Wartość godziwa. Potencjał informacyjny
- Autor: Alicja Mazur
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-409-6
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 260/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
55.00 zł
27.50 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 27.50 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
50% taniej
Celem opracowania jest przeprowadzenie analizy potencjału informacyjnego jednostkowego sprawozdania finansowego sporządzonego z zastosowaniem wartości godziwych. Na potrzeby realizacji tego celu sformułowana została teza stwierdzająca, że zwiększenie potencjału informacyjnego sprawozdań finansowych wymaga zastosowania wartości godziwej równolegle do wyceny w wartościach historycznych.
Opracowanie zawiera prezentację wartości godziwej jako zasady wyceny w rachunkowości, w ramach której przedstawiono obszary zastosowania wartości godziwej w sprawozdaniach finansowych polskich jednostek gospodarczych kontynuujących działalność, metodologię jej ustalania, jej zalety i wady jako kategorii wyceny w rachunkowości oraz skutki jej zastosowania w sprawozdaniu finansowym. Ponadto w opracowaniu podjęto próbę zbadania znaczenia jakie przypisują wycenie w wartościach godziwych odbiorcy sprawozdań finansowych. W tym celu określono potrzeby informacyjne odbiorców sprawozdania finansowego i dokonano ich konfrontacji z informacją zawartą w sprawozdaniu finansowym.
Wstęp
1.2.3. Zasady wyceny w rachunkowości
Wprowadzenie wartości godziwej do kanonu wyceny radykalnie odmieniło cały system. (?) Rachunkowość sprzed i po wdrożeniu wartości godziwej to dwa odmienne byty. Stąd oczywistym jest pytanie, czy te zmiany to krok w dobrą stronę, czy nie tracimy więcej niż zyskujemy, czy przyjęty kierunek przekształceń należy kontynuować? Sądzę, że dla rachunkowości finansowej nie ma współcześnie ważniejszych kwestii. Recenzowana książka stanowi próbę rozwiązania tych problemów i to zarówno w warstwie analiz teoretycznych, jak i badań empirycznych. (?) Odczytuję ją jako istotny głos w globalnej dyskusji toczącej się nad przyszłym kształtem sprawozdania finansowego.
prof. zw. dr hab. Edward Nowak:
Książka dotyczy ważnej, a przy tym niezmiernie aktualnej problematyki współczesnej rachunkowości. (?) Zostało w niej przedstawione usystematyzowane i kompleksowe podejście do wyceny bilansowej według wartości godziwej oraz oceny potencjału informacyjnego sprawozdań finansowych sporządzanych przy uwzględnieniu tej wyceny. Autorka zaprezentowała spójną koncepcję obejmującą zestaw zasad i procedur wzajemnie ze sobą powiązanych, ukierunkowanych na wspomaganie systemu informacyjnego rachunkowości. Poza niewątpliwymi zaletami natury teoretycznej, książka posiada także bardzo istotny walor praktycznej użyteczności i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony zawodowych księgowych.
Alicja Mazur
doktor nauk ekonomicznych, pracownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Obszarem jej zainteresowań, badań naukowych, a także działalności dydaktycznej jest rachunkowość finansowa, problematyka wyceny oraz ewidencja w informatycznych systemach finansowo-księgowych.