Prawo prywatne w przykładach i zadaniach
- Autor: redakcja naukowa Piotr Stec
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-498-1
- Data wydania: 2014
- Liczba stron/format: 334/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
55.00 zł
13.75 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 13.75 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
75% taniej
Dobrego prawnika poznaje się nie po tym, że zna przepisy na pamięć, tylko po tym, że umie je stosować. Dlatego od studenta prawa wymaga się także zrozumienia, jak działają poszczególne instytucje prawa cywilnego i umiejętności zastosowania tej wiedzy do rozwiązywania zadań (kazusów). Nabraniu wprawy w tej trudnej sztuce ma pomóc ten podręcznik. Ucząc się z niego, zaczniesz od konkretnego problemu prawniczego, potem dowiesz się, jak wygląda dana instytucja w teorii i wreszcie – jak ta teoria przekłada się na rozwiązanie postawionego na wstępie problemu. Nie koniec na tym – każdy rozdział zawiera dodatkowo wskazówki, skąd możesz dowiedzieć się więcej i zadania do samodzielnego opracowania.
Oddawany do rąk czytelnika podręcznik nie ma zastąpić tradycyjnego wykładu prawa cywilnego, lecz jest jego uzupełnieniem. Korzystając z niego, łatwiej ci będzie przygotować się do rozwiązywania zadań na ćwiczenia i nauczyć się myśleć jak prawnik.
Spis treści:
Wykaz skrótów
Słowo wstępne
Wprowadzenie. Zacznij myśleć jak prawnik!
Jak korzystać z tej książki?
Poznaj rodzinę Kowalskich!
Rozdział 1. Uczestnicy obrotu cywilnoprawnego. Kto jest kim i jakie czynności może podejmować – uwagi o podmiotowości prawnej i filiacji
Rozdział 2. O stosunkach (rzecz jasna cywilnoprawnych)
Rozdział 3. Prawa podmiotowe i ich ochrona
Rozdział 4. Czynność prawna
Rozdział 5. Przedmioty stosunku cywilnoprawnego
Rozdział 6. Posiadanie
Rozdział 7. Jak dobrze być właścicielem nieruchomości, czyli własność i współwłasność według prawa cywilnego
Rozdział 8. Ograniczone prawa rzeczowe (a przy okazji użytkowanie wieczyste)
Rozdział 9. Zobowiązanie
Rozdział 10. Umowa
Rozdział 11. Czyny niedozwolone
Rozdział 12. Bezpodstawne wzbogacenie
Rozdział 13. Jak prawidłowo płacić i spełniać inne świadczenia, czyli wykonywanie i przekształcanie zobowiązań
Rozdział 14. Gdy coś z czynnością prawną poszło nie tak... (wady oświadczeń woli, nieważność czynności, przekroczenie granic swobody umów, wyzysk)
Rozdział 15. Waloryzacja i nadzwyczajna zmiana okoliczności
Rozdział 16. Skutki niewykonania i nienależytego wykonania zobowiązania, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności za jakość rzeczy
Rozdział 17. Następstwo prawne inter vivos, wybrane umowy
Rozdział 18. Następstwo prawne mortis causa
Wykaz podstawowej literatury
dr hab. Monika Jagielska, Uniwersytet Śląski w Katowicach:
Do szczególnie cennych atutów recenzowanego opracowania zaliczyłabym: nowatorskość ujęcia, istotnie odbiegającego od tradycyjnej formuły podręcznikowej; bardzo interesujące i dobrze przygotowane kazusy, obejmujące złożone stany faktyczne, a jednocześnie mocno osadzone w realiach życiowych; bardzo dobrą koncepcję podręcznika – rozpoczynającego się od postawienia konkretnych „życiowych” problemów, poprzez wywód teoretyczny (jednakże bardzo przejrzyście poprowadzony), ponowne postawienie pytań i – dopiero na końcu – udzielenie odpowiedzi. Docenić należy także swoistą lekkość opracowania oraz dużą dawkę dowcipu i erudycji w opisie kazusów, a niekiedy i ich rozwiązań.
Wydaje się, że opracowanie to powinni zwłaszcza docenić studenci lubiący wyzwania intelektualne, chcący nauczyć się myślenia prawniczego, pragnący zrozumieć o co w prawie chodzi, a nie tylko opanować treści pamięciowo.