• Perfekcjonizm. Zarys problematyki

Perfekcjonizm. Zarys problematyki

 • Autor: Adam Cichosz
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8270-277-4
 • Data wydania: 2024
 • Liczba stron/format: B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 60.00 zł

  54.00 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h
 • Przedsprzedaż od 2024-07-12

Dostępność: Przedsprzedaż

Perfekcjonizm to zjawisko, które może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla jednostki. W prezentowanej książce autor analizuje różne aspekty tego zjawiska, wskazując na jego wpływ na zdrowie psychiczne, relacje międzyludzkie oraz osiągnięcia zawodowe. Dzięki tej książce czytelnicy będą mogli lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli związane z perfekcjonizmem oraz nauczyć się akceptować i cieszyć się z własnych osiągnięć.

Spis treści:

WSTĘP

Rozdział I. KONTAKT Z RZECZYWISTOŚCIĄ
        
Rozdział II. OSOBOWOŚĆ – CECHY. POSTAWY I ZACHOWANIA

                             
2.1. Właściwości strukturalne osobowości. Cechy
2.2. Zdolności w strukturze osobowości    
2.3. Kształtowanie osobowości. Mechanizmy sprawcze i uwarunkowania
2.4. Lęki i fobie, uporczywe natręctwa, depresja
2.5. Rola procesów poznawczych w działaniu        

Rozdział III. PERFEKCJONIZM W ZARZĄDZANIU EMOCJAMI. DETERMINANTY TWÓRCZE. WŁAŚCIWOŚCI DOSKONALĄCE

3.1. Emocje i źródła aktywności
3.2. Perfekcja w osiąganiu celów. Skuteczność działania. Świadomość realiów otoczenia
3.3. Świadomość egzystencjalna – zmysł doskonalenia. Umiejętność dokonywania wyborów
3.4. Autonomia egzystencjalnej przestrzeni perfekcjonizmu
3.5. Wiedza, umiejętności, zdolności, nawyki. Doskonalenia jakości w przestrzeni życiowej. Mechanizmy ryzyka

Rozdział IV. WSZECHOBECNY PERFEKCJONIZM. IDENTYFIKACJA FENOMENU

4.1. Umysł emocjonalny
4.2. Kryteria i etapy rozwoju intelektualnego
4.3. Indywidualność wobec wymogów i oczekiwań współczesności
4.4. Perfekcjonalizm zarządczy. Funkcje i kierunki. Zjawiskowość sprawcza
4.5. Perfekcjonizm w integracyjnych czynnościach mózgowych

ZAKOŃCZENIE      
BIBLIOGRAFIA

prof. dr hab. Stanisław Sulowski:

Wartościowe jest to, że Autor zna dobrze problematykę i potraf ująć ją problemowo. Jest to szczególnie trudne, bowiem fenomen perfekcjonizmu jest niezwykle złożony. Są w nim zakodowane dwa aspekty negatywny i pozytywny. To zostało wielostronnie i wyczerpująco uchwycone przez Autora. Wskazanie na negatywne i pozytywne aspekty perfekcjonizmu zostało przedstawione w przystępny sposób, a nie jest to łatwa kwestia. Temat zasługuje na uwagę z wielu powodów. W dobie internetu i globalnej komunikacji za pomocą mediów społecznościowych można wygadywać różne głupstwa i za Umberto Eco można powtórzyć, że „dały one prawo głosu legionom imbecyli”. Ponadto w świecie późnej nowoczesności, gdzie dominuje ryzyko, technologia wymaga profesjonalizmu i perfekcji.

dr hab. Julia Dziwoki, prof. UJD:

Monografia jest odpowiedzią i cennym wypełnieniem luki w literaturze przedmiotu. Temat ten nie doczekał się dotąd naukowej syntezy, a niewątpliwie jest oczekiwany zwłaszcza w środowisku akademickim. Publikacja ta ma z pewnością charakter prekursorski i uzupełnia dotychczasowy dorobek nauki polskiej w tej dziedzinie. (…) Lektura całości przekonuje, iż Autor dobrze wywiązał się z podjętego zamierzenia, łącząc profesjonalizm badawczy i naukowe standardy warsztatowe z właściwą formą prezentacji.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk:

Na tle szerokiego spektrum ludzkiej aktywności i kreatywności, w różnych ujęciach problemowych Autor podejmuje wielostronną analizę postaw i zachowań twórczych, a także przejawów w różnym, niekiedy skrajnym wymiarze destrukcji. (…) Podane przykłady z życia znanych osobistości stanowią ciekawą ilustrację. Nigdy wszakże to, co minione, nie pozostaje bez śladu, czy też bez wyznaczenia przyszłych ścieżek bądź dróg, ale i meandrów czy labiryntów życia. To co minione jest przecież uwiecznione w pamięci. Jestem przekonany że, w kontekście dokonujących się zmian społecznych, politycznych, gospodarczych, kulturalnych, a także religijnych i moralnych opracowanie niniejsze zainteresuje środowiska specjalistów i studentów wielu dziedzin i zostanie odnotowane jako przejaw twórczej obecności w przestrzeni społecznej.


Adam Cichosz
nauczyciel akademicki, adiunkt, były rektor WSB-WSIiE. Specjalizuje się w zarządzaniu bezpieczeństwem, kryzysem, zasobami ludzkimi, sportem i turystyką. Autor licznych opracowań w wydawnictwach naukowych i czasopismach specjalistycznych. Spadochroniarz 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej - peacekeeper - Siły ONZ wyróżnione Pokojową Nagrodą Nobla. Był też doradcą Ministra Edukacji Narodowej, członka Rady Ministrów, mianowany dyrektorem Departamentu Młodzieży i Wychowania, pełnomocnikiem rządu RP ds. Polnische Deutsche Jugendwerk i Youth for Europe. Ratownik. Zainteresowania: psychologia - stres ekstremalny, emocje, dyplomacja, historia, film i fotografia.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane