Ochrona środowiska a integracja europejska. Doświadczenia polskie
- Autor: Ewa Mazur-Wierzbicka
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-632-8
- Data wydania: 2012
- Liczba stron/format: 254/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
58.00 zł
29.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 29.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Monografia porusza istotną, aktualną i interesującą problematykę dotyczącą wewnętrznych efektów integracji Polski z Unią Europejską w dziedzinie ochrony środowiska. Wypełnia ona lukę na polskim rynku wydawniczym z tego zakresu. Publikacja wpisuje się w rozważania nurtu ekonomii środowiska i zasobów naturalnych. Autorka kompleksowo przedstawia problematykę gospodarowania zasobami naturalnymi i ochrony środowiska w teorii ekonomii i rozwoju społeczno-gospodarczym. Zwraca szczególną uwagę na koncepcję zrównoważonego rozwoju w kontekście proekologicznego nurtu gospodarczego Unii Europejskiej i Polski. Ukazuje działania podejmowane na rzecz ochrony środowiska w ramach Unii Europejskiej i Polski w przekroju czasowym. Istotnym walorem pracy są przeprowadzone analizy z zakresu gospodarowania zasobami naturalnymi i ich ochrony oraz ekonomicznych aspektów ochrony środowiska. Oparte są one na gruntownie i rzetelnie opracowanym materiale statystycznym i źródłowym. W pracy wykorzystano bogatą literaturę przedmiotu krajową i zagraniczną, liczne akty prawne, krajowe i unijne, oraz szereg dokumentów rządowych, strategii, programów bezpośrednio i pośrednio związanych z problematyką ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych.
prof. zw. dr hab. Marek Górski, Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji, Uniwersytet Łódzki:
Opracowanie oparto na ciekawej i ważnej tezie wyjściowej, zgodnie bowiem z założeniami przyjętymi we wstępie ma ono być próbą „zidentyfikowania i przestawienia zmian, jakie dokonały się w Polsce w obszarze ochrony środowiska i racjonalnego wykorzystania zasobów w związku z członkostwem w Unii Europejskiej” (…). Założenie to należy ocenić bardzo pozytywnie, takie spojrzenie na wewnętrzne efekty integracji praktycznie dotychczas nie zaistniało.
Ewa Mazur-Wierzbicka
dr, adiunkt w Katedrze Mikroekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół ekologicznych procesów gospodarowania oraz proekologicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Jest autorką wielu publikacji naukowych powiązanych z jej zainteresowaniami naukowymi.