• Bezpieczeństwo geopolityczne

Bezpieczeństwo geopolityczne

 • Autor: Mirosław Banasik Agnieszka Rogozińska redakcja naukowa
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-8270-128-9
 • Data wydania: 2022
 • Liczba stron/format: 232/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 62.00 zł

  55.80 zł

 • 10% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie
Książka prezentuje aktualne problemy bezpieczeństwa geopolitycznego, na którym odciska głębokie piętno agresywnie prowadzona polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej. Autorzy przedstawiają poglądy o charakterze teoretycznym i praktycznym oraz wyniki badań empirycznych. Zgromadzona wiedza koncentruje się na uwarunkowaniach bezpieczeństwa geopolitycznego oraz daje szeroką perspektywę poznawczą dotyczącą oceny postawy politycznej wybranych państw wobec wyzwań i zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską. Monografia skierowana jest do osób zainteresowanych geopolityką i związanym z nią bezpieczeństwem. Może być również wykorzystana przez studentów kierunków bezpieczeństwo międzynarodowe, nauki polityczne czy stosunki międzynarodowe.

Spis treści:

Wstęp

CZĘŚĆ I. Uwarunkowania bezpieczeństwa geopolitycznego

Waldemar Kawka
ROZDZIAŁ 1. Narodowe antidota wobec neoimperialnej polityki Rosji – naukowo uzasadniona refleksja militarna wobec faktów naukowych po 14 dniach wojny (bez wypowiedzenia wojny)

Grzegorz Nycz
ROZDZIAŁ 2. Paradoksy odstraszania i jego zawodność na przykładzie względnej bierności militarnej mocarstw zachodnich wobec inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r.

Waldemar Kunz
ROZDZIAŁ 3. Specyfika bezpieczeństwa globalnego w cieniu współzawodnictwa rosyjsko-amerykańskiego jako geneza wojny na Ukrainie

Adrian Mitręga
ROZDZIAŁ 4. Religia w neoimperialnej polityce Rosji – na przykładzie wojny w Ukrainie

CZĘŚĆ II. Postawa wybranych państw wobec polityki Federacji Rosyjskiej

Katarzyna Żukrowska
ROZDZIAŁ 5. Sankcje wobec Rosji i ich skuteczność

Piotr Rozwadowski
ROZDZIAŁ 6. Armenia wobec konfliktu na  Ukrainie. Wpływ sytuacji na Kaukazie na polityczno-wojskowe relacje w NATO i UE w XXI w.

Konrad Stańczyk
ROZDZIAŁ 7. Sytuacja geopolityczna Arabii Saudyjskiej w odniesieniu do polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej

Piotr Lenart
ROZDZIAŁ 8.  Bezpieczeństwo wschodniej flanki sojuszu w  świetle postanowień
szczytów NATO po 2014 r.

Wiesław Śmiałek
ROZDZIAŁ 9. Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej w świetle doktryn i strategii Federacji Rosyjskiej w XXI w.

Stanisław Zarobny
ROZDZIAŁ 10. Blaski i cienie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony

CZĘŚĆ III. Polityka międzynarodowa Białorusi

Kamila Kasperska-Kurzawa, Paweł Jakub Szewczyk
ROZDZIAŁ 11. Współpraca Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi w ramach rządowych organizacji międzynarodowych

Tomasz Nowak
ROZDZIAŁ 12. Działania Polski na rzecz ochrony granicy państwowej z Białorusią w czasie kryzysu migracyjnego

Zakończenie
O Autorach
Spis rysunków i tabel

Mirosław Banasik
doktor habilitowany w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, absolwent studiów doktoranckich Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i podyplomowych studiów polityki obronnej Akademii Obrony NATO w Rzymie. Zajmował wiele stanowisk dowódczych i sztabowych. Był m.in. zastępcą Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił NATO w Europie, szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON i Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Akademii Piotrkowskiej. W dorobku naukowym ma obecnie kilkanaście monografii autorskich i ponad sto dwadzieścia opublikowanych w Polsce i za granicą opracowań naukowych. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół zagadnień związanych z rywalizacją strategiczną, bezpieczeństwem w wymiarze narodowym i międzynarodowym, planowaniem strategicznym, prowadzeniem konfliktów w szarej strefie, zarządzaniem kryzysowym i pozyskiwaniem nowych zdolności operacyjnych.

Książki tego autora


Agnieszka Rogozińska
doktor nauk społecznych, stażystka Biblioteki Polskiej w Paryżu, Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Uniwersytetu LUMSA w Rzymie, Uniwersytetu w Kordobie, Uniwersytetu w Tiranie, Uniwersytetu w Nikozji. Autorka kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów naukowych z dyscypliny nauki o bezpieczeństwie, kierownik projektów badawczych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Prelegent kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Organizator międzynarodowej konferencji naukowej Bezpieczeństwo euroatlantyckie i polityka Federacji Rosyjskie. Sekretarz naukowy redakcji czasopism Polityka i Bezpieczeństwo oraz Niepodległość. Czasopismo Poświęcone Najnowszej Historii Polski, recenzent Rocznika Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej oraz On-line Journal Modeling the New Europe. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół kategorii zagrożeń oraz bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Książki tego autora


redakcja naukowa

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane