Islam. Anatomia strachu
- Autor: Adrian K. Siadkowski
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-8085-648-6
- Data wydania: 2018
- Liczba stron/format: 176/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
45.00 zł
40.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 40.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
To właśnie walka kulturowo – cywilizacyjna stała się inspiracją do napisania niniejszej monografii, w której Autor dokonuje analiz podstaw islamu i kultury arabsko – islamskiej, przyczyn kryzysu migracyjnego w Europie, zderzenia kultur na przykładzie statusu płci, problemów asymilacyjnych diaspor muzułmańskich, radykalizacji islamskich imigrantów, sekurytyzacji problemu imigracyjnego w Europie i stosunku Polaków do imigrantów muzułmańskich. Podjęto również kwestię przyjętej przez rząd Polski postawy nieprzyjmowania imigrantów muzułmańskich w kontekście teorii szkoły kopenhaskiej tj. sekurytyzacji kryzysu migracyjnego i wpływu na bezpieczeństwo Polski.
Spis treści:
Wstęp
Rozdział 1. Spojrzenie w islam
1.1. Prorok Muhammad i początki islamu
1.2. Koran – Księga Islamu
1.3. Sunna – filar islamskiego prawa
1.4. Dogmaty wiary i pięć filarów islamu
Rozdział 2. Relacje społeczne w islamie
2.1. Małżeństwo w islamie
2.2. Proces wychowania do islamu
2.3. Hidżab i status kobiety w islamie
2.4. Kulturowe aspekty islamu
Rozdział 3. Polityczny islam wojujący – anatomia strachu
3.1. Religijne źródła społecznej anomii
3.2. Salficki dżihadyzm
3.3. Państwo islamskie – terrorystyczny kalifat
Rozdział 4. Sekurytyzacja kryzysu migracyjnego w Polsce
4.1. Bezpieczeństwo i jego konstruktywistyczne konteksty
4.2. Założenia teoretyczne szkoły kopenhaskiej
4.3. Przyczyny kryzysu migracyjnego
4.4. Warunki sekurytyzacji
4.5. Akt mowy i regionalny kompleks bezpieczeństwa – elity polityczne wobec kryzysu migracyjnego
4.6. Polacy wobec imigrantów muzułmańskich
Refleksje końcowe
Bibliografia
Spis ilustracji
Zygmunt Bauman:
Oto dlaczego przybycie Obcego wywiera efekt podobny trzęsieniu ziemi... obcy wstrząsa skałą, na jakiej wspiera się bezpieczeństwo codziennego życia. Przybywa on z daleka, nieświadom jest miejscowych zwyczajów – i z tego powodu staje się tym człowiekiem, który kwestionuje wszystko niemal, co z punktu widzenia grupy, do której wkracza nie ulega kwestii.
Adrian K. Siadkowski
doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce w specjalności polityka bezpieczeństwa, profesor w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych Wydział Wojsk Pancernych i Logistyki w Poznaniu na kierunku dowodzenie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na kierunku administracja. Pułkownik Wojska Polskiego, doradca Komendanta Głównego Straży Granicznej w latach 2016 ? 2018, ekspert Organization for Security and Co-operation in Europe i wykładowcą Border Management Staff College w Dushanbe (Tajikistan). Praktyk zajmujący się zawodowo kwestiami migracyjnymi. Wiedzę naukową i doświadczenie w obszarze antropologii kultury arabsko?islamskiej zdobywał podczas badań terenowych i wyjazdów studyjnych do krajów Bliskiego Wschodu m.in. Jemen, Syria, Liban, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Maroko, Jordania.