Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw na rynku B2B
- Autor: Grażyna Wieteska
- Wydawca: Difin
- ISBN: 978-83-7641-493-5
- Data wydania: 2011
- Liczba stron/format: 288/B5
- Oprawa: miękka
Cena detaliczna
-
49.00 zł
44.10 zł
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 44.10 zł
- Darmowa dostawa od 200 zł
- Wysyłka w ciągu 24h
10% taniej
Monografia stanowi opracowanie z zakresu zwiększania skuteczności działań firm funkcjonujących w łańcuchu dostaw. Przedstawia zarządzanie ryzykiem jako narzędzie determinujące ciągłość prowadzonych przez przedsiębiorstwa procesów operacyjnych. Opracowanie wprowadza w tematykę partnerstwa na rynku B2B, wskazując na zagrożenia pojawiające się podczas współpracy, w tym również w wyniku korzystania z outsourcingu i offshoringu.
W monografii opisano ilościowe oraz jakościowe metody i techniki służące do oceny ryzyka pojawiającego się w relacjach dostawca-odbiorca. Wskazano także narzędzia ograniczające tego typu ryzyko, w tym wymagania systemów zarządzania opartych na międzynarodowych standardach zarządzania (m.in. jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem), koncepcję Six Sigma oraz elementy Toyota Production System (Kaizen, 5S/TPM).
W publikacji zaprezentowano bazującą na najlepszych praktykach, modelową koncepcję zarządzania ryzykiem na rynku B2B, która mogłaby być wykorzystana przez firmy chcące skutecznie zarządzać procesami przepływu w łańcuchu dostaw.
Wstęp
prof. dr hab. Maciej Szymczak:
Choć tematyka zarządzania łańcuchem dostaw jest już dobrze eksponowana w literaturze przedmiotu – tak obcej, jak i krajowej – niewiele jest wciąż wartościowych publikacji dotyczących zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw. Opublikowanie monografii uznaję zatem za niezwykle zasadne. Wysoki poziom kompleksowości przeprowadzonych przez Autorkę wywodów naukowych, zawarte wartościowe wyniki badań, jak i wartość aplikacyjna zaleceń formułowanych w proponowanej koncepcji zarządzania stanowią o wartości tej pozycji.
Grażyna Wieteska
doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczka studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo i higiena pracy” na Politechnice Łódzkiej, a także wielu kursów doskonalących. Posiada kilkuletnie doświadczenie zawodowe, między innymi w obszarze współpracy z dostawcami. Od października 2007 r. zatrudniona w Katedrze Zarządzania Jakością Wydziału Zarządzania UŁ. Prowadzi wykłady poruszające zagadnienia norm organizacyjnych i technicznych, audytu logistycznego oraz zarządzania ciągłością i bezpieczeństwem w łańcuchu dostaw zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Opublikowała kilkanaście prac związanych z ryzykiem w sieciach dostaw. Jej zainteresowania badawcze dotyczą doskonalenia procesów logistycznych.