• Metoda i wyobraźnia. Lekcje twórczości w klasie 3. Część 3

Metoda i wyobraźnia. Lekcje twórczości w klasie 3. Część 3

 • Autor: Elżbieta Płóciennik Monika Just Anetta Dobrakowska Joanna Woźniak
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8085-805-3
 • Data wydania: 2020
 • Liczba stron/format: 152/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 45.00 zł

  40.50 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Metoda i wyobraźnia to seria książek metodycznych z propozycjami lekcji kreatywności w nauczaniu wczesnoszkolnym.

Prezentowana część 3 przybliża zasady i metodykę pedagogiki twórczości na poziomie wczesnej edukacji. Zaprezentowano w niej przykłady ćwiczeń dla uczniów z klas 3 szkoły podstawowej pobudzających i rozwijających twórczość w różnych formach aktywności, szczególnie poprzez myślenie dywergencyjne, pytajne i kombinatoryczne. Ćwiczenia dla uczniów z klasy 3 wymagają umiejętności czytania ze zrozumieniem, współdziałania w zespołach podczas rozwiązywania problemów o charakterze otwartym, poszukiwania i prezentowania oryginalnych pomysłów, a także dokonywania oceny oryginalności i przydatności wytworów przez argumentowanie ich niepowtarzalności. Ćwiczenia można realizować jako odrębne zabawy stymulujące twórczość indywidualną lub zespołową albo w zestawach – na potrzeby lekcji o określonych celach lub tematyce. Stopień trudności ćwiczeń pozwala indywidualizować ich wykorzystanie w zależności od doświadczeń i zdolności uczniów – na niższych lub wyższych etapach edukacji w zależności od potrzeb i możliwości uczniów.

Oprócz funkcji wspierającej nauczyciela w organizacji i realizacji lekcji rozwijających twórczość uczniów, książka pełni także funkcję inspirującą i stymulującą nauczyciela do poszukiwania własnych środków edukacji użytecznych w lekcjach twórczości.

Książka będzie przydatna dla studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz wychowawców i edukatorów z różnych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Spis treści:

Wstęp

I. Rozgrzewka twórcza

Techniki interpersonalne
Techniki ćwiczące percepcję i uwagę
Techniki rozwijające umiejętność współdziałania w grupie

II. Dostrzegamy i definiujemy problemy – rozwijanie myślenia pytajnego

III. Rozwiązujemy problemy – rozwijanie płynności, giętkości i oryginalności myślenia

IV. Uczymy się technik Twórczego Rozwiązywania Problemów


Techniki prowadzące do kombinacji
Techniki prowadzące do transformacji

V. Drama kreatywna i twórczy ruch – rozwijanie ekspresji twórczej

VI. Oceniamy i doskonalimy pomysły – rozwijanie zdolności  elaboracyjnych

VII. Propozycje lekcji twórczości


Karty pracy


Elżbieta Płóciennik
doktor nauk humanistycznych, nauczyciel dyplomowany ze stażem 25 lat pracy zawodowej w przedszkolu, od 2008 roku nauczyciel akademicki, od 2009 roku adiunkt w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej na Wydziale Nauk o Wychowaniu w Uniwersytecie Łódzkim. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. Wykładowca w różnych szkołach wyższych, prowadzi teoretyczne i praktyczne zajęcia dydaktyczne m.in. z tematyki dydaktyki twórczości, pedagogiki przedszkolnej czy diagnozy i terapii nauczycielskiej. Autorka techniki obrazków dynamicznych, stymulującej myślenie i wyobraźnię. Popularyzatorka psychopedagogiki kreatywności, współautorka publikacji dotyczących wykorzystania pedagogiki twórczości w edukacji oraz autorka wielu artykułów o stymulowaniu zdolności, twórczości oraz mądrości dziecka w różnych czasopismach naukowych i publikacjach.

Książki tego autora

Monika Just
dr nauk społecznych w zakresie pedagogiki twórczości; trener twórczego myślenia, pedagog, edukator, licencjonowany superwizor treningu twórczości Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na studiach podyplomowych. Trener firmy szkoleniowej KOMPETEA z siedzibą w Warszawie, trener Szkoły Umiejętności Miękkich PASJA oraz Fundacji Kolorowo w Łodzi. Popularyzatorska psychopedagogiki twórczości i zdolności. Realizatorka treningiów Twórczego Myślenia dla sektora Administracji Publicznej, Biznesu Oświaty i Edukacji oraz szkolenia z zakresu nauczania twórczości, myślenia projektowego (Design Thinking) w ramach projektów lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu rozwijania kompetencji miękkich, twórczego rozwiązywania problemów oraz technik heurystycznych i metod pobudzających wyobraźnię i aktywizujących myślenie.

Książki tego autora

Anetta Dobrakowska
malarka, magister sztuki, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. Wieloletni nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz plastyki w szkołach i ośrodkach pozaszkolnych. Organizatorka warsztatów plastycznych dla dzieci i ich rodziców, a także dla nauczycieli w ramach przedszkolnego doskonalenia zawodowego. Autorka licznych opowiadań, wierszy dla dzieci, projektów okładek oraz szaty graficznej do publikacji metodycznych.

Książki tego autora

Joanna Woźniak
absolwentka Pedagogiki Wieku Dziecięcego w Uniwersytecie Łódzkim, nauczyciel wychowania przedszkolnego. Autorka scenariuszy i ćwiczeń wspierających twórcze myślenie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Pakiet: Metoda i wyobraźnia

110.00 zł Cena netto: 104.76 zł

Terapia logopedyczna i pedagogiczna...

40.50 zł 45.00 zł Cena netto: 38.57 zł

Terapia logopedyczna i pedagogiczna...

41.40 zł 46.00 zł Cena netto: 39.43 zł

Terapia logopedyczna i pedagogiczna...

41.40 zł 46.00 zł Cena netto: 39.43 zł

Terapia logopedyczna i pedagogiczna...

41.40 zł 46.00 zł Cena netto: 39.43 zł

Jak zaangażować uczniów w naukę i z...

37.80 zł 42.00 zł Cena netto: 36.00 zł

Szkoła przyjazna kreatywności. Czyn...

54.00 zł 60.00 zł Cena netto: 51.43 zł

Najczęściej kupowane