Terroryzm i antyterroryzm w opiniach ekspertów w XX rocznicę zamachów na WTC i Pentagon
- Autor: Jarosław Stelmach redakcja naukowa
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-66491-88-5
- Data wydania: 2021
- Liczba stron/format: 320/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
69.00 zł
62.10 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 62.10 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
W tym roku obchodzona jest 20. rocznica tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 roku. Jest to też okazja do tego, by w hołdzie ofiarom terroryzmu, podjąć refleksję nad czasem, który upłynął od zamachów na WTC i Pentagon. Te dwie dekady zwalczania zjawiska przyniosły wiele zmian w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, narodowego i personalnego. Stały się także impulsem do zainicjowania dyskusji naukowej i eksperckiej nad ewoluującym środowiskiem bezpieczeństwa antyterrorystycznego na świecie, w Europie oraz w Polsce. Na łamach niniejszej monografii podjęto wysiłek opisania wspomnień, opinii oraz prognoz dotyczących zagrożenia terroryzmem wybranych autorytetów naukowych i eksperckich z obszaru dyscypliny nauk o bezpieczeństwie.
Książka jest wyrazem pamięci i szacunku oddanego śp. Krzysztofowi Liedelowi, który przez te dwadzieścia rocznicowych lat walczył z terroryzmem w wymiarze służbowym, eksperckim oraz naukowym.
Spis treści:
Jarosław Stelmach
Wstęp
Tomasz R. Aleksandrowicz
9/11 – 20 lat później
Tomasz Bąk
Siły zbrojne w systemie zwalczania terroryzmu
Tomasz Białek
Przegrzanie systemu i hodowanie terrorystów
Bartosz Bolechów
Od metafory do mispercepcji: zabójcze terapie, straty uboczne i koszty utraconych korzyści
Robert Borkowski
Dwie dekady strachu
Marek Cupryjak
Refleksje nad współczesnym (światowym) terroryzmem po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 r. na USA
Jarosław Cymerski
11 września – refleksje w 20. rocznicę wydarzeń
Ireneusz Dziubek
Wymuszona proliferacja – od Pentagonu i wież World Trade Center do broni ukrytej, zminiaturyzowanej i improwizowanej
Aleksandra Gasztold
Dwie wieże runęły
Piotr Gąstał
11 września 2001 r. z perspektywy b. d-cy JW GROM
Andrzej Glen
WTC 11 września 2001 r. – refleksje przeciwlotnicze, etyczne i organizacyjne
Kuba Jałoszyński
Zmiany w policyjnych siłach kontrterrorystycznych z perspektywy 20. rocznicy zamachów na WTC i Pentagon
Hubert Królikowski
Problem terroryzmu wymaga rozwiązań politycznych
Ryszard M. Machnikowski
Na terroryzmie kariery się nie zrobi…
Paulina Piasecka
Najważniejsze wyzwanie w walce z terroryzmem: pokonać strach
Michał Stępiński
Wojna z terroryzmem – slogan polityczny czy przemyślana strategia?
Damian Szlachter
Dwie dekady walki z terroryzmem w warunkach RP
Jarosław Tomasiewicz
Terroryzm jako kontynuacja wojny innymi środkami
Marek Tomaszycki
Zmarnowany wysiłek
Waldemar Zubrzycki
Atak na WTC a polski system antyterrorystyczny
Marian Żuber
World Trade Center – refleksja nad dniem, który zmienił świat
Krzysztof Liedel – wspomnienia i myśli
Bibliografia
Recenzowana książka to metodycznie i merytorycznie dobrze ukierunkowany i sprofilowany przez dr. Jarosława Stelmacha zbiór bardzo interesujących opinii eksperckich na temat terroryzmu i antyterroryzmu w pierwszych dekadach XXI wieku. Dedykowana jest pamięci jednemu z najwybitniejszych polskich ekspertów w tej dziedzinie – dr. Krzysztofowi Liedelowi. Publikacja może wnieść znaczący wkład w debatę i rozwój wiedzy na temat tej wciąż bardzo aktualnej dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego i narodowego. Może być inspiracją do dalszych analiz i refleksji naukowych i eksperckich oraz pożytecznym źródłem w studiach akademickich na kierunkach politologicznych, zwłaszcza w zakresie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa.
Dr hab. Juliusz Piwowarski prof. WSBPI Apeiron:
Wartością publikacji jest jej oryginalna forma oparta na wywiadach z naukowcami i praktykami. (…) Czytelnik podczas lektury jest zapraszany kolejno do dwudziestu jeden obszarów zainteresowań poszczególnych ekspertów. Uzyskuje dzięki temu możliwość poznania dorobku naukowego i zawodowego tych osób, odkrywając przy tym różnorodność opinii i komentarzy, dotyczących kluczowych kwestii dla bezpieczeństwa antyterrorystycznego w wymiarze narodowym i międzynarodowym.
Jarosław Stelmach
mjr rez. dr inż. Ekspert w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Właściciel firmy doradczo-szkoleniowej Safety Project oraz pomysłodawca i organizator międzynarodowego kongresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego SAFE PLACE. Dziekan Dolnośląskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych we Wrocławiu WSBPiI Apeiron, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Stopień naukowy doktora nauk o bezpieczeństwie uzyskał w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, broniąc z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej na temat ograniczania skutków zamachów terrorystycznych w budynkach użyteczności publicznej. Zdobył doświadczenie zawodowe w jednostkach wojsk aeromobilnych oraz terenowych i specjalnych Żandarmerii Wojskowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń, w tym kurs specjalistyczny dla oficerów policji sił powietrznych w USA oraz kurs dla dowódców operacji policyjnych i negocjatorów policyjnych. Wykonywał zadania negocjatora w Żandarmerii Wojskowej oraz kierował działaniami prewencyjnymi podczas zabezpieczeń uroczystości i przedsięwzięć wojskowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki antyterroryzmu, negocjacji policyjnych, prawnych oraz instytucjonalnych wymiarów bezpieczeństwa narodowego. Autor licznych monografii i artykułów naukowych z tego obszaru. Posiada aktualne wpisy na listy kwalifikowanych pracowników ochrony oraz zabezpieczenia technicznego. Ekspert zewnętrzny w grupie zadaniowej MSWiA w zakresie bezpieczeństwa AT IK w latach 2017-2018.
redakcja naukowa