Arteterapia w działaniu. Propozycje warsztatów i działań arteterapeutycznych
- Autor: Anna Glińska-Lachowicz redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-022-4
- Data wydania: 2016
- Liczba stron/format: 186/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
48.00 zł
43.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 43.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Książka zawiera 15 scenariuszy warsztatów bazujących na różnorodnych technikach arteterapeutycznych. Czytelnicy znajdą tu m.in. działania oparte na muzykoterapii, teatroterapii, filmoterapii, choreoterapii, terapii poprzez ekspresję plastyczną (wizualną), a także działania, które proponują różnorodność sztuk. Autorzy opisywane przez siebie warsztaty przeprowadzili wielokrotnie – sprawdzali je, modyfikowali, zbierali ciekawe doświadczenia, którymi zechcieli podzielić się z innymi. Książka pokazuje jak należy pracować przy pomocy działań arteterapeutycznych, jakich błędów się wystrzegać, jakie są możliwości przekształcania czy modyfikowania różnego typu działań. Prezentuje prawdziwą arteterapię – nie zniekształcone działania z zakresu plastyki i muzyki lub z zakresu terapii zajęciowej. Propaguje działania arteterapeutyczne spełniające europejskie standardy. Teksty z jakimi spotka się czytelnik mają zainspirować, pobudzić kreatywność, dać bodziec do dalszej pracy.
Książka skierowana do arteterapeutów, ale również do pedagogów, psychologów, terapeutów, nauczycieli, wychowawców, pielęgniarek i osób pracujących w szpitalach jako personel „niemedyczny” oraz studentów.
Spis treści:
Wstęp
WARSZTATY
Wgląd, wzmacnianie i dokonywanie zmiany za pomocą kreacji wizualnej
Robert Bartel
Bębny afrykańskie w terapii dźwiękiem
Janusz Czarnecki
Misy i gongi tybetańskie – terapia dźwiękiem wg Petera Hessa
Janusz Czarnecki
Techniki oparte na wchodzeniu w rolę w warsztatowej pracy z grupą
Agnieszka Franczyk, mgr Barbara Beuth
Terapeutyczna rola metaxis w dramie edukacyjnej
Alicja Gałązka
Wytańczyć swoją mandalę
Anna Glińska-Lachowicz
Mandala w twórczym samorozwoju i arteterapii
Wiesław Karolak
Arteterapia w pracy z dziećmi nadpobudliwymi
Radosława Langer-Skorupa
Doświadczenia autobiograficzne jako możliwość wspomagania twórczego rozwoju
Kamila Lasocińska
Ja i mój taniec wewnętrzny. Improwizacje psychomotoryczne tańca wewnętrznego (IPTW©). Wykorzystanie choreoterapii w leczeniu osób chorujących na depresję
Anna Rojewska-Nowak
„Tańce na siedząco” jako specyficzna forma ruchu z muzyką
Krzysztof Stachyra
Teatroterapia „Album tożsamości”
Anita Stefańska
„Wyzwól siebie – action painting”
Magdalena Tarasiuk-Waga, Katarzyna Tarasiuk-Chyrzyńska
Improwizacje Żywiołów i Terapeutyczny Teatr Tańca
Mateusz Wiszniewski
Radosna kinezjologia
Joanna Zwoleńska
Zakończenie
prof. dr hab. Wita Szulc:
Większość Autorów recenzowanej książki to postaci dobrze znane w środowisku arteterapeutów, najwyższej klasy profesjonaliści reprezentujący główne dziedziny terapii przez sztukę, o nazwiskach, które są gwarancją fachowości i oryginalności proponowanych warsztatów...
Anna Glińska-Lachowicz doktor, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Resocjalizacyjnej Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Pedagog resocjalizacyjny, tancerz i instruktor tańca, certyfikowany arteterapeuta KAJROS, choreoterapeuta, instruktor improwizacji ruchu i symboliki ciała (Instytut Tańca, Essen), jako pierwsza w Polsce prowadzi terapię tańcem dla osób pozbawionych wolności. Autorka i koordynatorka nowatorskiego projektu Wyspa, promującego terapię tańcem jako elementu oddziaływań resocjalizacyjnych (Areszt Śledczy w Opolu i Oddział Zewnętrzny Opole). Od ponad 10 lat propaguje walory choreoterapii i arteterapii w oddziaływaniach resocjalizacyjnych, terapeutycznych i edukacyjnych, w szczególności wobec osób nieprzystosowanych społecznie. Prowadzi szkolenia dla pracowników Służby Więziennej, nauczycieli i pedagogów, pracowników DPS-ów, psychologów i terapeutów, a także przyszłych arteterapeutów i choreoterapeutów. Ma ponad: 16 lat doświadczeń zawodowych, 1000 godzin przebytych szkoleń, 70 wygłoszonych referatów na konferencjach naukowych, 2000 godzin na parkiecie.
redakcja naukowa