Corpus delicti rozkoszne ciało. Szkice nie tylko z socjologii ciała
- Autor: redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-239-9
- Data wydania: 2010
- Liczba stron/format: 294/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
40,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40,50 zł
10% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
Corpus delicti – ślad lub przedmiot stanowiący podstawę do przedstawienia wniosków dotyczących popełnionego czynu i sprawcy. Tak głosi słownikowa definicja. Lektura zaproponowanych w tym tomie tekstów nasuwa takie właśnie sformułowanie. Ciało jest tu przedmiotem rozważań, dokonuje się oględzin jego rozmaitych aspektów, prowadzone są one z różnych perspektyw i przy użyciu odmiennej terminologii. Stało się ono śladem stanowiącym podstawę do przedstawienia wniosków, tak dotyczących praktyk, jak i sprawcy/sprawców działania.
Zbiór pomieścił w sobie prace o różnej treści, ale wszystkie dotyczą społecznych i kulturowych aspektów cielesności, seksualności i tożsamości oraz związków między tymi fenomenami we współczesnych społeczeństwach. Autorzy wychodzą od stwierdzenia, że ciało w każdej kulturze na przestrzeni wieków było obiektem rozmaitych manipulacji i mechanicznych ingerencji. Wiązało się to zarówno z dążeniem do realizacji specyficznych dla danej kultury wzorców atrakcyjności i piękna, jak i z funkcjonalnymi społecznie normami. Jednak w kulturze współczesnej obserwujemy „nadobecność ciała”, wieloaspektowe zainteresowania nim, które, jak się wydaje, nie mają historycznego precedensu. Ciało wizualizowane, młode i nagie, wyzwolone z fatalizmu jest stale obecne w różnych tekstach kultury.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
prof. dr hab. Lucyna Kopciewicz:
[...] tom wpisuje się w nurt socjologii ciała; nurt bardzo popularny w zachodnioeuropejskich i amerykańskich naukach społecznych, w Polsce dopiero zaznaczający swą obecność. [...] Wiele z zaproponowanych w tomie tekstów dotyczy zagadnień, o które zapytano po raz pierwszy lub w odmienny sposób, wykorzystując interesujące instrumentarium metodologiczne. [...] Z pewnością będzie on stanowić źródło cennych inspiracji teoretycznych i metodologicznych dla badaczy zainteresowanych problematyką cielesności, gender i queer.
Autor książki
redakcja naukowaWstęp
Agnieszka Maj
Dorota Majka-Rostek
Krzysztof Arcimowicz
Bartłomiej Lis
Rozdział 7. Inny seks – brudny seks
Bartłomiej Lis
Dorota Majka-Rostek
Małgorzata Maciejewska
Adrianna Surmia
Agata Stasińska