• Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich

Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich

 • Autor:
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8085-241-9
 • Data wydania: 2016
 • Liczba stron/format: 142/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 40.00 zł

  36.00 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Książka ukazuje ogromną rolę lotnictwa w konfliktach zbrojnych XX wieku na przykładzie wojen izraelsko-arabskich. Przedstawiono tu prymat w skuteczności zastosowania nowoczesnego lotnictwa Izraela, wyposażonego z reguły w najnowszy sprzęt i doskonale wyszkolony personel, nad lotnictwem państw arabskich, które opierało się na masie, a nie jakości.

Publikacja zawiera opis zastosowania lotnictwa podczas wybranych konfliktów izraelsko-arabskich z naciskiem na opis działań lotniczych podczas wojny sześciodniowej 1968 r. oraz wojny Jom Kippur w 1973 r. W działaniach tych Izrael paradoksalnie pokazał idealny przykład "biletzkriegu", w ciągu kilku godzin unicestwiając o wiele bardziej liczne armie arabskie za pomocą swojego nowoczesnego i doskonale wyszkolonego lotnictwa. Opisano także historię powstania lotnictwa Izraela, włącznie z jej licznymi polskimi wątkami.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział I. Siły Powietrzne Izraela oraz wątki polskie w lotnictwie państw Bliskiego Wschodu

1.1. Początki lotnictwa na terenie Brytyjskiego Mandatu Palestyna
1.2. Walki lotnicze w 1948 r.
1.3. Późniejszy rozwój Sił Powietrznych Izraela
1.4. Testy samolotów MiG w Izraelu
1.5. Wspólne ćwiczenia polskich i izraelskich F-16 w marcu 2012 r.
1.6. Polskie samoloty w wojnach izraelsko-arabskich

Rozdział II. Walki powietrzne Sił Powietrznych Izraela od 1956 r.

2.1. Kryzys sueski w 1956 r.
2.2. Wojna sześciodniowa 1967 r.
2.3. Wojna Jom Kippur 1973 r.
2.4. Operacja „Pokój dla Galilei”, dolina Bekaa (Liban) 1982 r.
2.5. Inne walki powietrzne z udziałem Sił Powietrznych Izraela

Zakończenie

Bibliografia selektywna

Spis ilustracji i tabel

» lotnictwo.net.pl »
» dlapilota.pl »
 


Z recenzji dr. hab. Stanisława Januszewskiego, emerytowanego prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej:

Książka „Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich” autorstwa Jakuba Marszałkiewicza charakteryzuje się dużą wartością merytoryczną oraz może stanowić istotny wkład w polską literaturę dotyczącą przebiegu konfliktów zbrojnych z użyciem lotnictwa. Może spotkać się także z zainteresowaniem osób pasjonujących się ogólnie historią wojskowości oraz bezpieczeństwem narodowym, zwłaszcza dotyczącego Bliskiego Wschodu.

Opracowanie to stanowi rozwinięcie rozprawy doktorskiej autora oraz jego późniejszych opracowań naukowych dotyczących lotnictwa, obronności i bezpieczeństwa. Jakub Marszałkiewicz od lat angażuje się jako prelegent i autor publikacji. (…)

To pierwsze w polskim piśmiennictwie zwarte opracowanie prezentujące izraelską doktrynę użycia lotnictwa na polu walki i jej przemiany, konfrontujące ją również z doktrynami lotniczymi państw arabskich. Mało tego, opracowanie to daje dobry obraz lotniczych doktryn państw NATO i Układu Warszawskiego, dla których doświadczenia izraelskie z walk prowadzonych z państwami arabskimi są znakomitą ilustracją.

Autor unika przy tym wikłania się w szczegóły, uwagę koncertuje na dowodzeniu podstawowych tez pracy, a są one niezmiernie ważne dla współczesnej myśli wojskowej i doktryn użycia lotnictwa na polu walki, jego organizacji i dowodzenia.

Znakomicie czerpie przy tym z bogatego piśmiennictwa, zwłaszcza zachodnio-europejskiego, słabo w Polsce znanego, dokonując przy tym udanej recepcji na grunt polskiej historiografii lotniczej wyników studiów prowadzonych w Europie i w USA po zwycięskich kampaniach wojennych Izraela.

Na uwagę zasługują również przypisy, nie odwołujące wyłącznie do źródła, lecz stanowiące dobrze uzasadnione rozszerzenie tekstu, podające wiele mało znanych piśmiennictwu polskiemu informacji.

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane