• Arteterapia. Transformacje

Arteterapia. Transformacje

 • Autor: Wiesław Karolak Barbara Karolak
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8270-244-6
 • Data wydania: 2023
 • Liczba stron/format: 126/B5
 • Oprawa: miękka/kolor

Cena detaliczna

 • 55.00 zł

  49.50 zł

 • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 49.50 zł

  10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Książka Arteterapia. Transformacje jest kolejną publikacją w serii wydawnictwa Difin poświęconej sztuce i arteterapii. Ma formę przewodnika po różnych metodach prowadzących do szeroko pojętej transformacji. Opisano w niej sposoby i techniki transformacji terapeutycznych w psychiatrii, psychologii i sztuce. Spośród dziesiątków realizowanych przez Autorów warsztatów zostały wybrane takie, na których przykładzie można zaobserwować sposób rozwiązywania najczęstszych trudności pojawiających się w tego typu przedsięwzięciach. Każdy opis warsztatu zawiera założenia, koncepcję działań, polecenia, krótki opis realizacji, sposób prezentacji i opinie uczestników na temat metody i jej efektywności oraz odczucia związane z realizacją.

Książka składa się z dwóch rozdziałów.
Rozdział pierwszy poświęcony jest rozważaniom, czym jest transformacja w różnych ujęciach.
Rozdział drugi (praktyczny) to trzynaście podstawowych jednostek mediów artystycznych. Każda jednostka składa się z trzech warsztatów zrealizowanych przez autorów publikacji w różnych miejscach, z różnymi uczestnikami i z różnymi przesłaniami. Warsztaty uzupełnione są kolorowymi fotografiami, co pozwala na dokładne ich zrozumienie i odczucie atmosfery działania oraz przybliżenie powstałych rezultatów.

Książka nie jest klasycznym podręcznikiem. Jest zbiorem przykładów działań arteterapeutycznych, które mogą stać się pretekstem, inspiracją do wykorzystania przez prowadzących różne własne projekty arteterapeutyczne, warsztaty, ćwiczenia z grupami biorącymi udział w zajęciach arteterapii. Może też być kierunkowskazem dla poszukujących odpowiedzi, na czym skupić swoje działania. Publikacja jest ofertą dla osób poszukujących zmiany w życiu codziennym, w pracy, w środowisku, w którym żyją. Z książki tej, jak z przewodnika, korzystać będą mogli wszyscy, którzy poszukują atrakcyjnych metod pracy z projektami arteterapeutycznymi, warsztatami, ćwiczeniami dającymi radość tworzenia i polepszenie zdrowia w ujęciu holistycznym.

Patronat:                

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1. Transformacje

Rozdział 2. Realizacje

2.1. Rysunek
2.1.1. Rysunek pięcioma ołówkami
2.1.2. Rysowanie mydłem krawieckim na tkaninie
2.1.3. Rysunek na śniegu
2.2. Malarstwo
2.2.1. Metoda dziesięciu palców
2.2.2. Ręka w rękę, dłoń w dłoń…
2.2.3. Spray art
2.3. Płaskorzeźba
2.3.1. Kompozycja z masą solną
2.3.2. W bieli
2.3.3. Białe i czarne
2.4. Rzeźba
2.4.1. Rzeźby z kartonu. Coś z niczego
2.4.2. W składzie drewna
2.4.3. Mój pomnik
2.5. Obiekt artystyczny
2.5.1. Porządkowanie
2.5.2. Plastikowy obiekt
2.5.3. Kolorowe ule
2.6. Instalacja (Sztuka instalacji)
2.6.1. Moje miejsce
2.6.2. Przedmioty
2.6.3. Witryny sklepowe
2.7. Kolaż
2.7.1. Gazetowy kolaż. Mój kolażowy portret
2.7.2. Makulaturowy kolaż
2.7.3. Portret marzenie
2.8. Książka artystyczna
2.8.1. Niteczki, nitki, sznureczki, sznurki, sznury
2.8.2. Opowieści w wytłaczankach na jajka
2.8.3. Książka bez tekstu
2.9. Land art
2.9.1. W lesie
2.9.2. Na polu
2.9.3. Na plaży
2.10. Upcykling
2.10.1. Gazetowe fantazje
2.10.2. Klucze
2.10.3. Z korków
2.11. Body painting i body art
2.11.1. Body painting
2.11.2. Woda i…
2.11.3. Tożsamość ciała
2.12. Performance (Performance art)
2.12.1. Chleb i nóż
2.12.2. Z białą tkaniną
2.12.3. Historia w oknie
2.13. Street art (sztuka ulicy)
2.13.1. Street art
2.13.2. Stary Rynek w Łodzi
2.13.3. Na ulicach 

Prof. dr hab. Jolanta Jastrząb, Katedra Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach:

Z zachwytem przeanalizowałam wszystkie zaprezentowane warsztaty. Każdy z nich to rodzaj dokumentacji doświadczenia sztuki, tworzenia jej i interpretowania, począwszy od szerokiego kontekstu współczesnej kultury, przez praktyczne zastosowanie bardzo świadomie zaproponowanych środków/mediów artystycznych w działaniu wspierającym rozwój uczestników projektu. (...) Publikacja posiada znaczący wymiar edukacyjny, a zwłaszcza terapeutyczny. Zawarte w niej teksty prezentują wysoki poziom analizy teoretycznej, interpretacyjnej i bezsprzeczne walory popularyzatorskie. Na uwagę zasługuje załączony materiał dokumentujący przebieg warsztatów, wykorzystane w procesie materiały, a także efekt końcowy działania twórczego.

Wiesław Karolak
Prof. dr hab., ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP), gdzie prowadzi założoną przez siebie Pracownię Intermediów. Wykłada na kilku zagranicznych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie w Bolzano we Włoszech. Zajmuje się pracą pedagogiczną (działania artystyczne realizowane z dziećmi, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi) oraz twórczością własną. Studia artystyczne poszerzył o studia wybranych zagadnień z psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży oraz o studia z dziedziny pedagogiki. Realizuje wypowiedzi artystyczne w wielu mediach sztuki, takich jak obiekty artystyczne, happening, performance, sztuka akcji, mail art, warsztaty artystyczne, teatr, film, projektowanie sytuacji twórczych. Otrzymał liczne odznaczenia, nagrody i wyróżnienia, m.in. Złoty Krzyż Zasługi za pracę pedagogiczną (2008), Medal Złoty za Długoletnią Służbę za całokształt pracy pedagogicznej (2008), Ziegfeld Award (Światowy Pedagog Roku), USA (1999), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1993, 1996) oraz Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1978 i 1984). Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Bielefeld (1999). Wystawiał w galeriach, muzeach, centrach artystycznych, na uczelniach w kraju (Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra) i za granicą (Anglia, Austria, Brazylia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, USA, Włochy).

Książki tego autora

Barbara Karolak

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane