• Na krawędzi. Między psychozą a filozofią

Na krawędzi. Między psychozą a filozofią

 • Autor: Monika Stasiuk Tomasz Baran
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7930-712-8
 • Data wydania: 2015
 • Liczba stron/format: 154/A5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 39.00 zł

  9.75 zł

 • 75% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Istnieje dziedzina ludzkiego doświadczenia lub być może samej rzeczywistości, która nie podlega racjonalnej analizie, wymyka się rozumowemu poznaniu, nie dając się badać w uznawanych paradygmatach naukowych. Dziedzina, do której dostęp mają jedynie nieliczni, wyjątkowo wrażliwi na doznania natury duchowej, ci, których często zwiemy szaleńcami. Dziedzina obłędu właśnie, wszystkiego, co niewidoczne i nienamacalne, irracjonalne, nielogiczne. Sfera, w której ożywają twory wyobraźni, a możliwym staje się niemożliwe, gdzie nic nie dziwi, chociaż może przerażać albo – przeciwnie – zachwycać, napełniać wewnętrznym światłem. Królestwo duchów, potworów, tajemniczych mocy przenikających świat, aniołów i demonów, tzw. tamten świat, o którym poeci powiadają, że nie śnił się nawet filozofom. Ale jest być może jeden filozof, który świat ten wyśnił, co więcej, uczynił go materią jedynie prawdziwej, jego zdaniem, filozofii.

SPIS TREŚCI

WPROWADZENIE

I. FILOZOFIA I JEJ PRAWDA

Wstęp   
       
1. Prawda        
2. Filozofia bez boga
3. Filozofia z bogiem

Podsumowanie

II. SCHIZOFRENIK JAKO FILOZOF

Wstęp

1. Anioł śmierci i dar drugich oczu
2. Rozdwojenie
3. Podziemie
4. Samotność
5. Nowy świat
6. Objawienia prawdy
7. Niewyrażalność prawdy
8. Poza dobrem i złem
9. Piętno
10. Misteria eleuzyńskie a filozofia i schizofrenia

III. NIECH PRZEMÓWI SZALEŃSTWO

Wstęp
1. Malarz snów – Alfred Kubin
2. Odys na morzach szaleństwa – Jerzy Krzysztoń
3. Bóg tańca – Wacław Niżyński

ZAKOŃCZENIE

DODATEK
Trzy drogi na szczyt góry
BIBLIOGRAFIA

prof. dr hab. Anna Mikołejko:

Czy może istnieć iunctim – zastanawiają się autorzy – pomiędzy doświadczeniami z tak różnych, zdawałoby się, porządków jak, z jednej strony, iluminacje geniusza czy wizjonera, z drugiej zaś – fantomy nawiedzające schizofrenika lub konsumenta środków poszerzających świadomość? A równocześnie za tym wszystkim stoi pytanie o zadania i możliwości filozofii w obliczu prawd ujawniających się w podobnych aktach. Z tego właśnie względu jest to książka wyjątkowa. Łączy bowiem porządki radykalnie zazwyczaj rozdzielane, redefiniując je równocześnie i nadając im nowe sensy. Zarazem wkracza ona w obszary niechętnie przez naukę akademicką penetrowane, proponując interpretacje zmuszające do namysłu i być może też do polemik. Równocześnie jest to książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko specjalistów, tym bardziej, że pisana jest stylem przystępnym i pięknym.

 

Monika Stasiuk
absolwentka filozofii oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła także Beijing Language and Culture University (specjalność  - język chiński). Obecnie doktorantka w Zakładzie Filozofii Kultury IF UW. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat filozoficznych uwarunkowań psychiatrii egzystencjalnej. Podróżniczka, członek założyciel Stowarzyszenia Podróżników CROTOS, ma za sobą wiele wypraw rowerowych, w tym trwającą pół roku Olimpijską Wyprawę Jedwabnym Szlakiem z Grecji do Chin (Olimpia - Pekin 2008).

Książki tego autora

Tomasz Baran
adiunkt na Wydziale Psychologii UW. Prowadzi badania naukowe w paradygmacie eksperymentalnej psychologii egzystencjalnej. Równolegle od ponad 17-tu lat związany z branżą badania opinii i rynku. Twórca nowoczesnej platformy do badań naukowych oraz opinii i rynku, a także autor metodologii wdrożonych w panelu badawczym Ariadna (www.panelariadna.pl). Pełnił m.in. funkcję market intelligence director w GG Network S.A., był członkiem Rady Badania oraz członkiem Nadzoru Korporacyjnego Polskich Badań Internetu. Do najważniejszych doświadczeń życiowych zalicza pobyt w klasztorze buddyjskim w Bodhgaja w Indiach.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane