Instytucjonalny system bezpieczeństwa wewnętrznego
- Autor: Andrzej Misiuk
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-991-6
- Data wydania: 2013
- Liczba stron/format: 295/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
58.00 zł
52.20 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 52.20 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Współczesny świat nie pozostaje pozbawiony odczuwanych i realnych zagrożeń, których genezy należy upatrywać w napięciach politycznych, ekonomicznych, nacjonalizmie, antagonizmach etnicznych lub religijnych. Sprzeczność i zróżnicowanie interesów generuje niebezpieczeństwa o wielorakim charakterze – od konfliktów zbrojnych i zamachów terrorystycznych do przestępczości pospolitej i zorganizowanej, ekscesów chuligańskich, infekowania systemów informatycznych czy korupcji. Obok niebezpieczeństw wywoływanych postawą i działalnością człowieka, istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa nabierają też kataklizmy naturalne. Proces globalizacji powoduje, że również zagrożenia o charakterze międzynarodowym szybko stają się realnym niebezpieczeństwem destabilizującym bezpieczeństwo krajowe bądź lokalne. W związku z tym wyspecjalizowane instytucje państwowe powinny być przygotowane, aby zapobiegać tego rodzaju zagrożeniom, a w przypadku ich zaistnienia podjąć działania prewencyjne i represyjne. Jedną z podstawowych potrzeb ludzkich jest bowiem pragnienie bezpieczeństwa osobistego.
Przekazywany do rąk czytelników podręcznik ukazuje ewolucję ustrojową i przemiany organizacyjne oraz zakres działania instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce. Jest wynikiem wieloletnich zainteresowań naukowych i doświadczenia zawodowego autora.
Wstęp
Bibliografia
Andrzej Misiuk profesor nauk humanistycznych (2008), doktor honoris causa Uniwersytetu w Siedlcach. Zajmuje się pracą naukową i badawczą od 1983 r. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest problematyka szeroko pojętego bezpieczeństwa, zwłaszcza dzieje instytucji policyjnych i służb specjalnych w Polsce oraz systemy bezpieczeństwa wewnętrznego w wymiarze krajowym i europejskim. Inicjator prac nad utworzeniem kierunku studiów wyższych - bezpieczeństwo wewnętrzne oraz nowej dyscypliny naukowej - nauk o bezpieczeństwie. Członek wielu komitetów redakcyjnych czasopism naukowych w kraju i zagranicą oraz Światowego Stowarzyszenia Szefów Policji z siedzibą w Nowym Jorku. Brał udział w wielu międzynarodowych projektach badawczych i wydawniczych, m.in. uczestniczył w zespole historyków, który przygotowywał publikację poświęconą dziejom europejskich policji w okresie międzywojennym. Ponadto pełnił funkcję kierownik zespołu badawczego w międzynarodowym w projekcie Strengthening the Civilian Oversight of Internal Security Forces, realizowanym przez The United Nations Development Programme (UNDP), który finansowała Komisja Europejska (2021). Opublikował 50 książek (w tym w 18 jest współautorem) i 250 artykułów naukowych, wydawnictw źródłowych i recenzji oraz kilkunastu artykułów popularno-naukowych w wydawnictwach krajowych i zagranicznych.