Mechanizmy rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Wydanie 3
- Autor: Jolanta Zombirt
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-544-4
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 622/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
95.00 zł
85.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 85.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Jesteśmy świadkami rozwoju struktur i mechanizmów Unii Europejskiej. Prezentowana książka jest odpowiedzią na potrzebę śledzenia zmian, które się dokonują w wybranych aspektach rynku wewnętrznego. Punktem wyjściowym są w lekturze kolejne etapy integracji europejskiej. W integracji bowiem należy szukać skutków i następstw utworzenia rynku wewnętrznego. Rynek wewnętrzny zrodził się w wyniku uchwalenia Jednolitego Aktu Europejskiego, jako efekt funkcjonowania wspólnego rynku i unii celnej. Jego następstwem stała się z kolei Unia Gospodarcza i Walutowa, która dała możliwość posługiwania się wspólnym pieniądzem. Rynek wewnętrzny nie jest celem samym w sobie. Jego istotą jest dążenie do osiągnięcia celów związanych między innymi ze zrównoważonym i trwałym rozwojem, wysokim poziomem zatrudnienia oraz spójnością gospodarczą i społeczną. Swobody przepływu towarów, usług, kapitału i osób, które są podstawami rynku wewnętrznego, nabierają innego wymiaru dla państw, które, przystępując do Unii, mogą z nich korzystać.
Ważnymi z punktu widzenia rozwoju naszego kraju są rozdziały traktujące o polityce regionalnej. W sposób kompleksowy wyjaśniają one zasady działania polityki spójności, funduszy strukturalnych oraz sposobu ich zaprogramowania w Polsce. Szczególnie ważne są rozdziały mówiące o perspektywie finansowej 2007-2013, gdyż Polska jest w tym okresie największym beneficjentem środków unijnych i niezwykle istotna jest świadomość tego faktu oraz praca nad kolejnymi etapami wdrażania nowych programów operacyjnych. Fundusze unijne są drugim po Wspólnej Polityce Rolnej największym obszarem objętym wspólnotowym budżetem, o którym mówi się, że jest wyrazem unijnych polityk. Znajduje on odzwierciedlenie także w niniejszej lekturze.
Przedmowa
prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska:
Autorka podaje wiele przykładów stanowiących ilustracje do omawianych przypadków i przepisów. Metoda prezentacji studiów przypadku ułatwia zrozumienie stosowanych w UE mechanizmów i rozwiązań oraz ilustruje, jak w praktyce realizowane są przepisy unijne, zawarte w dyrektywach wyznaczających pole manewru państwom członkowskim UE. Pokazuje ile decyzji wynika z procesu „delegowania na poziom unijny praw suwerennych państw członkowskich i gromadzenia ich na tym poziomie”, a ile decyzji nadal pozostaje w gestii samych państw członkowskich. Ta sfera współpracy jest opisana w recenzowanej książce jasno i zrozumiale, co stanowi z pewnością jej walor, bo winnych publikacjach te dwa poziomy decyzyjne nie są tak jasno oddzielone i różnice między nimi są mgliste i zacierają się. Opracowanie jest bogato ilustrowane statystykami pochodzącymi z dokumentów, w których określa się zasady finansowania Unii, jej polityki i określa się zasoby finansowe wykorzystywane jako instrumenty wykorzystywane w ramach prowadzonej polityki unijnej. Statystyki te sięgają wstecz, ale przede wszystkim, obok historii, pokazują obecną strukturę finansów UE, dla której podstawę tworzą obecne Ramy Finansowe 2007-2013.
Jolanta Zombirt
doktor habilitowany ekonomii, magister filologii orientalnej, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytucie Europeistyki. Była dziennikarką w„Gazecie Bankowej”, doradcą ministra w Biurze ds. Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej (1993), pracowała w Powszechnym Banku Kredytowym, Banku Handlowym, Kredyt Banku. W latach 2002–2007 zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty ds. Rozwoju Rynków Finansowych w Departamencie Systemu Finansowego NBP. Współpracuje z miesięcznikiem finansowym BANK.