• Zarządzanie bezpieczeństwem jako dysfunkcja systemu władzy

Zarządzanie bezpieczeństwem jako dysfunkcja systemu władzy

  • Autor: Marcin Mazurek
  • Wydawca: Difin
  • ISBN: 978-83-7930-490-5
  • Data wydania: 2014
  • Liczba stron/format: 158/B5
  • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

  • 39.00 zł

    35.10 zł

  • Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 35.10 zł

    10% taniej

  • Darmowa dostawa od 200 zł
  • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Współczesne demokracje zachodnie osiągnęły niespotykany w dziejach poziom dobrobytu oraz indywidualnego bezpieczeństwa jako powszechnej gwarancji podstawowych praw obywatelskich. Panuje przekonanie, że stan ten charakteryzuje się niezachwianą i wciąż rosnącą stabilnością, że wzrost dobrobytu jest tożsamy ze wzmacnianiem indywidualnego i zbiorowego bezpieczeństwa. Celem książki jest obnażenie naiwności tego przekonania, wskazanie racji, dla których zarządzanie bezpieczeństwem jako nieunikniony rezultat technicyzacji i demokratycznej decentralizacji władzy państwowej stanowi w rzeczywistości jedynie skuteczne narzędzie intensyfikowania niekontrolowanej dynamiki wzrostu. Ta z kolei uderza ostatecznie w podstawy bytu rozwiniętych społeczeństw, generując potężne impasy strukturalne, których zaledwie symptomami (w dodatku nie jedynymi) są następujące po sobie w coraz krótszym czasie tzw. kryzysy gospodarcze.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1. Kryzys politycznej formy sprawowania władzy  

1.1. Ideowe i organizacyjne przeobrażenie suwerennego państwa w demokratyczne społeczeństwo  
1.2. Zanik kategorii politycznej tożsamości   

Rozdział 2. Od demokracji liberalnej do demokracji masowej  

2.1. Demokratyzacja demokracji  
2.2. Ideowe zaplecze demokracji liberalnej – indywidualizm, postęp, bezpieczeństwo   
2.3. Realia demokracji masowej: kolektywizm, narcyzm, bezpieczeństwo  

Rozdział 3. Fundamentalna sprzeczność między ładem światowym a bezpieczeństwem społecznym  

Rozdział 4. Zarządzanie bezpieczeństwem jako iluzja  

4.1. Problem ekologii jako kryterium (nie)skuteczności współczesnej instytucji państwa  
4.2. Systemowa niezdolność technik zarządzania bezpieczeństwem w kreowaniu strategii bezpieczeństwa  

Zakończenie  

Bibliografia 

dr hab. Agnieszka Legucka:

Celem podjętych przez Autora badań było opisanie fenomenu władzy, polityki, demokracji we współczesnej rzeczywistości «wyemancypowanego społeczeństwa», które z jednej strony redukuje suwerenność władzy, z drugiej oczekuje od niej zapewnienia bezpieczeństwa (…). Książka z całą pewnością stanowi poważny wkład do polskiej i powszechnej nauki o bezpieczeństwie, zarządzaniu, politologii i filozofii. Autor zaprezentował w niej liczne wątki dotychczas mało znane, a niekiedy w ogóle nieznane, zwłaszcza szerokiemu gronu odbiorców. Praca zawiera więc znaczny element nowatorski, podnoszący poziom dotychczasowego stanu badań nad podjętą problematyką.

Marcin Mazurek
absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o obronności (temat rozprawy: Zarządzanie bezpieczeństwem w świetle nauk społecznych; AON), adiunkt na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej. Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa w kontekście kulturowej, gospodarczej i politycznej integracji, decentralizacji władzy oraz ewolucji pojęcia i istoty panowania i suwerenności. Jego zainteresowania naukowe skupiają się również na kwestiach dotyczących współczesnego nacjonalizmu i fundamentalizmu jako zjawisk związanych z wielowymiarowym procesem transformacji państwa narodowego.

Książki tego autora

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane