Karty pracy do ćwiczeń funkcji poznawczych. Część 3. Ćwicz swój umysł
- Autor: Ilona Bidzan-Bluma Paulina Dąbrowska Paulina Grenda Agata Rudnik
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8270-331-3
- Data wydania: 2024
- Liczba stron/format: 126/A4
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
58.00 zł
52.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 52.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Karty pracy zawierają zadania dedykowane dla osób doświadczających łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych. Ćwiczenia znajdujące się w książce mają na celu usprawnianie:
- procesów pamięciowych – angażują pamięć semantyczną, dotyczącą nabytej w ciągu życia wiedzy, mogą być doskonalone poprzez wykonywanie ćwiczenia z drzewem genealogicznym czy przypominaniem sobie składników do podanego przepisu; pamięć krótkotrwałą materiału werbalnego, która jest zaangażowana np. podczas zapamiętywania wypowiedzi kierowanych do nas przez inne osoby; pamięć krótkotrwałą materiału wzrokowego, która jest pobudzana, gdy chcemy zapamiętać informacje wzrokowe, oraz pamięć długotrwałą, umożliwiającą nam trwałe zapamiętywanie informacji;
- procesów uwagowych – umożliwiają doskonalenie koncentracji uwagi (nakierowanie uwagi na jeden wskazany bodziec); przerzutności, czyli przełączania uwagi pomiędzy kilkoma bodźcami;
- funkcji wykonawczych – zadania są osadzone w życiu codziennym, dotyczą rozwijania naszych zainteresowań i pasji. Wymagają m.in. zaplanowania i przygotowania prac na działce, imprezy w plenerze, zabawy słownej w detektywa, tworzenia obrazów lub scen z podanych kształtów i słów z wybranych liter.
Patronat:
W serii:
Spis treści:
Wstęp
1. Pamięć
Zadanie 1.1. Opowiadanie do zapamiętania część I
Zadanie 1.2. Opowiadanie do zapamiętania część II
Zadanie 1.3. Opowiadanie do zapamiętania część III
Zadanie 1.4. Wykonujesz czynność – a co było wcześniej część I
Zadanie 1.5. Wykonujesz czynność – a co było wcześniej część II
Zadanie 1.6. Plan sanatorium część I – zapamiętaj
Zadanie 1.7. Plan poradni część II – zapamiętaj
Zadanie 1.8. Plan warzywniaka część III – zapamiętaj
Zadanie 1.9. Oś czasu – przypomnij sobie zdarzenia odległe
Zadanie 1.10. Składniki do spaghetti – wymyśl i zapamiętaj
Zadanie 1.11. Drzewo genealogiczne „Moi bliscy”
Zadanie 1.12. Zapamiętywanie słów metodą łańcuchową
Zadanie 1.13. Miejsca w kinie – zapamiętaj, na których miejscach siadają widzowie
Zadanie 1.14. Kształty do zapamiętania
Zadanie 1.15. Miejsca na szachownicy do zapamiętania
Zadanie 1.16. Wykonaj kolaż i zapamiętaj go
Zadanie 1.17. Obraz – wymyśl skojarzenia i zapamiętaj
Zadanie 1.18. Rozwiąż krzyżówki
Zadanie 1.19. Zapamiętaj zdjęcia
Zadanie 1.20. Zapamiętaj słowa
Zadanie 1.21. Elementy do zapamiętania
2. Procesy uwagowe
Zadanie 2.1. Cytaty – wykreśl niepotrzebne znaki i odczytaj hasło
Zadanie 2.2. Przysłowia
Zadanie 2.3. Wykreśl wzory
Zadanie 2.4. Wykreśl cyfry
Zadanie 2.5. Porównaj kwadraty z cyframi i znajdź pary
Zadanie 2.6. Uszereguj – od największej do najmniejszej
Zadanie 2.7. Malowanie kamieni i praktyka uważności
Zadanie 2.8. Drugie życie przedmiotów
Zadanie 2.9. Rysowanie i kąpiel leśna
Zadanie 2.10. Stwórz własną mandalę
3. Funkcje wykonawcze
Zadanie 3.1. Wiosna, ach, to ty… – zaplanuj działkę
Zadanie 3.2. Lato, lato, lato, ech że ty! – planowanie działki c.d
Zadanie 3.3. Impreza w plenerze – planowanie
Zadanie 3.4. Impreza tematyczna „polne kwiaty”
Zadanie 3.5. Utwórz słowa – dokończ
Zadanie 3.6. Okiem detektywa – znajdź błędy
Zadanie 3.7. Utwórz obrazy lub sceny z kształtów
Zadanie 3.8. Ułóż słowa z podanych liter
Zadanie 3.9. Zaplanuj wizytę
Zadanie 3.10. Zaplanuj miejsce na zakupione produkty
Zadanie 3.11. Kolorowe sudoku
Zadanie 3.12. Raz prawa, raz lewa
Zadanie 3.13. Palcem po mapie
Odpowiedzi
Zadanie 1.10. Składniki do spaghetti
Zadanie 1.18. Rozwiązanie krzyżówek
Zadanie 1.21. Kształty do zapamiętania
