Management in Transition
- Autor: Andrzej K. Koźmiński
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7251-983-2
- Data wydania: 2008
- Liczba stron/format: 224/B5
- Oprawa: twarda
Cena detaliczna
-
47.00 zł
23.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 23.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Najnowsza książka prof. Andrzeja K. Koźmińskiego dotyczy głównych problemów zarządzania w gospodarce globalnej, zmian w zarządzaniu w polskich firmach po 1989 r. oraz kształcenia przyszłych menedżerów. Autor przez wiele lat wykładał na uczelniach amerykańskich i z bliska obserwował i analizował wpływ globalizacji oraz nowych technologii na teorię i praktykę zarządzania, dlatego wiele analiz i spostrzeżeń ma bardzo użyteczny charakter.
Niezwykle ciekawa w tym kontekście jest analiza działania polskich menedżerów w okresie po 1989 r., zwłaszcza ich umiejętność szybkiego przyswojenia sobie współczesnych metod zarządzania w warunkach nieustannych i głębokich zmian (transformacja ustrojowa, otwarcie polskiej gospodarki na świat, bezpośrednia konkurencja na światowych rynkach). Autor na konkretnych przykładach pokazuje, jak polscy menedżerowie radzili – i poradzili sobie – z licznymi wyzwaniami. Końcowa część książki jest poświęcona kształceniu w Polsce przyszłych menedżerów. Książka jest adresowana zarówno do teoretyków zarządzania, jak i menedżerów poszukujących skutecznych metod zarządzania w warunkach „wielkiej zmiany”.
Contents:
Preface
PART 1. GLOBAL CHALLENGES
1. Global Management: A New Road to Social Progress?
2. High-Speed Management and Global Competition
3. Masters and Craftsmen in Management
4. Looking Ahead: Skills and Competencies in the New Europe
PART 2. HERITAGE OF THE COMMUNIST PAST
5. Negotiation and Command: Managing in the Public Domain with Joseph L. Tropea
6. From the Communist Nomenklatura to Transformational Leadership: The Role of Management in the Post-Communist Enterprises
PART 3. DYNAMICS OF MANAGEMENT PROCESSES: LESSONS LEARNED
7. International Business and Transition from Command to Market Economies
8. Lessons from the Restructuring of Post-Communist Enterprises
9. Lessons from Recession in Central and Eastern Europe: From Survival to Continuous Improvement
10. Anatomy of Systemic Change: Polish Management in Transition
PART 4. MANAGEMENT EDUCATION
11. Management Education in the Transitional Economies of Central and Eastern Europe
12. Paradoxical Country: Management Education in Poland with Stefan Kwiatkowski
Andrzej K. Koźmiński
polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, specjalizujący się w zakresie zarządzania, długoletni rektor Akademii Leona Koźmińskiego
Ukończył w 1963 studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, a w 1964 studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Na SGPiS uzyskał w 1965 stopień naukowy doktora, zaś stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1968 na Wydziale Socjologiczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1976 uzyskał tytuł profesorski i został zatrudniony na Uniwersytecie Warszawskim na stanowisku profesora nadzwyczajnego, w 1983 został profesorem zwyczajnym. Od 1963 do 1976 pracował w SGPiS, początkowo jako asystent w Katedrze Ekonomii Politycznej, następnie od 1969 jako docent w Katedrze Teorii Organizacji. Od 1973 był wykładowcą na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako docent, a od 1976 jako profesor i kierownik Zakładu Analiz Systemowych Instytutu Zarządzania. W latach 1981-1987 był dziekanem Wydziału Zarządzania UW. W latach 1986?1989 pełnił funkcję kierownika resortowego programu badawczego zatytułowanego "Instrumenty zarządzania w gospodarce narodowej". Od lat 90. związany z Akademią Leona Koźmińskiego (do 2008 działającą jako Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania). Objął w niej stanowisko profesora zwyczajnego i kierownika Katedry Zarządzania. Przez osiemnaście lat pełnił funkcję rektora tej uczelni (do 2011), następnie został przewodniczącym rady powierniczej i prezydentem ALK.
Został również jednym z dwóch członków korespondentów Polskiej Akademii Nauk z dziedziny zarządzania i członkiem Collegium Invisibile. Był stypendystą Fundacji Fulbrighta, wykładał m.in. na University of California (UCLA), Washington University i Sorbonie. W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim (2000) i Komandorskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 na mocy decyzji premiera Francji został udekorowany Orderem Palm Akademickich.
W 2015 uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, a także Nagrodą Specjalną Lewiatana przyznaną przez Konfederację Lewiatan. W 2017 otrzymał tytuł doktora honoris causa ESCP Europe.