Uczniowie czarnoksiężnika. Zło potężne naszymi słabościami
- Autor: Wojciech Roszkowski
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-489-8
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 200/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
38.00 zł
19.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 19.00 zł
50% taniej
Tytuł odnosi się do różnych zjawisk i postaci, które uważając, że spełniają wymogi „nowoczesności” przyczyniają się do niszczenia cywilizacji. Książka jest zbiorem kilkudziesięciu esejów o różnych wydarzeniach i zjawiskach kultury w Polsce i na świecie napisanych z literacką swadą i całkowitym brakiem politycznej poprawności, choć bez intencji obrażania nikogo. Inspiracją niektórych esejów są doświadczenia Autora z posłowania do Parlamentu Europejskiego.
Patron medialny: Partner wydania:
TRZY KOLORY PO NOWEMU
» Wojciech Roszkowski: Nie bójmy się polemizować! - wywiad z autorem »
» histmag.org »
prof. Zbigniew Stawrowski, filozof polityki, profesor w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytucie Studiów Politycznych PAN, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie:
Uczeń czarnoksiężnika to – wedle poematu Goethego – ktoś, kto uwierzywszy w swoją wszechmoc, rozpoczął sekwencję wydarzeń, nad którymi utracił kontrolę. Życie i działanie współczesnego człowieka wydaje się coraz bardziej odpowiadać temu obrazowi, nic więc dziwnego, że tak właśnie zatytułował swoją najnowszą książkę prof. Wojciech Roszkowski. Książka ta stanowi zbiór krótkich esejów, w których wybitny historyk, ale i osoba publiczna – były europoseł – nie tylko opisuje zjawiska cywilizacyjne mogące słusznie budzić nasz niepokój, ale również stara się je ukazać na bardziej jasnym tle. W kolejnych tekstach powraca prosta myśl: wbrew pomysłom przebudowy świata, głoszonym w różnych dziedzinach życia przez niezliczonych „proroków” postępu i pełnej swobody od wszystkiego, istnieją w naszym świecie trwałe punkty odniesienia. Dzięki nim, czarnoksiężnikom i ich uczniom, skłonnym do magicznego, manipulacyjnego stosunku do świata, możemy przeciwstawić zdrowy rozsądek, odpowiedzialność oraz szacunek wobec sensu słów i samej rzeczywistości. Autor, choć nie boi się ostrych polemik i często odwołuje się w nich do ironii, ma naturalne wyczucie oczywistych granic, których wobec drugiego człowieka – kogoś o najbardziej nawet szalonych i szkodliwych poglądach – nigdy nie wolno przekroczyć.
Bronisław Wildstein, publicysta, dziennikarz i pisarz:
Uczniowie czarnoksiężnika igrają z mocami, których natury nie znają i nie potrafią ich kontrolować. Ich beztroska naznaczyła nasz świat. Jeśli chcemy rozpoznać efekty ich działań, jeśli chcemy zrozumieć, dlaczego nieograniczona wolność czy równość stają się swoimi zaprzeczeniami, w miejsce odrzuconego Boga pojawia się zwykły przesąd, a zakwestionowanie tradycyjnych zasad zmusza do przyjmowania naiwnych dogmatów – czytajmy Wojciecha Roszkowskiego.
Wojciech Roszkowski
prof. dr hab., ekonomista i historyk, kierownik Zakładu Europy Środkowowschodniej Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Katedry Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas w Warszawie. Specjalista w dziedzinie historii najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej, w tym historii gospodarczej. Fellow International Wilson Center for Scholars w Waszyngtonie i visiting professor na University of Maryland w College Park (1988–89), prorektor Szkoły Głównej Handlowej (1990–93), dyrektor ISP PAN (1994–2000), Kościuszko Chair of Polish Studies na University of Virginia w Charlottesville (2000–04), poseł do Parlamentu Europejskiego (2004–09). Autor m.in. „Najnowszej historii Polski”, pierwotnie wydanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert, wielokrotnie wznawianej po 1990 r. pod nazwiskiem Roszkowski, skróconej jej wersji „Historia Polski 1914–2001”, a także książek „Gospodarcza rola większej prywatnej własności ziemskiej w Polsce 1918–1939” (1986), „Land Reforms in East Central Europe after World War One” (1995) i „Półwiecze. Historia polityczna świata po 1945 roku” (1997), współredaktor i autor „Biographical Dictionary of Central and Eastern Europe” (New York 2008).