Perspektywy zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego kreowanych przez Federację Rosyjską
- Autor: Banasik Mirosław Rogozińska Agnieszka Redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-929-6
- Data wydania: 2019
- Liczba stron/format: 334/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
58,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 58,50 zł
10% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
Książka prezentuje perspektywy zagrożeń dla środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego, które kreuje Federacja Rosyjska. Monografia zawiera omówienie teoretycznych aspektów zagrożeń wynikających głównie z dokumentów normatywnych i praktyki operacyjnej. Przedstawiona została ocena sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej po dokonaniu ich modernizacji pod kątem potencjału i siły oddziaływania. Autorzy dokonali oceny zagrożeń pod kątem ich wpływu na bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz roli NATO i Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu zagrożeniom i kształtowaniu bezpieczeństwa. Wyjaśnione zostało również w czym wyraża się istota wojny hybrydowej, jakie ma znaczenie dla osiągania celów politycznych Federacji Rosyjskiej i jakie są jej konsekwencje dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
dr hab. Lech Chojnowski, prof. Akademii Pomorskiej:
Na uznanie zasługuje temat opracowania naukowego, które podejmuje ważną i aktualną problematykę dotyczącą bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim, związanego z odrodzeniem imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Jej ewidentnym wyrazem jest chociażby zaangażowanie i interwencja Rosji w Gruzji, na Ukrainie i w Syrii. Przedstawiona do oceny monografia w moim przekonaniu stanowi interesujące studium z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego i jest potrzebna ze względów teoretycznych i praktycznych. Odznacza się licznymi walorami uzasadniającymi wniosek o jej opublikowanie. Jestem przekonany, że zostanie ona przyjęta z zainteresowaniem, nie tylko w kręgach akademickich, lecz także przez szersze grono odbiorców, zainteresowanych współczesnymi problemami bezpieczeństwa.
dr hab. Bogdan Panek, prof. Społecznej Akademii Nauk:
Autorzy dokonali próby przedstawienia uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego wynikających z wyłaniania się szerokiego spektrum nowych form i odsłon zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. W szczególności przedstawiono podstawowe cechy bezpieczeństwa, zagrożenia dla bezpieczeństwa transatlantyckiego wynikające z dokumentów normatywnych Federacji Rosyjskiej, przebieg procesu transformacji jej Sił Zbrojnych postrzeganych, jako jeden z głównych instrumentów realizacji polityki Kremla. Podkreślono i uwypuklono też bardzo ważny problem, dotyczący współczesnych wojen hybrydowych w kontekście ich konsekwencji dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Autorzy, według mojej oceny, wychodząc naprzeciw potrzebom poznawczym i dydaktycznym, opracowali potencjalną książkę w komunikatywnej formie, której podstawowym celem powinno być m.in. ułatwienie zrozumienia i przyswajania przez przyszłych Czytelników najbardziej istotnych zagadnień wybranych problemów bezpieczeństwa międzynarodowego.
Fragment książki
Autor książki
Banasik Mirosław Rogozińska AgnieszkaSpis treści:
Wstęp
Część I. Teoretyczne podstawy bezpieczeństwa państwa
Rozdział 1. Pojęcie i istota zagrożeń państwa (zagrożeń bezpieczeństwa państwa) – ujęcie legalne i formalne (Waldemar Kitler)
Rozdział 2. Refleksje nad rozumieniem bezpieczeństwa (Marian Lutostański)
Rozdział 3. Amerykańskie i europejskie ujęcia bezpieczeństwa (Tomasz Pawłuszko)
Rozdział 4. Nauki o bezpieczeństwie w perspektywie historycznych i współczesnych zagrożeń ze strony Rosji (Leszek Fryderyk Korzeniowski)
Część II. Zagrożenia w dokumentach normatywnych
Rozdział 5. Rosyjska doktryna wojenna w praktyce operacyjnej (Marek Wrzosek)
Rozdział 6. Znaczenie odstraszania dla polityki i strategii Federacji Rosyjskiej (Mirosław Banasik)
Rozdział 7. Zagrożenia Federacji Rosyjskiej i ich wpływ na projekcje bezpieczeństwa (Wojciech Sójka)
Rozdział 8. Znaczenie wojny, agresji i napaści zbrojnej. Dylematy pojęciowe (Malwina Kołodziejczak)
Rozdział 9. Implikacje koncepcji wojen buntowniczych Jewgienija Messnera dla doktryny bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w XXI wieku (Jacek Kiera)
Część III. Transformacja Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej
Rozdział 10. Zagrożenia militarne Federacji Rosyjskiej dla bezpieczeństwa międzynarodowego (Mirosław Banasik)
Rozdział 11. Militarne wzmacnianie Zachodniego i Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w drugiej dekadzie XXI wieku (Jerzy Kajetanowicz)
Rozdział 12. Wywiad – szczególny rodzaj Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (Kazimierz Kraj)
Rozdział 13. Próba oceny potęgometrycznej grupy BRICS (Jacek Bil)
Rozdział 14. Proces modernizacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (Adrian Chrzuszcz)
Rozdział 15. Potencjał i siła Federacji Rosyjskiej a zagrożenia dla bezpieczeństwa państw (Irmina Denysiukl)
Część IV. Konsekwencje zagrożeń Federacji Rosyjskiej dla bezpieczeństwa międzynarodowego
Rozdział 16. Rosyjska wojna hybrydowa (Natalia Byszof)
Rozdział 17. Hybrydowość konfliktów zbrojnych (Małgorzata Piguła)
Rozdział 18. Czynnik energetyczny w wojnie hybrydowej na Ukrainie – wyzwania dla Polski (Tomasz Nowak)
Rozdział 19. Zagrożenia Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Bałtyckiego i rola NATO w kształtowaniu bezpieczeństwa (Miłosz Gac)
Zakończenie
Redaktorzy naukowi