Instytucjonalna resocjalizacja nieletnich. Wyzwania i perspektywy rozwoju
- Autor: Grzegorz Kudlak redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-165-8
- Data wydania: 2016
- Liczba stron/format: 165/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
40.00 zł
36.00 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 36.00 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Publikacja zwraca uwagę na problematykę oferty resocjalizacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży z poważnymi kłopotami z zachowaniem norm społecznych. Wspólnym celem instytucji publicznych, kierujących swoją aktywność do tej grupy powinno być skuteczne podejmowanie działań w celu zapobiegania dalszej demoralizacji. Każda z instytucji, i każdy z pomysłów pomocy małoletnim popełniającym przestępstwa zasługuje więc na rozważenie oraz rzetelną ocenę ewaluacyjną skuteczności tych działań.
W publikacji podjęto rozważania nt. funkcjonowania zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. Problematykę ujęto z perspektywy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej, dostarczając wiedzy i nowych koncepcji dotyczących aktualnych wyzwań i perspektyw rozwoju tych instytucji w Polsce.
Spis treści:
Wstęp
Czy i jakie obecnie potrzebne jest instytucjonalne oddziaływanie resocjalizacyjne wobec nieletnich (zaproszenie do dyskusji)
Krystyna Ostrowska
Uniwersytet Warszawski
Węzłowe problemy modelu postępowania z nieletnimi w Polsce
Paweł Kobes
Uniwersytet Warszawski
Funkcjonowanie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych w perspektywie potrzeb polityki państwa i aktualnych zmian prawno-organizacyjnych
Marek Łukasiewicz
Schronisko Dla Nieletnich W Gackach
Diagnoza psychologiczno-pedagogiczna w sprawach nieletnich a kierunki oddziaływań terapeutyczno-resocjalizacyjnych
Aleksandra Szymanowska
Wyższa Szkoła Finansów I Zarządzania W Warszawie
Oddziaływania resocjalizujące na nieletnich w nurcie inkluzji społecznej
Adam Szecówka
Uniwersytet Wrocławski
Zagadnienia recydywy nieletnich w świetle badań zagranicznych i polskich
Beata Czarnecka-Dzialuk
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, INP PAN
Katarzyna Drapała
Instytut Wymiaru Sprawiedliwości
Resocjalizacja i prewencja: doświadczenia programu Nurse-Family Partnership
Dagmara WoźniakowsKa-Fajst
Uniwersytet Warszawski
Samousprawiedliwianie zachowania a zachowania dewiacyjne młodzieży
Wojciech Wypler
Uniwersytet Warszawski
Kontekst rodzinny w kształtowaniu się negatywnych postaw społecznych młodzieży
Ewa Kiliszek
Uniwersytet Warszawski
Kompetencje społeczne nieletnich przestępców
Grzegorz Kudlak
Uniwersytet Warszawski
prof. dr hab. Władysław Misiak:
Niewątpliwym walorem recenzowanego opracowania zbiorowego jest interdyscyplinarne ujęcie wielu problemów, przez uwzględnienie kontekstowe w odwołaniu się do dorobku koncepcyjnego i badawczego takich dyscyplin, jak kryminologia, psychologia, pedagogika, prawo, antropologia społeczna. (…) Ze względu na doniosłość społeczną analizowanych w książce problemów oraz przystępność zastosowanego ujęcia i języka, można się spodziewać, że spotka się ona z zainteresowaniem badaczy i specjalistów zajmujących się na co dzień problemami młodzieży współczesnej, a także szerszymi kręgami czytelników.
Grzegorz Kudlak doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii KUL, mgr lic. teologii (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie), magister psychologii (UKSW), psychoterapeuta, adiunkt w Zakładzie Psychologii Dewiacji w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył staże kliniczne, min. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Klinika Nerwic w Warszawie (1998), Areszcie Śledczym w Warszawie Służewcu na Oddziale skazanych uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych (2002), NZOZ Poradni Uzależnień w Warszawie (2002-2004), Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu (2003-2004). W pracy naukowej skupia się na psychologii klinicznej, sądowej oraz resocjalizacji. Podejmuje zagadnienia dotyczące zaburzeń osobowości, niedostosowania społecznego, uzależnień i przemocy, również w kontekście związków z przestępczością i terapią więźniów, z którymi pracował w latach 1997-2001. Zawodowo zajmuje się psychoterapią indywidualną, par, oraz terapią grupową, prowadzi grupy rozwojowe (12 kroków), pracuje także z młodzieżą przebywającą w Schronisku dla Nieletnich w Warszawie. Podejmuje tematy związane z psychologią penitencjarną i kliniczną, między innymi zagadnienia skuteczności psychoterapii, w tym terapii uzależnień w warunkach więziennych, jej związków z predyspozycjami psychicznymi i osobowościowymi skazanych oraz wpływu na efekty resocjalizacyjne. Badania poszerza również o problematykę przestępczości nieletnich na przykładzie wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
redakcja naukowa