Co nurtuje uczonych? Dylematy i kondycja nauki polskiej
- Autor: Władysław Misiak
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-307-5
- Data wydania: 2010
- Liczba stron/format: 296/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
48.00 zł
14.40 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 14.40 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
70% taniej
Jeżeli poszukiwać podstaw opracowania projektu badawczego prezentowanej publikacji, wymienić należy dwa główne źródła inspiracji. Pierwszym był fakt, że od dłuższego czasu nauka polska i szkolnictwo wyższe ma bardzo złą prasę. Wystarczy wymienić najbardziej charakterystyczne tytuły prasowe i internetowe: „Od studenta do ćwierćinteligenta” (Tygodnik Powszechny), „Studenci są zmuszani do lekcji z nieudacznikami” (portal www.o2.pl). W tym samym czasie, co w Polsce, wystąpiły w Czechach ostre krytyki stanu nauki oraz głośne afery na uniwersytetach, szczególnie na Zachodnioczeskim Uniwersytecie w Pilznie. Wiele ośrodków naukowych w tym kraju, zarówno wyższych uczelni, jak i centrów badawczych, znalazło się w „ogniu krytyki”, wywołując ogólnokrajową debatę... (…) Podjęta próba sięgnięcia do opinii samych uczonych nie ma na celu stworzenia forum obrony w stosunku do szeroko zakrojonej krytyki, lecz ma skłonić do poszukiwania najlepszych form wychodzenia z impasu, w jakim, jak zostanie dalej stwierdzone, znalazła się nauka polska i szkolnictwo wyższe.
Władysław Misiak. To jest książka dla ludzi o światłych umysłach
prof. dr hab. Maria Libiszowska-Żółtkowska:
Przedstawiona do recenzji praca zbiorowa stanowi ciekawe i „dające do myślenia” kompendium wieloaspektowych problemów, tak różnorodnych jak polifoniczna jest współczesna nauka i jej twórcy, którzy zechcieli się podzielić swoim namysłem nad jej stanem. (…) Podkreślenia wymaga międzynarodowy charakter uczestników debaty nad kondycją nauki już nie tylko polskiej, ale (…) światowej.
Władysław Misiak
prof. dr hab. Pracuje w Katedrze Socjologii Zmian Społecznych IPSiR Uniwersytetu Warszawskiego; jest ekspertem Narodowego Centrum Nauki; ekspertem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, członkiem Klubu Rzymskiego Sekcja Polska, członkiem Regional Studies Association Sekcja Polska.