Obrona w sprawach o przestępstwa gospodarcze i skarbowe
- Autor: Cezary Kulesza
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-647-2
- Data wydania: 2012
- Liczba stron/format: 282/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
60.00 zł
30.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 30.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
W publikacji omówiono karnomaterialne i procesowe aspekty obrony w sprawach o przestępstwa gospodarcze i skarbowe. Autor wykorzystał w niej nie tylko własny dorobek naukowy, ale i wieloletnie doświadczenie praktyczne zdobyte przy wykonywaniu zawodu radcy prawnego i adwokata jako obrońcy m.in. w sprawach karnych gospodarczych i skarbowych. Do podstawowych dylematów obrońców, analizowanych w książce, należy wybór pomiędzy konfrontacją a konsensualną strategią obrony. W tej mierze skorzystano także z doświadczeń adwokatów z USA i Niemiec, gdzie gospodarka rynkowa rozwija się nieprzerwanie od stuleci, zaś jej „ciemną stroną” stanowi właśnie przestępczość gospodarcza i skarbowa.
Z kolei przytoczenie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Brukseli oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu uzmysławia ponadnarodowe uwarunkowania efektywnej obrony w analizowanych tu sprawach.
Opracowanie ma przede wszystkim charakter praktyczny, adresowane jest nie tylko do adwokatów (bądź aplikantów adwokackich) sprawujących obronę w sprawach karnych skarbowych i gospodarczych, lecz także do samych przedsiębiorców, którzy mieli nieszczęście znaleźć się w spektrum zainteresowania organów ścigania, prokuratury i sądów. Z założenia ma ona służyć także pomocą radcom prawnym, doradcom podatkowym i aplikantom aspirującym do tych profesji oraz studentom prawa.
Wykaz skrótów
Wstęp
Zakończenie
Bibliografia
Cezary Kulesza prof. zw. dr hab., kierownik Katedry Postępowania Karnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, adwokat. Ukończył studia wyższe ekonomiczne i prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Autor i współautor ponad 100 publikacji poświęconych problematyce wiktymologicznej, karnej i karnoprocesowej. W ostatnich latach jego zainteresowania koncentrują się wokół roli obrońcy w procesie karnym, konsensualnych form zakończenia postępowania oraz prawa karnego gospodarczego i skarbowego. Stypendysta m.in. Fundacji Fulbrighta (USA) i Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy). Od 2001 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką w Białymstoku.