• Kryzysy gospodarcze a wiarygodność sprawozdań finansowych

Kryzysy gospodarcze a wiarygodność sprawozdań finansowych

 • Autor: Małgorzata Kutera Stanisława Surdykowska
 • Wydawca: Difin
 • ISBN: 978-83-7641-165-1
 • Data wydania: 2009
 • Liczba stron/format: 256/B5
 • Oprawa: miękka

Cena detaliczna

 • 45.00 zł

  11.25 zł

 • 75% taniej

 • Darmowa dostawa od 200 zł
 • Wysyłka w ciągu 24h

Dostępność: Duża ilość w magazynie

Książka zajmuje się szeroko rozumianą praktyką przestępstw gospodarczych. W rozdziale I zaprezentowano istotę oraz rodzaje nadużyć finansowych. Dokonano ich szerokiej klasyfikacji oraz zaprezentowano wyniki badań z zakresu skali przestępczości gospodarczej w kraju i na świecie.

W kolejnej części omówiono miejsce tzw. audytu śledczego oraz roli biegłych rewidentów w wykrywaniu oszustw gospodarczych. Kolejny rozdział prezentuje aktualne wytyczne dotyczące procedur wykrywania przestępstw gospodarczych, szczególnie w zakresie audytu finansowego.

Rozdział IV w całości zawiera case studies pochodzące z praktyki zawodowej autorki dotyczące głównie oszukańczej sprawozdawczości finansowej oraz defraudacji majątku podmiotów gospodarczych. Zaprezentowane przypadki posłużyły do opracowania pewnego schematu postępowania w celu wykrycia poszczególnych rodzajów nadużyć finansowych. Dokonano szczegółowej klasyfikacji przestępstw gospodarczych i do każdego z nich opracowano przykładowe techniki weryfikacyjne służące wykryciu tego nadużycia.

Spis treści:

Wstęp

Rozdział 1. Kryzysy finansowe w XX wieku i ich wpływ na systemowe regulacje jakości informacji wykorzystywanych przez inwestorów giełdowych
Stanisława T. Surdykowska
 
Rozdział 2. Specyfika globalnego kryzysu finansowego na początku XXI wieku – 2008–2009
Stanisława T. Surdykowska
 
Rozdział 3. Mikroekonomiczne uwarunkowania kryzysu finansowego: reakcje na kryzys 2008–2009, a w ich ramach zakwestionowanie Mark-to-Market Accounting
Stanisława T. Surdykowska
 
Rozdział 4. Ryzyko finansowe inwestorów w środowisku dynamicznego rozwoju agresywnej inżynierii finansowej i księgowej
Stanisława T. Surdykowska
 
Rozdział 5. Główne obszary ryzyka związane z wiarygodnością sprawozdań finansowych
Małgorzata Kutera
 
Rozdział 6. Rola audytu finansowego w zapewnieniu wiarygodności sprawozdań finansowych
Małgorzata Kutera
 
Rozdział 7. Due diligence systemu rachunkowości jako alternatywne narzędzie wspomagające jakość sprawozdań finansowych
Małgorzata Kutera

Małgorzata Kutera

doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Międzynarodowej Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim; równocześnie jest biegłym rewidentem i prezesem spółki audytorskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach nadużyć gospodarczych i oszustw księgowych, rachunkowości kreatywnej, rewizji i analizy sprawozdań finansowych. Prowadzi wykłady i szkolenia dla praktyków.


Stanisława Surdykowska
Profesor zwyczajny na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Instytucie Ekonomii i Zarządzania na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej kieruje Katedrą Rachunkowości Międzynarodowej. Należy do grona profesorskiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, gdzie jest kierownikiem Katedry Rachunkowości. W latach 1990-1998 prowadziła wykłady w USA.

Napisz opinię

Uwaga: HTML nie jest przetłumaczalny!
    Zły           Dobry

Najczęściej kupowane