• Agresja nowe tabu. Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom

Agresja nowe tabu. Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom

 • Autor: Jesper Juul
 • Wydawca: MiND
 • ISBN: 978-83-62445-30-1
 • Data wydania: 2013
 • Liczba stron/format: 144
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 29.90 zł

  26.91 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
DLACZEGO POTRZEBNA JEST NAM I NASZYM DZIECIOM?
Czy agresja u dzieci jest zła? Jak należy na nią reagować? Jak uczyć dzieci radzenia sobie z silnymi emocjami? Co robić, gdy rodzeństwo ze sobą walczy?

Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie?

Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru, lecz ważnym sygnałem dla rodziców i nauczycieli. Ich obowiązkiem jest zrozumienie tego przekazu i nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób. Zamiast potępiać agresję ? mówi Jesper Juul ? trzeba ją przekształcać jej w pozytywne działanie. Tłumienie i potępianie może prowadzić tylko do negatywnych skutków w życiu dorosłym: począwszy od nieumiejętności radzenia sobie w konkurencyjnym środowisku świata współczesnego, a skończywszy na wybuchach niekontrolowanej i brutalnej przemocy.

Jesper Juul pokazuje, jak najlepiej postępować z przejawami agresji u dzieci, jak wspólnie rozładowywać dziecięcą frustrację i jak zamieniać ją w pozytywną energię. Agresywnym dzieciom należy się przede wszystkim zrozumienie, a nie potępienie ? pisze ? ponieważ one tylko naśladują agresywnych dorosłych.

Duński pedagog zwraca także uwagę na dwa rodzaje przemocy u dzieci: przemoc skierowaną na zewnątrz ku innym ludziom oraz przemoc skierowaną ku sobie, czyli tak zwane zachowania autodestrukcyjne. Ta ostatnia bywa często lekceważona przez dorosłych, ponieważ jest mało kłopotliwa dla otoczenia. Dzieci, które tłumią agresję, pogłębiając swoją frustrację, bywają wręcz chwalone za spokój i posłuszeństwo. Tymczasem autodestrukcyjna przemoc zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ idzie w parze z bardzo niskim poczuciem własnej wartości u dzieci i stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia duchowego.

SPIS RZECZY:

PRZEDMOWA

Zdrowie duchowe
Samoświadomość
Agresja u dorosłych

1. NIE CHCEMY PRZEMOCY!

Co to jest agresja?
A jeśli nie, to...!
Agresja między dziećmi

2. ŹRÓDŁA AGRESJI

Gdy agresja wybucha
Kto jest odpowiedzialny
Dzieci są ofiarami
Jak dzieci współdziałają
Źródła prowokacji

3. RADZENIE SOBIE Z AGRESJĄ

Konstruktywna i destrukcyjna agresja
Prawdziwe łobuzy
Rodzice – łobuzy
Rywalizacja między rodzeństwem

4. MORALNOŚĆ CZY ŻYCIE?

5. PIĘĆ KROKÓW

Dialog
Zainteresowanie
Ciekawość
Akceptacja
Osobisty feedback
Droga jest celem
Włączenie w sieć społeczną

6. EMPATIA – REMEDIUM NA PRZEMOC

7. GDY TWOJE DZIECKO STAJE SIĘ AGRESYWNE

Zakończenie

Jesper Juul

duński pedagog i terapeuta rodzinny, jeden z liderów współczesnej rewolucji w podejściu do dzieci. Propagował idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W 2004 roku założył międzynarodową organizację Familylab, która rozwija jego idee i wartości na całym świecie.

Jest autorem wielu książek. Najbardziej znana Twoje kompetentne dziecko (wyd. polskie 2011), stała się światowym bestsellerem. Jest ceniona na równi przez rodziców i profesjonalistów.

W 2012 roku przeszedł ciężką chorobę neurologiczną, która ograniczyła jego działalność wykładową i terapeutyczną. Zmarł 25 lipca 2019 roku.

Niektórzy nazywają mnie ekspertem od wychowania. Jest to określenie zupełnie chybione, ponieważ nie ma ekspertów od wychowania. Można być ekspertem od rozwoju fizycznego dziecka albo od logopedii, ale nie od wychowania. W wychowaniu nie ma jednej słusznej drogi.
Jesper Juul


Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane