Partnerstwo publiczno-prywatne narzędziem efektywnej realizacji zadań publicznych
- Autor: Agnieszka Jachowicz
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-705-0
- Data wydania: 2015
- Liczba stron/format: 245/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
50,00 zł
25,00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 25,00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Sektor publiczny każdego państwa jest odpowiedzialny za świadczenie i realizowanie przypisanych mu zadań. Spełnienie tego obowiązku wymaga posiadania niezbędnych nakładów. Niestety niewystarczające zasoby finansowe jednostek samorządowych w połączeniu z przestarzałą infrastrukturą oraz rosnącymi potrzebami i wymaganiami społeczeństwa powodują, że podmioty publiczne muszą szukać innych sposobów finansowania i realizowania swoich zadań. W rozwiązaniu tych dylematów może przyjść z pomocą partnerstwo publiczno – prywatne, polegające na współpracy z sektorem prywatnym. Współpraca ta wymaga jednak pokonania wielu barier wynikających z odmiennego założenia ich funkcjonowania oraz stworzenia tzw. „dobrych praktyk”.
Publikacja w sposób kompleksowy przedstawia problematykę dotyczącą partnerstwa publiczno – prywatnego, jego genezę, istotę, cele, uregulowania prawne i ekonomiczne warunkujące jego rozwój. Autor przedstawia propozycję modelu dla rozwoju partnerstwa publiczno – prywatnego w Polsce oparty na badaniach przeprowadzonych pośród jednostek publicznych realizujących umowy zawarte w tej formule.
Partner wydania:
Recenzja
prof. dr. hab. Marian Żukowski, Katedra Bankowości i Finansów, Katolicki Uniwersytet Lubelski:
(…) Monografia ma niewątpliwe walory poznawcze. Zawiera informacje na temat zadań publicznych realizowanych przez państwo i władze samorządowe. Autorka przywołuje poglądy teoretyków ekonomii, którzy podnoszą w swoich pracach znaczenie i rolę państwa w zaspokajaniu potrzeb publicznych, poszukując różnych możliwości ich realizacji. Opisano genezę i istotę partnerstwa oraz współpracy instytucji państwowych i komercyjnych. Omówiono przykłady rozwiązań stosowanych w różnych krajach, analizowanych w pracach wielu specjalistów. Obok korzyści, jakie niesie partnerstwo, Autorka wymienia także zagrożenia oraz ryzyka mu towarzyszące (…).