Rodzina uczniów zdolnych
- Autor: Andrzej Edward Sękowski Sylwia Gwiazdowska-Stańczak
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-575-5
- Data wydania: 2018
- Liczba stron/format: 190/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
45.00 zł
40.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Książka o współzależności pomiędzy tym, jak dzieci postrzegają swoje rodziny, a ich osiągnięciami szkolnymi.
Zagadnienia przedstawione w książce dotyczą postrzegania rodziny przez uczniów z wysokimi osiągnięciami szkolnymi. Podejmowanie tematyki rodziny z perspektywy naukowej jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ każdy człowiek ma osobiste doświadczenia związane z rodziną. W książce rodzina jest opisywana z punktu widzenia ucznia. Ujęcie relacji i stosunków rodzinnych z perspektywy dziecka jest zabiegiem potrzebnym i celowym, ponieważ nie tylko faktyczna postawa rodzica, ale przede wszystkim jej percepcja przez dziecko ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju.
Spis treści:
Wstęp
1. Rodzina w ujęciu systemowym
1.1. Specyfika systemu rodzinnego
1.2. Relacje i postawy rodzicielskie
1.3. Systemowość rodzinna a funkcjonowanie dziecka w domu i w szkole
2. Zdolności – definicje i modele zdolności
2.1. Charakterystyka ucznia zdolnego
2.2. Uczeń zdolny a osiągnięcia szkolne
2.3. Uczeń zdolny a rozwiązania europejskie
3. Rodzina ucznia zdolnego
3.1. Środowisko ucznia zdolnego
3.2. Model rodziny uczniów zdolnych
4. Rodzina w oczach uczniów z wysokimi osiągnięciami – badania własne
4.1. Relacje rodzinne i postawy rodzicielskie w oczach uczniów z osiągnięciami
4.2. Profile rodzin uczniów zdolnych
4.3. Weryfikacja hipotez i interpretacja wyników
4.4. A jednak rodzina – implikacje praktyczne badań nad rodzinami uczniów zdolnych
Zakończenie
Bibliografia
Andrzej Edward Sękowski prof. dr hab., kierownik Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych, jest autorem ponad 300 publikacji. Publikuje w prestiżowych międzynarodowych czasopismach naukowych, takich jak: Journal of Personality and Social Psychology, Science, High Ability Studies, Journal of Visual Impairment & Blindness, Zeitschrift fűr Heilpädagogik. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a także redaktora naczelnego Przeglądu Psychologicznego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą problematyki wybitnych zdolności oraz postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych. Od dziesięciu lat prowadzi treningi i warsztaty psycho-logiczne ze szczególnie uzdolnionymi dziećmi i dorosłymi w Polsce, Niemczech i USA. Współpracuje z włoską organizacją rodzin dzieci zdolnych Step Net.
Sylwia Gwiazdowska-Stańczak dr, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Psychologii Wychowawczej i Rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jest psychologiem z uprawnieniami pedagogicznymi, mediatorem w sprawach rówieśniczych i oświatowych. Autorka i współautorka publikacji dotyczących zdolności, osiągnięć uczniów, klimatu w szkole i zaangażowania w naukę, m.in. monografii pt. Rodzina uczniów zdolnych. Pracę naukową łączy z praktyką biorąc udział w wielu projektach, warsztatach i szkoleniach dla rodziców, nauczycieli, instruktorów.