Macierzyństwo. Szanse i ograniczenia. Perspektywa psychologii osoby
- Autor: Celińska-Miszczuk Agata
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-415-4
- Data wydania: 2017
- Liczba stron/format: 198/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
40,50 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40,50 zł
10% taniej
Darmowa dostawa od 200 zł
Wysyłka w ciągu 24h
W obliczu problemów starzenia się społeczeństw i pogłębiającego się niżu demograficznego, które stanowią zagrożenie i wyzwanie w skali regionów, państw czy nawet kontynentu, zagadnienia związane z macierzyństwem wydają się kluczowe. Powszechne dziś społeczne przekonania świadczą tymczasem, że macierzyństwo jest traktowane nierealistycznie i jednostronnie: postrzegane bądź jedynie z perspektywy szans, bądź jedynie z perspektywy ograniczeń. Jednocześnie spotykamy się z doniesieniami medialnymi, które mogą świadczyć o tym, że wiele współczesnych kobiet nie jest przygotowanych do pełnienia roli matki lub też nie doświadcza odpowiadającego ich potrzebom wsparcia (zwłaszcza natury psychologicznej) w tym zakresie.
Książka – podejmując zagadnienia, których brakuje w polskiej literaturze psychologicznej – przeznaczona jest dla specjalistów pracujących z rodzinami: psychologów, psychoterapeutów, familiologów, doradców rodzinnych, pracowników socjalnych, pracowników sądów rodzinnych, lekarzy, położnych, personelu medycznego. Może być wykorzystana jako literatura uzupełniająca dla studentów psychologii, medycyny, pedagogiki, pielęgniarstwa, nauk o rodzinie, prawa czy socjologii. Ze względu na to, że jest pisana przystępnym językiem, może również okazać się przydatna dla samych zainteresowanych – mam i ich bliskich – jako pomoc w zrozumieniu, jakie znaczenie ma doświadczenie „stawania się i bycia matką”.
Podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu: Difin sp z o.o., ul. F. Kostrzewskiego 1, 00-768 Warszawa (PL), adres e-mail: info@difin.pl, tel (22) 851 45 61
Recenzja
dr hab. Kazimierz Kotlarski, prof. WWSSE:
"Macierzyństwo – szanse i ograniczenia" jest bardzo ważną pozycją na rynku wydawniczym. Jak dotąd prace o macierzyństwie prezentowały pewne szczegółowe wiadomości związane z tytułowym zagadnieniem. Ta pozycja przedstawia w sposób zwarty, logicznie uporządkowany i kompleksowy zagadnienia związane z macierzyństwem począwszy od czasu poprzedzającego okres prenatalny, a skończywszy na relacjach dorosłych dzieci z matkami. Autorki ukazują problemy nie tylko w oparciu o bogatą literaturę, ale przede wszystkim eksponują własne doświadczenie, praktykę zawodowo-terapeutyczną. Taka strategia nie tylko lepiej ilustruje teorie, które prezentują Autorki, ale także zwiększa zainteresowanie czytelnika poruszanymi problemami w artykułach.
dr hab. Zenon Uchnast, prof. Ignatianum:
Prezentacja macierzyństwa na tle podejścia personalistycznego może inspirować czytelników do formułowania projektów badawczych oraz zasad interpretacji danych uzyskanych z empirycznych badań. Założenia tego rodzaju mogą stanowić również podstawy dla formułowania zasad udzielania psychologicznego wsparcia matkom […] w sytuacji realizacji zadań i wyzwań macierzyńskich.
Autor książki
Celińska-Miszczuk AgataSpis treści:
Wprowadzenie
Szanse i ograniczenia w doświadczeniu matki. O znaczeniu rozważania macierzyństwa z perspektywy psychologii osoby
Agata Celińska-Miszczuk, Lidia Anna Wiśniewska
Część I. Stawanie się matką
O przygotowaniu do macierzyństwa i macierzyństwie w toku życia
Psychologiczna analiza związków między ciałem i psyche w okresie ciąży
Lidia Anna Wiśniewska
Kształtowanie i rozwój wzajemnej relacji z dzieckiem w pierwszych latach jego życia (o podwalinach charakteru człowieka)
Agata Celińska-Miszczuk, Kinga Tucholska
Pomiędzy tożsamością a autonomią. O byciu matką dziecka dorastającego i dorosłego
Elżbieta Wróblewska
Część II. Trud bycia matką
O innych obliczach macierzyństwa
W oczekiwaniu na macierzyństwo. Funkcjonowanie kobiet z problemami w prokreacji
Anna Jarmołowska
Macierzyństwo utracone. Funkcjonowanie matek dzieci nienarodzonych
Monika Guzewicz
Macierzyństwo przerwane. Żałoba po stracie dziecka
Agnieszka Chmiel-Baranowska
Macierzyństwo walczące. Funkcjonowanie matek dzieci niepełnosprawnych
Beata Płaczkiewicz
Macierzyństwo przyjęte. O psychicznym funkcjonowaniu matek adopcyjnych
Maria Posłuszna-Owcarz, Anna Sobiesiak
Zamiast zakończenia
Macierzyństwo w XXI wieku
Lidia Anna Wisniewska, Agata Celińska-Miszczuk
O Autorach