Zadanie 2.1. Cytaty – odczytane hasła
Zadanie 2.2. Przysłowia
Zadanie 3.6. Okiem detektywa – poprawne wyrażenia
Załączniki
Zadanie 1.1. Plansza do zakrywania tekstów/figur
Zadanie 1.6. Plan sanatorium
Zadanie 1.7. Plan poradni
Zadanie 1.8. Plan warzywniaka
Zadanie 1.11. Drzewo genealogiczne
Zadanie 1.14. Kształty do zapamiętania
Noty biograficzne
dr hab. Aneta R. Borkowska, prof. UMCS:
(…) Proponowane ćwiczenia mają różny poziom trudności. To duża zaleta, ponieważ pozwala na dostosowanie ćwiczeń do ogólnych możliwości poznawczych pacjenta, ale też do jego stanu w danym dniu czy w momencie wykonywania ćwiczeń. Mocną stroną zbioru ćwiczeń jest też zróżnicowanie materiału terapeutycznego w zakresie modalności i rodzaju zaangażowanych procesów (…).
Bardzo cenne są też ćwiczenia językowe, angażujące dostęp do zasobów leksykalnych i wymagające użycia strategii przeszukiwania. Pozwalają na trening zarówno systemu językowego, jak i funkcji wykonawczych oraz aktualizacji zasobów poznawczych w pamięci długotrwałej. Kilka ćwiczeń ma charakter zadań twórczych, wymagających od ćwiczącego wyjścia poza schematy myślenia, zatem wspomagają procesy elastyczności umysłowej. Ćwiczenia poznawcze pozwalają na wspomaganie funkcjonowania w zakresie istotnych i koniecznych w codziennym funkcjonowaniu człowieka procesów oraz mogą być wykorzystywane zarówno przez specjalistów zajmujących się rehabilitacją neuropsychologiczną, jak i w samodzielnej pracy przez osoby, które widzą potrzebę poprawy swoich funkcji poznawczych.
Ilona Bidzan-Bluma specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog, trener EEG-Biofeedback, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, asystent w Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. Autorka ponad 20 artykułów naukowych i popularnonaukowych, dot. przede wszystkim neuropsychologii. Pracuje z pacjentami m.in. w prywatnym gabinecie, w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku, prowadząc diagnozy i terapie neuropsychologiczne. W 2014 r. została uhonorowana tytułem Ambasador SM przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego za film dokumentalny SM o osobach chorujących na stwardnienie rozsiane.
Paulina Dąbrowska specjalista psychologii klinicznej. Dyplomowana psychoterapeutka w trakcie procesu certyfikacji PTP (w 2018 r. ukończyła całościowe szkolenie psychoterapeutyczne, atestowane przez Sekcję Naukową Psychoterapii oraz Sekcję Naukową Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Prowadzi konsultacje oraz psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży, oraz terapię par i małżeństw. Od 2015 r. związana zawodowo z Poradnią Zdrowia Psychicznego dla osób dorosłych, gdzie zajmuje się pracą terapeutyczną oraz diagnozą psychologiczną. Od 2016 r. prowadzi prywatny gabinet psychoterapii i pomocy psychologicznej.
Paulina Grenda psycholog w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej, pracuje w Klinice Neurologii z pododdziałem Udarowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie, gdzie prowadzi przyłóżkową i przesiewową diagnostykę neuropsychologiczną oraz terapię neuropsychologiczną. Stosuje też krótkie interwencje terapeutyczne, w których poszukuje spójności objawu z nieświadomymi, adaptacyjnymi konstrukcjami rzeczywistości, które wymagają jego wystąpienia (terapia koherencji i rekonsolidacji pamięci emocjonalnej).
Agata Rudnik twórczyni i dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia w Instytucie Psychologii UG, psycholożka m.in. w Szpitalu MSWiA w Gdańsku, obecnie w trakcie specjalizacji z psychologii klinicznej (dzieci i młodzieży). Przygląda się i bada przede wszystkim jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia i to, jak możemy zadbać o nasz dobrostan. Realizowała staże i stypendia m.in. w Karolinska Institutet, na Uniwersytecie Szkokholmskim, University College London, Birkbeck, University of London oraz na Uniwersytecie Edynburskim.