »
» 29 października w Popołudniu RDC Tomasz Kwaśniewski gościł (...) dr Małgorzatę Molędę-Zdziech, socjolog, która mówiła jak działają media więcej »
» Recenzja książki,www.naukawpolsce.pap.pl więcej »
» Grozi nam nadmiar celebrytów? Z Małgorzatą Molędą-Zdziech, kulturoznawcą, rozmawia Anna J. Dudek więcej »
» Lektury DECYDENTA: Czy celebryta to ktoś, kto sam siebie celebruje, czy jest celebrowany przez otoczenie? Pytanie tylko z pozoru wydaje się naiwne. Obie postawy, zachowania uzupełniają się i wzajemnie napędzają więcej »
» DECYDENT SNOBUJĄCY: Cyniczna zagrywka. Gdy zbyt wiele problemów zagraża stabilności, najlepszym sposobem jest zawrócenie kijem Wisły więcej »
Małgorzata Molęda-Zdziech
absolwentka antropologii kulturowej na Uniwersytecie Réné Descartes Paris V, socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor socjologii. Ukończyła również polsko-francuski program studiów podyplomowych Master Zarządzania Gospodarką Europejską HEC/SGH. Dwukrotna stypendystka Rządu Francuskiego. W latach 1999–2001 pełniła obowiązki zastępcy dyrektora Polsko-Francuskiego Programu Studiów Europejskich (PSE) utworzonego przez SGH oraz Instytut Nauk Politycznych Sciences Po z Paryża. Obecnie pracuje w Szkole Głównej Handlowej, a także wykłada w Collegium Civitas. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się wokół problematyki lobbingu, procesu decyzyjnego,komunikowania społecznego, wpływu mediów i mediatyzacji. Opublikowała wiele prac z problematyki lobbingu, mediów i komunikowania w Polsce i w Unii Europejskiej. Wielokrotnie gościła na zagranicznych uniwersytetach, prowadząc badania, wykładając lub uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach naukowych (m.in. Sciences Po Paris, Paris Dauphine, Instytucie Katolickim w Paryżu, INALCO Paris, CEAQ La Sorbonne, Université Louvain–la–Neuve, Complutense w Madrycie, L’Obsevatoire de la Finance w Genewie, na Uniwersytecie w Limoges, w Strasburgu, Uniwersyetcie w Perugii). Od 2005 roku jest ekspertką i wiceprezeską międzynarodowej organizacji pozarządowej EUROPA (Entretiens Universitaires pour l’Administration Publique) z siedzibą w Limoges, we Francji, a od 2009 roku członkinią Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji im. S. Batorego. Jest również członkinią Zarządu Stowarzyszenia Francja-Polska (www. afp.org.pl)