Podstawy socjotechniki dla politologów, polityków i nie tylko
- Autor: Mirosław Karwat
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7930-301-4
- Data wydania: 2014
- Liczba stron/format: 286/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
55.00 zł
49.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 49.50 zł
10% taniej
Książka stanowi pierwszy w Polsce podręcznik systematyzujący podstawy wiedzy z socjotechniki, objaśniający podstawowe pojęcia i zależności. W odróżnieniu od nastawienia dominującego w publikacjach z zakresu teorii polityki, socjologii polityki oraz socjotechniki politycznej w książce Autor wyraźnie podkreśla, że realistyczne i praktycznie użyteczne badanie, nauczanie oraz wdrażanie socjotechniki w oddziaływaniach politycznych nie może ograniczać się do uprawnień i narzędzi działania formalnych lub nawet nieformalnych ośrodków władzy, organów kierowniczo-decyzyjnych. Co więcej, że nawet nie powinno się od tego zaczynać. Dowodzi, że kluczowym dla zrozumienia i dla praktycznego współtworzenia oraz przekształcania życia politycznego jest pojęcie wpływu, a nie władzy. Zaś wpływ wywierają w życiu politycznym siły społeczne i podmioty o bardzo różnym statusie i potencjale.
Spis treści:
Wstęp
Część pierwsza. SOCJOTECHNIKA JAKO KONKRETYZACJA PRAKSEOLOGII
I. Czym jest socjotechnika?
II. Technika, psychotechnika, socjotechnika
III. Działanie
IV. Efektywność działania. Kryteria, warunki i bariery
Część druga. KLASYCZNE „CZYSTE” METODY DZIAŁANIA
V. Perswazja
VI. Podstęp
VII. Przymus
VIII. Przemoc
IX. Osobliwości i pokrewieństwa metod jednorodnych
X. Determinanty wyboru metod działania
Część trzecia. ODDZIAŁYWANIA HYBRYDOWE I SYNDROMATYCZNE
XI. Sugestia – posiłkowa i transgresywna forma wpływu
XII. Rodzaje i funkcje sugestii
XIII. Terror
XIV. Terroryzm
XV. Socjotechnika non violence, czyli walka bez użycia przemocy
Podsumowanie
Spis schematów
prof. nadzw. UW Mirosław SUŁEK:
Prof. Mirosław Karwat podjął się bardzo ambitnego zadania – napisania podręcznika do socjotechniki jako – co zrozumiałe – nauki prakseologicznej. Pracę cechuje wielka dyscyplina merytoryczna, metodologiczna i formalna. (…) Książka została określona jako podręcznik, ale jest to podręcznik dla zaawansowanych, a przy tym cierpliwych i sumiennych czytelników. Ze względu na mistrzowskie posługiwanie się słowem, może być swego rodzaju przewodnikiem dla tych, którzy chcą ulepszyć swoją sztukę pisarską.
Przedstawioną mi do zrecenzowania książkę Pana prof. Mirosława Karwata (…) uważam za wielkie osiągnięcie naukowe i dydaktyczne (…).
prof. nadzw. UWr. Leszek SOBKOWIAK:
Podkreślić pragnę znaczenie kilku istotnych założeń przyjętych i rozwijanych przez Autora (…). Po pierwsze, przekonanie, że nie ma sensownej socjotechniki empirycznej – jako racjonalnego działania, bez jej teoretycznej podbudowy w postaci wiedzy prakseologicznej, socjologicznej i psychologicznej. Można tutaj przywołać wzorzec klasycznej socjotechniki, postulujący wysiłek poznawczy i praktyczny w następującym ciągu: wiedza (interdyscyplinarna) – dyrektywy socjotechniczne – działania socjotechniczne.
Po drugie, konieczność przeciwstawienia się rozpowszechnionym w ostatnich dekadach dwóm zjawiskom: manierze wąskiego rozumienia socjotechniki jako użytecznego narzędzia osiągania celów (zwłaszcza przez wykorzystywanie metod manipulacji), oraz ekspansji takich rynkowo i ściśle pragmatycznie zorientowanych dyscyplin i praktyk, jak na przykład marketing, Public Relations czy reklama. W ekspansji tej nie byłoby nic złego, ale pod warunkiem nie zapominania o metodologicznym i teoretycznym dorobku prakseologii i socjotechniki. Uwzględnianie tego dorobku powinno być podstawą i swoistym gwarantem naukowego charakteru i praktycznej użyteczności wspomnianych dyscyplin.
Mirosław Karwat profesor nauk humanistycznych, politolog, kierownik Zakładu Filozofii i Teorii Polityki w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wyspecjalizowany w problematyce teorii polityki i socjotechniki, a zwłaszcza w takich zagadnieniach jak: mechanizmy życia politycznego, patologie aktywności i działalności politycznej, manipulacyjne formy i taktyki oddziaływania politycznego. Członek Komitetu Nauk Politycznych PAN.
![]() | ![]() |